Kulak Çınlaması (Tinnitus) Veya Kulaktan Ses Gelmesi

Kulak Çınlaması Veya Kulaktan Ses Gelmesi (Uğultu, Çınlama, Cızırtı, Çıtırdama, Tıslama, Hırıltı, Çıt çıt ve Pıt pıt)
Kulak Çınlaması Veya Kulaktan Ses Gelmesi (Uğultu, Çınlama, Cızırtı, Çıtırdama, Tıslama, Hırıltı, Çıt çıt ve Pıt pıt)

İşitme kaybı ve kulak çınlaması yetişkinler arasında çok yaygın iki sorundur. Bunlar, insanların anormal sesler duymasına veya hiç ses duymamasına neden olan durumlardır. İşitme kaybı ve kulak çınlaması olan kişiler, semptomları ile normal işitmeyi ayırt etmekte zorlanabilirler. Hem işitme kaybının hem de kulak çınlamasının birçok nedeni vardır ve bunların etkili bir şekilde tedavi edilmesi esastır. Neyse ki, bu durumlar için birçok tedavi seçeneği vardır.

Kulak çınlamasının ana nedeni işitme kaybıdır. İyi duymadığınızda, kulak hücreleriniz zarar görür. Bu, kulak kanalının içinde bir basınç birikmesine neden olur. Zamanla, bu, kulak kanalında kalıcı hasara neden olacak bir noktaya kadar yükselir. Hasarın ciddiyetine bağlı olarak bu, ani işitme kaybına ve kulak çınlamasına neden olabilir. Ek olarak, yüksek seslere uzun süre maruz kalmak da kalıcı işitme kaybına ve kulak çınlamasına neden olabilir. Hem işitme kaybı hem de kulak çınlaması genellikle bir kulağı diğerinden daha fazla etkiler.

Kulaklarınızda şelale, tıslama, kükreme veya tıkırtı gibi sesler duyuyor musunuz? Sık sık mı duyarsınız yoksa her zaman mı? Bu ses sizi rahatsız ediyor mu? Kulak çınlamanız için tedavi almanız gerekebilir.

Tinnitus, birçok işitme kaybı türüyle ilişkili bir semptomdur. Ayrıca diğer sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir.

Amerikan Kulak çınlaması Derneği’ne göre en az 12 milyon Amerikalı kulak çınlamasından muzdariptir ve bunların en az bir milyonunda günlük yaşamı etkileyecek kadar şiddetlidir.

Çok şiddetli kulak çınlaması olan hastalar işitme, çalışma ve hatta uyumada zorluk çekebilirler.

Kulak Çınlaması Nedir?

Tinnitus veya kulaklarda çınlama, vızıltı, tıslama, gıcırdama veya diğer sesleri duyma hissidir. Gürültü aralıklı veya sürekli olabilir ve hacim olarak değişebilir. Çoğu insan için bu durum sadece bir sıkıntıdır.

Ancak ciddi vakalarda kulak çınlaması konsantre olmayı ve uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Sonunda, işe ve kişisel ilişkilere müdahale ederek psikolojik sıkıntı, stres veya kaygıya neden olur.

Sıklıkla işitme kaybı ile ilişkilendirilse de, bununla ilgili değildir. Aslında, kulak çınlaması olan bazı kişiler işitme güçlüğü yaşamazlar ve bazı durumlarda sese o kadar duyarlı hale gelirler ki (hiperakuzi) dış sesleri susturmak veya maskelemek için adımlar atmak zorunda kalırlar.

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Kulak çınlamasına ne sebep olur? Temel sebep gürültüdür. Bu, iç kulakta spiral şekilli bir organ olan kokleadaki sese duyarlı hücrelerde kalıcı hasara neden olabilir. Ayrıca bir veya iki kulağı da etkileyebilir veya işitme kaybı ve ağrıya neden olabilir. Hasar kalıcı veya geçici olabilir.

Marangozlar, pilotlar, rock müzisyenleri, sokak inşaatı veya onarım işçileri ve bahçe işleri, elektrikli testereler, silahlar veya diğer gürültülü cihazlarla çalışanlar gibi işleri onları bu hastalık için riske atanlar arasındadır.

Yüksek sesle müzik dinleyenlerde de kulak çınlaması riski olabilir.

Diğer kulak çınlaması tetikleyicileri şunlardır:

 • Yaşa bağlı işitme kaybı: Birçok insan için işitme, yaşlandıkça kötüleşir (genellikle 60 yaş civarında).
 • Kulaklarda çok fazla balmumu: Vücudunuz bu malzemeyi kiri hapsetmek ve kulaklarınızı korumak için yapar. Ancak kulaklarınızı düzgün yıkamazsanız, birikerek çınlama veya işitme kaybına neden olabilir. Kendi başınıza ortadan kaldırmaya çalışmayın, bırakın doktorunuzla ilgilensin.
 • Kulak ve sinüs enfeksiyonları: Soğuk algınlığı veya sinüs enfeksiyonu nedeniyle işitme duyunuzu etkileyen ve sinüslerinizdeki basıncı artıran kulaklarınızda çınlama yaşayabilirsiniz. Sebep buysa, uzun sürmemelidir. Bir hafta kadar sonra iyileşmezseniz, kulak, burun ve boğaz doktorunuzla konuşun.
 • Çene veya temporomandibular eklem: Çene veya temporomandibular eklem ile ilgili sorunlar kulak çınlamasına neden olabilir. Bu eklem orta kulağınızla bazı sinirleri ve bağları paylaştığından, çiğnediğinizde veya konuşurken çenenizde uğultu duyabilir veya ağrı hissedebilirsiniz. Bir diş uzmanı TME bozukluklarını tedavi edebilir ve kulak çınlamasının kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir.
 • Kan basıncı sorunları: Bu, yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve stres, alkol ve kafein gibi kısa vadede onu yükselten diğer faktörleri içerebilir.

