İdeal Kilo Hesaplama, Vücut Kitle Endeksi Hesaplama,  İdeal Kilonuzu Nasıl Hesaplayacağınızı Öğrenin

İdeal kilonuzu nasıl hesaplayacağınızı öğrenin - Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
İdeal kilonuzu nasıl hesaplayacağınızı öğrenin – Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Giriş ve Tanımı

Giriş

Sosyal ağlarda, televizyonda gördüğümüz ideal ağırlık… çok çarpık. Aslında her insan için ideal kilo boy, genetik, yaş, cinsiyet ve hatta vücut kütlesi gibi birçok faktöre bağlıdır. Bu, her insanın tekil veya benzersiz olduğu anlamına gelir.

Sağlıklı bir ideal kiloya sahip olmak önemlidir, birçok parametre ideal kilomuzu etkiler (yağ yüzdesi, kas, hidrasyon, spor aktivite türü…). Nestle’de Beslenme ve Sağlık Başkanı Anabel Aragon, “bu güzellik standardı çok öznel bir değerlendirmedir” diyor.

Bu yazımızda sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olmanın önemini ve tabii ki bunun nasıl hesaplanacağını anlatacağız.

İdeal Kilo Ne Demektir?

Bir hastanın ideal ağırlığı, fiziksel aktivitelerini en iyi şekilde gerçekleştirmesine izin veren ağırlıktır. Buna karşılık, ağırlık daha iyi bir yaşam kalitesi ve daha uzun ömür sunmalıdır. Vücudumuzun günlük aktiviteler için en iyi koşullarda olması için yeterli olmalıdır. İdeal kilonun belirlenmesinde dikkate alınması gereken faktörlerden biri de cinsiyettir.

Genel olarak, erkekler ve kadınlar farklı bir fiziksel yapıya sahiptir. Genel olarak, erkek hastalarda kas yüzdesi daha yüksektir ve genellikle daha büyüktür. Tersine, kadınlar daha küçük veya daha ince bir yapıya sahip olma eğilimindedir.

Öte yandan, ideal kiloyu belirlerken vücut yapısı ve yaş belirleyici unsurlardır. Vücut zamanla değişir, 20 yıl önceki kilonuzla aynı kiloda olmayı bekleyemezsiniz. Yaşla birlikte vücudumuzdaki su oranı azalır.

İdeal olan, sağlıklı bir kilo için hangi sınırın yeterli olduğunu bilmek için nitelikli bir beslenme uzmanının çalışmasıdır. Birçok faktörü hesaba katmak gerekiyor: yağ, su yüzdesi, kemik, boy, yağ yüzdesi… Hatta daha iyi anlamak için vücudumuzun çeşitli bölgelerini ölçmemiz gerekiyor.

İdeal Kilo

WHO – Dünya Sağlık Örgütü – ideal kiloyu 18,5 ile 24,9 arasında veriyor. Fakat bu değerler ne anlama geliyor? Bu sayılar vücut kitle indeksi hesaplayıcısından alınmıştır.

BMI hesaplama

BMI, vücut kitle indeksini bilmek için bir araçtır. Tamamen doğru değil, ancak ideal bir orta menzili bilmeye izin veriyor. Yetişkin veya çocuk hastalarda kullanılabilir.

BMI hesaplamak için formül;

Bu hesaplama, hastanın ideal kilosuna yaklaşık bir oryantasyona sahip olmasına yardımcı olabilir, ancak bu hesaplayıcı yalnızca iki faktörü hesaba kattığından, doğru bir referans olarak alınmamalıdır: ağırlık ve boy. Sağlıklı bir kilonun belirlenmesinde belirleyici olan başka faktörlerin de olduğunu unutmayın.

ZayıfNormal Fazla KiloluOrta Şiddetli ObeziteŞiddetli Obezite
18,518,5 ile 24,9 arası25,0 ile 29,9 arası30,0 ile 34,9 arası35 ile 40 arası

İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo hesaplama formülü;

Ağırlık (kg) / [Boy (m)2]

Bu hesaplamayı yapmak için ağırlığı, boyun karesine bölmeniz gerekir.

Örneğin 1.50 boyunda ve 60 kg ağırlığında bir hasta şunları yapmalıdır: “1,50²” boyunu kareye alın. Sonuç 2.25 olacaktır. Şimdi “60kg” ağırlığı, yüksekliğin karesinin sonucu olan 2.25’e bölünmelidir. Yani 60/2,25 = 26.6

Bu işlem sonucu 26.6 çıkar. Yukarıdaki tabloya göre hasta fazla kiloludur.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Yorumlanır?

DSÖ, ideal ağırlık olarak ortalama 18.5 ila 24,9’u konumlandırma konusunda ısrarcı olmuştur. Şimdi, kurulanın altındaki değerler nasıl yorumlanmalıdır?

16.5’i olan hastalar; WHO’ya göre, yetersiz beslenme veya anoreksiyadan muzdaripler.

16.5 ile 18.5 aralığında olanlar zayıftır. Ancak ideal aralık 18,5 ila 25’tir. Öte yandan obezlerde orta, şiddetli ve morbid veya aşırı obezite (sınıf III) vardır.

BMI Hesaplayıcı Güvenilir mi?

Bu hesap makinesi yalnızca ağırlıkla boy arasında ilişki kurar. Çok güvenilir değil. Örneğin, atletik bir kişinin çok fazla kası varsa, bu kilolarına da yansır.

Şimdi, bu kilo sağlıksız bir semptom değil, tam tersi. Ancak hesap makinesi bu sporcuyu biraz kilolu olarak konumlandırabilir.

Öte yandan, aynı Vücut kitle indeksi’ne sahip yaşlı yetişkinler veya yaşlılar, gençlerden daha fazla yağa sahiptir.

Bu nedenle ideal kilo bireysel bazda değerlendirilmelidir. Bu hesap makinesi, ortalama bir kılavuz rakam olarak alınmalıdır.

İdeal Ortalama Kiloda Değilseniz Ne Yapmalısınız?

Yapılacak ilk şey bireysel faktörlere bakmaktır: yaş, cinsiyet ve genetik. Yeterli bir çalışma için bir uzmana danışmak, durumumuzu bilmenin en iyi yoludur.

Hasta normal resimde değilse, sağlıksız bir kiloda olduğu anlamına gelmez. Diğer parametreler dikkate alınmalıdır.

Öte yandan, diyeti gözden geçirmelisiniz. Gerçekte, sağlıklı bir kiloya ulaşırken istediğiniz şey sağlıklı olmaktır.

Sağlıklı Kilo İçin İpuçları

Hastanın hipertansiyon gibi hastalıkların gelişmesini engelleyecek bir ağırlık aralığında kalması, bunun için kötü alışkanlıkları terk etmesi ve yeni sağlıklı alışkanlıklar edinmesi gerekir.

Şunları içeren dengeli bir diyet yapın: Tahıllar, sebzeler, baklagiller. Sağlıklı bir kiloyu korumak için günlük yaptığımız harcamalarla kalori alımını ayarlayın.

  1. Sigara İçmek Yasaktır
  2. Alkollü içeceklerin aşırı tüketiminden kaçının.
  3. Aşırı işlenmiş veya rafine edilmiş veya yüksek kalorili yiyecekleri tüketmekten kaçının.
  4. Her gün en az 30 dakika bir tür spor yapmalısın.

Sonuç olarak ideal kilo sağlık durumunu yansıtmalıdır. Diyet yaparken, yeni alışkanlıklar uygularken riskleri azaltmak için bir beslenme uzmanına danışmak uygundur.

Yorum yapın