Regl öncesi neden kendinizi yorgun hissediyorsunuz? Enerjinizi geri kazanmak için ne yapmalısınız?

Regl öncesi neden kendinizi yorgun hissediyorsunuz? Enerjinizi geri kazanmak için ne yapmalısınız?
Regl öncesi neden kendinizi yorgun hissediyorsunuz? Enerjinizi geri kazanmak için ne yapmalısınız?

Adet öncesi yorgunluk, adet öncesi sendromun (PMS) yaygın semptomlarından biridir. Yorgunluk ciddi bir sorun değildir. Ancak bazen uyuşukluk, halsizlik ve enerji eksikliği işinizi ve günlük aktivitelerinizi etkileyebilir. Bu nedenle, birçok kadın, işte, çalışmada vb. durmamak için adet öncesi yorgunlukla mücadele etmenin yollarını bulmakla uğraşır.

Regl öncesi kendinizi yorgun hissetmenize ne sebep olur?

Muhtemelen bildiğiniz gibi, yorgunluk, kramplar, şişkinlik, uyku sorunları, ruh hali değişimleri gibi bazı belirtiler adet öncesi sendromunun (PMS) yaygın belirtileridir. Özellikle adet öncesi yorgunluk her zaman en sık görülen semptomdur ve birçok kadını etkiler.

Nedeni belli değildir, ancak aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi sebep duruma neden olabilmektedir:

Hormonal değişiklikler

Döngüsel hormonal dalgalanmalar, yorgunluk hissi de dahil olmak üzere PMS semptomlarına katkıda bulunan faktörlerden biridir.

Serotonin eksikliği

Her ay adet görmeden önce, serotonin (bir nörotransmitter) seviyeleri önemli ölçüde dalgalanabilir. Bu, enerji seviyelerinizin düşmesine neden olabilir. Aynı zamanda, serotonindeki bir azalma da ruh halini etkiler ve uyku sorunlarının yanı sıra adet öncesi depresyona da katkıda bulunur.

Diğer PMS semptomlarının etkileri nedeniyle adet öncesi yorgunluk

Diğer PMS semptomlarının etkileri nedeniyle adet öncesi yorgunluk
Diğer PMS semptomlarının etkileri nedeniyle adet öncesi yorgunluk

Uykusuzluk, baş ağrısı, kramp, şişkinlik gibi diğer bazı PMS semptomları nedeniyle uyku güçlüğü de gün içinde sizi yorabilir. Bazen adetten önce yükselme eğiliminde olan vücut ısısı da uykuya dalmanızı zorlaştırır. Stres, kafeinli içeceklerin tüketimi, depresyon vb. dahil uykusuzluğun diğer bazı nedenleri de adet öncesi yorgunluğa katkıda bulunabilir.

Regl öncesi yorgun mu hissediyorsunuz?

Çoğu durumda, adet döneminizden önce kendinizi yorgun hissetmeniz normaldir. Bununla birlikte, bazı duygusal dengesizliklerin yanı sıra zayıflık noktasına kadar ciddi şekilde yorgunsanız, bunlar adet öncesi disforik bozukluğun (PMDD) belirtileri olabilir. Bu daha ciddi bir PMS şeklidir ve tedavi edilmesi gerekir.

Kısacası, adet öncesi yorgunluk endişelenecek bir şey değildir. Ancak kendinizi halsiz, şişkin hissediyorsanız, baş ağrısı çekiyorsanız… regl öncesi kolayca ağlamak, sinirlenmek, üzülmek, sinirlenmek, kontrolden çıkmak gibi duygusal sorunlar eşlik ediyorsa doktora başvurmanız gerekir.

Regl öncesi yorgunlukla savaşmanıza yardımcı olacak ipuçları

Adet Döneminizden önce yorgunluk yaşamak, sizi iş, çalışma veya diğer herhangi bir aktiviteyi gerçekleştirme için yetersiz enerji ile bırakabilir. Regl olmadan önce şiddetli halsizlik varsa, bir doktora görünmek en iyisidir. Tersine, yalnızca hafif ila orta derecede yorgunluk yaşıyorsanız, aşağıdaki sağlık ipuçlarından bazılarıyla bu durumun üstesinden gelebilirsiniz:

Sağlıklı bir uyku düzeniniz olmalı

Sağlıklı bir uyku düzeniniz olmalı
Sağlıklı bir uyku düzeniniz olmalı

Sağlıklı bir uyku düzeni sürdürmek, özellikle adet döneminize yaklaşan günlerde önemlidir. İyi bir gece uykusu almak ve adet öncesi yorgunluğunu azaltmak için uygulamanız gereken bazı yöntemler şunlardır:

Akşamları rahatlatıcı bir ılık banyo yapın

Yatmadan en az 1 saat önce telefon, bilgisayar kullanarak geçirdiğiniz zamanı azaltın.
Her gün aynı saatte yatma ve kalkma alışkanlığını sürdürün, günde 8-9 saat uyumaya özen gösterin.
Yatmadan önce atıştırmaktan, bol su içmekten veya kafein almaktan kaçının.
Yatak odasının serin, sessiz ve uykuyu bölmeyecek kadar karanlık olduğundan emin olun.

Sağlıklı Beslenin

Vücutta besin ve vitamin eksikliği olduğunda, bu yorgunluğa neden olabilir.Bu nedenle, her gün sağlıklı ve yeterli besinleri yediğinizden emin olmanız gerekir. Aynı zamanda, enerji seviyelerini korumak için öğün atlamaktan, alkolden, şeker oranı yüksek yiyecek ve içeceklerden (kekler, alkolsüz içecekler, enerji içecekleri vb.) kaçınmanız gerekir.

Her gün yeterince su eklediğinizden emin olun

Dehidrasyon ayrıca kendinizi yorgun hissetmenizin ve konsantre olmakta güçlük çekmenizin nedenlerinden biridir. Aynı zamanda, dehidrasyon da PMS semptomlarını daha da kötüleştirir. Bu nedenle özellikle yaklaşık 1 saatlik egzersizden önce ve sonra düzenli olarak su içmeyi unutmayın.

Düzenli bir egzersiz rutini sürdürün

Adet öncesi halsizlik ve yorgunluk hali birçok kadının egzersiz yapmak istememesine neden olabilir. Tek bir yerde dinlenmenin yorgunluğu azaltmanın bir yolu olduğunu düşünebilirsiniz, ancak gerçek bunun tam tersidir. Hareket ve egzersiz, enerji seviyenizi artırmanın, odağı iyileştirmenin ve çoğu PMS semptomunu hafifletmenin yeni yollarıdır. Bu nedenle orta düzeyde bir egzersiz planına sahip olmanız önemlidir!

Yorum yapın