Kulak Çınlaması Nasıl Teşhis Edilir?

KBB doktorunuz kulak çınlamasını teşhis etmek için kulaklarınızı muayene edecek ve bir işitme testi yapacaktır. Duyma yeteneğinizi, aynı yaş ve cinsiyetteki diğer insanların duyabilecekleriyle karşılaştıracaktır. Doktorunuz, kulaklarınızda deformite veya hasar olup olmadığını görmek için BT taramaları veya MRI gibi görüntüleme testleri de kullanabilir. Doktorunuz tansiyonunuzun nasıl olduğuna, böbrek fonksiyonlarınıza, diyetinize, alerjiniz olup olmadığına, aldığınız ilaçlara bakacaktır.

Kulak Çınlamasının Tedavisi

İşitme kaybı ve kulak çınlaması tedavileri reçeteli ilaçlar, ameliyat, yaşam tarzı değişiklikleri, vitaminler ve takviyeler, gürültü içerebilir. kulaklıkları, akupunkturu ve daha fazlasını iptal etmek. Birçok tedavi seçeneği, uyku veya rahatlama seansları sırasında kulaklık veya tıkaç kullanarak aşırı kulak basıncını gidermeyi amaçlar.Bazı durumlarda durumunuza katkıda bulunan fazla kulak kirini çıkarmak için genellikle ameliyat gerekir. Diğer tedaviler, gevşeme teknikleri kullanarak veya uyku bozukluğu ilacı ile uyku alışkanlıklarınızı düzenleyerek uyku kalitenizi iyileştirmeye odaklanır.

Tinnitus, işitme kaybı veya kulaklarında hasar olan yetişkinler arasında çok yaygın bir durumdur. Neyse ki, bireylerin bu durumla başa çıkmasına yardımcı olabilecek birçok tedavi seçeneği vardır. İşitme cihazları ve diğer cihazlar, semptomlarınızı yönetmenize yardımcı olabilir, bunları doğru kullandığınızda normal bir yaşam sürmenize yardımcı olur. Ek olarak, altta yatan probleminizi tedavi etmek, kulak çınlaması semptomlarınızı zamanla doğal olarak azaltmanıza veya hatta tamamen iyileştirmenize de izin verebilir.

Kulak çınlaması için tam bir tedavi olmamasına rağmen, bilim adamları ve doktorlar rahatlama sağlayabilecek çok sayıda tedavi keşfettiler. Tüm tedaviler herkes için işe yaramaz, bu nedenle doktorunuz tarafından yapılacak uygun bir değerlendirme sizin için en iyisini seçmenize yardımcı olacaktır.

Kulak Çınlamasıyla ilgili tedaviler şunları içerebilir:

 • İşitme cihazları: Kulak çınlaması olan birçok hastada da işitme kaybı vardır. İşitme cihazlarının kullanımı birçok hastanın sesleri duymasını kolaylaştırır, kişi diğerlerini konuşurken daha iyi duyar veya müzikten hoşlanırsa, kulak çınlamasının varlığını o kadar az fark eder.
 • Maskeleyiciler: Bunlar, kulak çınlamasını daha az fark edilir kılmak için ses kullanan küçük elektronik cihazlardır. Maskeleyiciler kulak çınlamasını yok etmezler ama daha yumuşak hissedilmesini sağlarlar.
 • İlaçlar veya ilaç tedavileri: Bazı vazodilatör, antidepresan veya anti-anksiyete ilaçları kulak çınlamanıza bir ölçüde yardımcı olabilir. Doktorunuz, olabilecek yan etkileri konusunda size danışarak bilgi verecektir.
 • Kulak çınlaması için beyin yeniden eğitim tedavisi: Bu tedavi, genellikle müzik eşliğinde, danışmanlık ve maskeleyicilerin bir kombinasyonunu kullanır. Odyologunuz size kulak çınlamanızla en iyi nasıl başa çıkacağınızı öğretecektir. Bir süre sonra hastalar düşünmekten kaçınmayı ya da sadece kulak çınlamasına odaklanmayı öğrenirler. Zaman alır ama çok faydalı bir terapidir.
 • Danışmanlık: Kulak çınlaması olan hastalar depresyona girebilir. Psikolog, psikiyatrist veya kulak çınlaması tedavisi konusunda uzman bir grup uzman olabilecek bir danışmanla konuşmak çok yardımcı olabilir.
 • Gevşeme: Rahatlamayı öğrenmek çok yardımcı olabilir.Stres, kulak çınlamasını daha kötü gösterir. Rahatlayarak dinlenme ve sesle daha iyi başa çıkma şansınız olur.

Kulak Çınlaması İçin Kendi Kendime Ne Yapabilirim?

Mutlak sessizliğin olduğu ortamlardan, müzik dinlemekten veya deniz dalgaları gibi doğal seslerden kaçının, rüzgar çok rahatlatıcıdır. Yoga için kullanılan müzik genellikle çok faydalıdır. Sesi, kulak çınlamanızla aynı seviyede duyulacak şekilde, üzerini örtmeyecek veya işitilemez hale getirecek şekilde ayarlamayı unutmamalısınız, böylece beyin en hoş görünen şeyi daha iyi duymak için her zaman sesini kısmaya çalışacaktır.

Çınlamanızı daha da kötüleştiren herhangi bir şeyden kaçının: sigara, alkol ve yüksek sesler.

Yorum yapın