Ürik Asit Nedir? Normal Ürik Asit Seviyeleri, Yüksek Ürik Asit Belirtileri,Ürik Asit Nasıl Düşürülür?

Ürik Asit Nedir? Normal Ürik Asit Seviyeleri, Yüksek Ürik Asit Belirtileri,Ürik Asit Nasıl Düşürülür?
Ürik Asit Nedir? Normal Ürik Asit Seviyeleri, Yüksek Ürik Asit Belirtileri,Ürik Asit Nasıl Düşürülür?

Ürik asit, vücutta pürin metabolizmasının bir sonucu olarak üretilen bir maddedir. Aynı zamanda ürik asit metabolizmasının son ürünüdür. Ürik asit asidik bir bileşiktir ve kanda, eklemlerde, böbreklerde ve saçta bulunabilir. Vücut fazla ürik asidi karaciğer, böbrekler ve bağırsaklar yoluyla uzaklaştırır. Genel olarak konuşursak, çok fazla pürinden zengin gıda tüketen kişilerde ürik asit seviyeleri daha yüksektir. Ancak, normal ürik asit düzeylerinin herkes için farklı olduğunu unutmamak önemlidir.

Hepimiz sağlıklığımıza dikkat ediyoruz. Bu nedenle, her yıl doktor ziyaretleri gerçekleştirerek tahlillerimizi yaptırarak doktorlara muayenelerimizi yaptırırız. Bu sayede sağlık durumumuzu öğrenerek, iyileştirmek için neler yapılması gerektiğinide öğrenmemiz mümkün oluyor.

İhmal edilmemesi gerekenler tahliller arasında ürik asit de vardır. Ürik Asit neyle ilgilidir? Ürik Asit’in miktarının olması gerekenden fazla mı yoksa az mı olduğunu nasıl bilebilirsiniz? Ürik Asit Nasıl kontrol edilebilir? Bu ve diğer soruların cevaplarını hızlıca aşağıda göreceğiz.

Ürik Asit Nedir?

Ürik asit, çeşitli bileşenlere sahip bir bileşiktir: oksijen, karbon, hidrojen ve nitrojen. Bu bileşim, diğerleri arasında kaslar, karaciğer, böbrekler gibi vücudun farklı bölgelerinde üretilir.

Vücut ondan bu şekilde kurtulduğu için dışkıda olduğu gibi idrarda da bulunabilir. Elbette, vücutta bulunan miktar normal şartlar altında her zaman küçüktür.

Ürik Asit Seviyeleri

Normal Ürik Asit Seviyeleri Nedir?

Normal ürik asit düzeyleri herkes için farklıdır. Ortalama bir insanın vücudunda herhangi bir zamanda yaklaşık 6 gram ürik asit bulunur. Bazı insanlar diğerlerine kıyasla daha yüksek veya daha düşük ürik asit seviyelerine sahiptir.

Aşırı ürik asit, kandaki yüksek ürik asit seviyelerinin neden olduğu inflamatuar bir durum olan gut hastalığına yol açabilir. Ek olarak, böbrek hastalığı olan kişilerde azalmış fonksiyon veya artan kreatinin çıkışı nedeniyle normal ürik asit seviyeleri daha düşük olabilir. Yüksek ürik asit seviyeleri sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, normal ürik asit düzeylerinin ne olduğunu ve yüksek değerlerin nasıl düşürüleceğini bilmek önemlidir.

Vücuttaki ürik asit miktarının normal değerleri aşıp aşmadığını anlamanın en iyi yolu tıbbi muayene ve tahlil yaptırmaktan geçer. Tahlil sonuçları, seviyelerin iyi olup olmadığını ortaya çıkaracaktır. Normal miktar, erkek veya kadın olmanıza bağlı olarak değişir.

Erkekler için ürik asit, desilitre başına 3,6 ila 6,5 ​​mg/dl arasında olmalıdır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir