Ürik Asit Nedir? Normal Ürik Asit Seviyeleri, Yüksek Ürik Asit Belirtileri,Ürik Asit Nasıl Düşürülür?

Ürik Asit Nedir? Normal Ürik Asit Seviyeleri, Yüksek Ürik Asit Belirtileri,Ürik Asit Nasıl Düşürülür?
Ürik Asit Nedir? Normal Ürik Asit Seviyeleri, Yüksek Ürik Asit Belirtileri,Ürik Asit Nasıl Düşürülür?

Ürik asit, vücutta pürin metabolizmasının bir sonucu olarak üretilen bir maddedir. Aynı zamanda ürik asit metabolizmasının son ürünüdür. Ürik asit asidik bir bileşiktir ve kanda, eklemlerde, böbreklerde ve saçta bulunabilir. Vücut fazla ürik asidi karaciğer, böbrekler ve bağırsaklar yoluyla uzaklaştırır. Genel olarak konuşursak, çok fazla pürinden zengin gıda tüketen kişilerde ürik asit seviyeleri daha yüksektir. Ancak, normal ürik asit düzeylerinin herkes için farklı olduğunu unutmamak önemlidir.

Hepimiz sağlıklığımıza dikkat ediyoruz. Bu nedenle, her yıl doktor ziyaretleri gerçekleştirerek tahlillerimizi yaptırarak doktorlara muayenelerimizi yaptırırız. Bu sayede sağlık durumumuzu öğrenerek, iyileştirmek için neler yapılması gerektiğinide öğrenmemiz mümkün oluyor.

İhmal edilmemesi gerekenler tahliller arasında ürik asit de vardır. Ürik Asit neyle ilgilidir? Ürik Asit’in miktarının olması gerekenden fazla mı yoksa az mı olduğunu nasıl bilebilirsiniz? Ürik Asit Nasıl kontrol edilebilir? Bu ve diğer soruların cevaplarını hızlıca aşağıda göreceğiz.

Ürik Asit Nedir?

Ürik asit, çeşitli bileşenlere sahip bir bileşiktir: oksijen, karbon, hidrojen ve nitrojen. Bu bileşim, diğerleri arasında kaslar, karaciğer, böbrekler gibi vücudun farklı bölgelerinde üretilir.

Vücut ondan bu şekilde kurtulduğu için dışkıda olduğu gibi idrarda da bulunabilir. Elbette, vücutta bulunan miktar normal şartlar altında her zaman küçüktür.

Ürik Asit Seviyeleri

Normal Ürik Asit Seviyeleri Nedir?

Normal ürik asit düzeyleri herkes için farklıdır. Ortalama bir insanın vücudunda herhangi bir zamanda yaklaşık 6 gram ürik asit bulunur. Bazı insanlar diğerlerine kıyasla daha yüksek veya daha düşük ürik asit seviyelerine sahiptir.

Aşırı ürik asit, kandaki yüksek ürik asit seviyelerinin neden olduğu inflamatuar bir durum olan gut hastalığına yol açabilir. Ek olarak, böbrek hastalığı olan kişilerde azalmış fonksiyon veya artan kreatinin çıkışı nedeniyle normal ürik asit seviyeleri daha düşük olabilir. Yüksek ürik asit seviyeleri sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, normal ürik asit düzeylerinin ne olduğunu ve yüksek değerlerin nasıl düşürüleceğini bilmek önemlidir.

Vücuttaki ürik asit miktarının normal değerleri aşıp aşmadığını anlamanın en iyi yolu tıbbi muayene ve tahlil yaptırmaktan geçer. Tahlil sonuçları, seviyelerin iyi olup olmadığını ortaya çıkaracaktır. Normal miktar, erkek veya kadın olmanıza bağlı olarak değişir.

Erkekler için ürik asit, desilitre başına 3,6 ila 6,5 ​​mg/dl arasında olmalıdır.

Kadınlarda ise normal miktar 2.5 ile 6.5 mg/dl arasındadır.

Açıkçası, bir kişide bulunan miktar çok farklı olabilir, ancak bunlar belirtilen aralıktaysa endişelenecek bir şey yoktur.

Ürik Asit Seviyelerini Neden Kontrol Etmelisiniz?

Şimdiye kadar gördüğümüz gibi, ürik asit seviyelerindeki artışa, sağlığı önemli ölçüde etkileyebilecek bir dizi semptom eşlik eder, hatta ister iş ister ders olsun günlük bir rutinin olması neredeyse imkansız hale gelir.

Ne yazık ki ürik asit düzeyi çok yüksek olan bir kişinin durumu daha kötü olabilir. Kalbin de etkilenebileceği, hatta yüksek tansiyona sahip olma riski taşıdığı keşfedildi. Ayrıca şeker hastalığına da neden olabilir.

Bu ve buna bağlı diğer zorluklardan kimsenin muzdarip olmak istemediği açık olduğundan, vücuttaki ürik asit miktarını kontrol altında tutmak en iyisidir. Bu, diğer önlemlerin yanı sıra düşük yağlı bir diyet benimsenerek gerçekleştirilir.

Yüksek Ürik Asit Belirtileri

Yüksek Ürik Asit Belirtileri kategorisine girenler, akut böbrek yetmezliği ve hasarlı böbreklerden geri akış gibi böbrek şikayetleridir. Kanlı dışkı ve hematüri (kanlı idrar) gibi idrar sorunları da yüksek ürik asit düzeylerinin belirtileridir.

Yüksek ürik asit seviyelerini düşürmek, vücuttaki aşırı asidik bileşiklerden kaynaklanan sağlık komplikasyonlarını önlediği için faydalıdır. Sisteminizdeki üre seviyenizi doğal olarak azaltmanın bir yolu, uygun beslenme ve düzenli egzersiz alışkanlıklarıdır.

Yüksek ürik asidiniz varsa, bunu ortaya çıkaran belirli semptomların ortaya çıkması normaldir.

Aşağıdaki listede görebileceğimiz semptomlar, hiç de hoş değiller.

Ürik Asit yüksekliğinin vücudun farklı bölgelerini nasıl etkilediklerini görelim:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir