Lactobacillus Gasseri Nedir?: Faydaları ve Eksikliği

Lactobacillus Gasseri - Çok faydalı bir bakteri
Lactobacillus Gasseri – Çok faydalı bir bakteri

Giriş ve Tanımı

Giriş

Bağırsak florası, doğru durumu için yararlı bakterilerin yeterli varlığına bağlı olacaktır. Çeşitli araştırmalar, bağırsak florasındaki bakteri dengesizliğinin zayıflama sorunlarına yol açabileceğini belirlemiştir ki bu zaten başlı başına karmaşık bir görevdir.

Bugün dikkatimizi, vücudumuzda daha az yağ emilimi oluşturacak inanılmaz bir güce sahip olduğu için kilo vermemize ve yağları azaltmamıza yardımcı olacak bir bakteri üzerinde yoğunlaştıracağız. Bu bakteri vücudumuzda doğal olarak bulunan Lactobacillus Gasseri’dir ve çeşitli faydalarını elde etmek için onu doğru miktarda tutmamız gerekir.

Bu bakterinin tam olarak ne olduğunu, yararlarını, özelliklerini ve neden bu kadar önemli olduğunu anlamamıza yardımcı olacak daha birçok yönünü göreceğiz.

Lactobacillus Gasseri Nedir?

Bilimsel adı: Lactobacillus gasseri
Sınıflandırma: Lactobacillus
Kategori: Türler

Lactobacillus gasseri dediğimizde vücudumuza faydalı bir bakteri (mikroorganizma) türünden bahsediyoruz. Dolayısıyla mikrobiyotamızı (bakteri florası) oluşturan bir bakteriden bahsediyoruz.

Mikrobiyota bizim için çok önemlidir, çünkü mikrobiyotanın iyi bir dengesi bize aşağıdaki gibi faydalar sağlayacaktır:

  • İyi metabolik fonksiyon
  • Vücudun bağışıklığında iyileşme
  • Zihinsel ve fiziksel sağlık

Diğer faydaları

Bağırsak sistemimiz, diğer bakterilerle birlikte vücudumuzun enfeksiyonlardan, besin emilim problemlerinden, mide rahatsızlığı gibi rahatsızlıklardan arınmış olması için gerekli olan günümüzün baş kahramanı (lactobacillus ailesi) gibi bakterilerden oluşan bir mikrobiyotaya sahiptir.

Lactobacillus Gasseri’nin Faydaları

Daha sonra, lactobacillus gasseri’nin vücudumuzdaki faydalarının neler olduğunu netleştireceğiz:

Homeostasis: Bu, vücudumuzun düzgün çalışması için çeşitli temel süreçlerde son derece faydalı olan denge anlamına gelir.

Sindirim optimizasyonu: lactobacillus gasseri sayesinde bağırsak mikrobiyotamızı sağlıklı, güçlü, korumalı ve tam kapasitede tutacağız. Bu, sindirimin daha basit bir süreç olmasını sağlayacak, böylece karın şişmesi ve o bölgedeki her türlü rahatsızlık gibi sorunlardan kaçınacaktır.

Sindirim sorunları: Hepimiz kabızlık veya ishalden muzdaripizdir ve bunların ne kadar can sıkıcı olabileceğini biliyoruz. Bu sıkıcı durumlarda bize yardımcı olması için bize lactobacillus gasseri içeren probiyotikler göndermeleri çok yaygın.

Kilo verin: Bu konuyla ilgili son çalışmalar çok olumlu, ayda 1 kg’a kadar kilo verme sonuçlarına ulaşıyor. Bunun nedeni, lactobacillus gasseri’nin vücudumuzdaki yağların emilimini engellediği, kilo kaybını, kötü kolesterolün azalmasını, adipositlerin büzülmesini vb. Bununla birlikte, bu bakteride bu yararın %100 mevcut olduğunu düşünmek için daha fazla veriye ihtiyaç vardır.

Davranışları iyileştirin: Bununla anksiyete veya depresif bozukluklar gibi sorunlara atıfta bulunmak istiyoruz. Çeşitli çalışmalar, bu bakterinin bulunduğu mikrobiyotadaki bir dengenin, bu rahatsızlıkların korkunç semptomlarını azaltabileceğini belirlemiştir.

Güle güle uykusuzluk: Mevcut nüfusu en çok takip eden kötülüklerden biri uykusuzluktur. Kötü alışkanlıklar, aşırı stres ve sayısız nedenden dolayı uykusuzluk az uyumamıza, az dinlenmemize ve bu nedenle günlük hayatımızda yeterince performans göstermemize neden olur. Lactobacillus gasseri bunun için harika bir araç haline geliyor, çünkü bu bakteri üzerinde yapılan araştırmalar, uyku saatleri için açık bir müttefik olacağını belirledi, çünkü sindirim sürecini destekleyerek, yansımaları olabilecek yavaş ve ağır bir sindirime sahip olmamıza neden olmaz. uykumuzda olumsuz.

Korunan bağışıklık sistemi: Hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonların çoğu sindirim sistemimizde ortaya çıkabilir. Güçlü bir mikrobiyotaya sahip olmak, mükemmel bir sağlık durumunun tadını çıkarırken zararlı virüs ve bakterilere karşı korunmamıza yardımcı olacaktır.
Bu bakteri üzerinde yapılan çeşitli araştırmalar, lactobacillus gasseri olarak bilinen bakteri vücudumuzda olduğu sürece bu faydaların elde edilebileceğini tespit edebildikleri için çok cesaret vericidir. Ancak bunlar, iyi sonuçlarına rağmen %100 kesin olmayan yeni çalışmalardır.

Lactobacillus Gasseri Eksikliği

Yazının başında da belirttiğimiz gibi lactobacillus gasseri bağırsak mikrobiyotamızda doğal olarak bulunur. Ancak stres, kaygı, kötü beslenme, alkol/uyuşturucu kullanımı gibi durumlarda bu bakterinin miktarının azalacağını söyleyebiliriz.

Buna ek olarak, tatlandırıcı kullanımının aşırı kullanıldığında mikrobiyota için zararlı bir ajan olduğu gösterilmiştir.

Yorum yapın