Kahve içmek sivilce yapar mı?

Kahve içmek sivilce yapar mı?
Kahve içmek sivilce yapar mı?

Kahve vücut hormonlarını etkiler mi? Kahve içmek sivilce yapar mı? Sabah kahvesi alışkanlığından vazgeçmeli misiniz?

Bu soruların cevaplarını arayalım.

Akne (Sivilce), hormon bozuklukları, yemek, çevre gibi birçok faktöre bağlı olarak oluşur… Günlük diyette birçok kişi kahve içmenin sivilceye neden olup olmayacağını bilemez. Çünkü kahve birçok insanın, hatta kahve bağımlılarının bile sevdiği bir içecektir.

Peki, bu içeceği düzenli olarak kullandığınızda kahve aslında sivilce nedeni midir? Cevabı aşağıdaki makale ile açıklayalım!

Kahve vücut hormonlarını etkiler mi?

Vücut hormonları cilt sağlığı ile yakından ilişkilidir. Hormonal bozukluklar akne veya sivilcelere neden olabilir. Bu arada, kahve aşırı tüketilirse vücudun hormon seviyeleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Kortizol

Kahve sivilce yapar mı? Araştırmalar, kafeinin kortizol adı verilen bir stres hormonu düzeylerini artırabildiğini bulmuştur. Aşırı kortizolün etkisi olacak ve genel olarak vücuda ve özellikle cilde zararlı olacaktır. Deneysel bir çalışma, 144 genç kadının yüksek düzeyde stres kortizolüne sahip olduğunu ve bunun da sivilceye daha yatkın bir cilde sahip olduğunu buldu. Kortizol ayrıca cildin daha fazla sebum veya fazla yağ üretmesine neden olabilir ve bu da akne olasılığını artırır.

Kahve vücut hormonlarını etkiler mi?

Ayrıca, kafein uykuyu etkileyebilir. Uyku eksikliği, vücudun daha fazla kortizol salgılamasına neden olur, bu da sivilceye neden olmak ve sivilceyi daha da kötüleştirmek gibi cildi etkileyecek değişikliklere yol açabilir.

İnsülin

Kafein, insülin seviyelerinin yükselmesine neden olabilecek bir faktördür. Bu arada, araştırmalar, daha yüksek insülin seviyelerine sahip kişilerin şiddetli akneye sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Kahve içmek sivilce yapar mı?

Kahve içmek sivilce yapar mı? Düzenli olarak çok miktarda kahve içerseniz, cildiniz yüksek sivilce riski altındadır, hatta cildiniz sivilce oluşumuna yatkınsa sivilceleri daha da kötüleştirir.

Kahvede daha fazla sivilce oluşumuna neden olan faktörler şunlardır:

Kafein

Kafein

Kahve çok fazla kafein içerir. Bu sizi uyanık tutan bileşendir, ancak çok fazla kafein vücutta strese neden olan “kahve sarhoşluğu” reaksiyonuna yol açabilir.

Özellikle akneye meyilli cilde sahip kişilerde stres akneyi daha da kötüleştirebilir. Belirtildiği gibi, vücuttaki stres hormonu kortizol, cildin yağ bezleri tarafından üretilen yağ miktarını artırabilen bir faktördür.

Ayrıca günün sonunda çok fazla kahve içmek veya kahve içmek uykunuzu kaçırabilir. Uykusuzluk stres ve yorgunluğa neden olur. Bu cilt sağlığı için iyi değildir.

Kahvenin yan etkileri de her kişinin tepkisine bağlıdır. Ancak kahveye karşı hassasiyetiniz varsa içmeyi sınırlandırmalısınız. Kahve bağımlısıysanız, yavaş yavaş kahveyi azaltabilirsiniz. Uykunuzu etkilememek için özellikle öğleden sonraları kahve alımını sınırlayın.

Süt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir