Yağ Kisti Nedir? Ne Oldukları, Nedenleri ve Tedavisi

Yağ Kisti Nedir? Kafadaki Yağ Kistleri, Ne Oldukları, Nedenleri ve Tedavisi
Yağ Kisti Nedir? Kafadaki Yağ Kistleri, Ne Oldukları, Nedenleri ve Tedavisi

Yağ kistleri hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Çoğu yağ kisti zararsızdır ama bazı yağ kistleri tedavi edilmezlerse ağrılı olabilirler ve iltihaplanma veya enfeksiyona neden olabilirler. Bir yağ kistinin ana semptomu, cildin yüzeyinde bir yumru veya ceptir. Bazı durumlarda, bir yumruya ağrı ve kaşıntı da eşlik edebilir. Bir doktor, cildinize mikroskop altında bakarak sebase kistiniz olup olmadığını anlayabilir.

Yağ kisti nedir?

Kafadaki yağ kisti, normal epitel dokusunda nodül şeklinde kapsüllenen hücresel artıkların oluşturduğu yağ ve atık maddelerin birikmesidir. Adından da anlaşılacağı gibi, konumu, başın yüzeysel derisi ile kafatası arasında bulunan kafa derisi üzerindedir.

Büyük yağ kistleri grubu içinde sebase veya epidermal kistlerin en sık olduğu çok çeşitli kistler vardır, ancak düzenli olarak milium kistleri, pilar kistleri ve trikilemmal kistler gibi başkalarını da bulabiliriz.

Yağ Kisti Nedenleri

Kafada Yağ Kistleri Nasıl Oluşur?

Kafadaki yağ kistleri genellikle yaşamın gelişimi sırasında oluşur, doğumda seyrek olarak görülür. Bu özellik, kafadaki yağ kistlerinin çoğunun edinilmiş olarak kabul edildiği anlamına gelir.

Başta veya insan vücudunun herhangi bir anatomik bölgesinde yer alan ve edinilmiş yağ kistleri, çeşitli nedenlere yanıt olarak ortaya çıkar. Halihazırda, pilosebase folikülün (vücut kılı) bir kısmındaki herhangi bir tıkanıklığın, ilerleyerek sebase kist oluşumuna yatkın olabileceği düşünülmektedir.

Pilosebase folikül, anatomik ve fonksiyonel bir cilt kümesidir. Bu cilt kümesi, onu oluşturan çeşitli alt yapılardan oluşur.

Tüm bu alt yapılar arasında kafadaki yağ kisti oluşumuna en çok etki eden saçlar ve yağ bezleridir.

Yağ bezleri, saçın kendisini ve onu çevreleyen cildi beslemeye ve korumaya hizmet eden yüksek yağ içeriğine sahip sebum veya sıvı üreten küçük hücre gruplarıdır.

Kafadaki yağ kistlerinin üretim mekanizması, kıl folikülüne eşlik eden yağ bezinin içeriğinin çıkışının engellenmesinden kaynaklanır. Bu tıkanıklık ile deri içinde protein veya sebase materyalin birikmesi sağlanır, bu da epitel hücreleriyle çevrili küçük bir kapsül oluşturacak ve kafadaki yağ kistini oluşturacaktır.

Nadiren de olsa insan vücudunun herhangi bir yerindeki yağ kistleri ile ilişkili bazı kalıtsal hastalıklar da vardır.

Bu hastalıklar arasında:

  1. Gardner sendromu.
  2. Gorlin sendromu.
  3. Pakionişi Konjenita bulunur.

Yağ Kisti Tedavisi

Kafadaki Yağ Kistlerinin Tedavisi

Kafadaki yağ kistleri, kendilerini çevreleyen bir epitel doku tabakasının etrafında protein veya yağ maddelerinin biriktiği yapılardır. Kendi başlarına, özellikle boyutları küçükse, genellikle çok fazla sorun yaratmazlar.

Kafadaki yağ kistlerinin varlığını kesin olarak çözmenin tek yolu küçük bir cerrahi müdahale ile bunları çıkarmaktır.

Müdahale, kisti çevreleyen cilt bölgesini uyuşturan basit bir enjeksiyonla uygulanan lokal anestezi ile gerçekleştirilir, böylece daha sonra ciltte bir kesi yapılabilir ve kist tamamen çıkarılabilir.
Daha sonra yara cerrahi zımbalar veya basit sütür kullanılarak kapatılır (esas olarak kafadaki yağ kistinin boyutuna bağlı olarak).

Hem zımba hem de dikişler genellikle müdahaleden 7 ila 10 gün sonra alınır.

Yaranın iyileşmesi çok basittir ve evde aynı hasta tarafından yapılabilir.

Doktor talimatlarına uymak, durumunuzdan daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olacak ve bu da kendinizi daha iyi hissetmenizi ve normal rutininize daha erken dönmenizi sağlayacaktır.

Yağ Kistlerinin Komplikasyonları

Sebase Kist Komplikasyonları

Kafadaki yağ kistleriyle ilgili temel sorun, kolay enfeksiyon kapma eğiliminde olmalarıdır. Bu tür bir durumda kistin boyutu artar, onu çevreleyen cilt iltihaplanır ve çoğu durumda ciddi ağrıya neden olur.

Yağ Kisti Tedavisi

Enfekte Sebase Kistlerin Tedavisi

Kafadaki yağ kistlerinin enfekte olduklarında tedavisi genellikle ilk olarak birkaç gün antibiyotik ve antiinflamatuar ilaçlar alarak yapılır. Bu tür tedavi ile genellikle vakaların büyük bir yüzdesinde çözülür. Enfeksiyon geçtikten sonra kist önceki boyutuna döner ve ikinci kez onları tamamen çıkarmak için cerrahi müdahale gerekir.

Antibiyotiğe yeterince yanıt vermeyen kafa yağ kistleri durumunda, irin içeriğini içlerinden boşaltmak için genellikle ameliyat gerekir.

Yaranın kapatılması cildin normal iyileşmesi için gereklidir, dikiş atılması gerekli değildir.

Bu tip müdahalede lipomun bulunduğu bölgedeki yağ kistini çevreleyen cilt uyuşturulur ve içeriğinin çıkarılması için enfekte kist üzerinde bir kesi yapılır.

Bu tür bir müdahaleden sonra, kist enfeksiyonunun tüm içeriğinin boşaltılmasına izin vermek için genellikle küçük bir gazlı bez bırakılır.

“Yağ Kisti Nedir? Ne Oldukları, Nedenleri ve Tedavisi” üzerine 2 yorum

  1. Kafamda çok fazla şişlik var, bu şişliklerden akıntı oluyor. Şişen yerler çok ağrıyor, yatamıyorum. Doktora gittim ama iyileşemedim. Ne yapmalıyım?

    Cevapla
  2. Merhaba, çocuğumun kafasında şişlik vardı severken elimle hissettim bir süre sonra şişlik indi bunun sebebi nedir?

    Cevapla

Yorum yapın