Sporcular İçin Protein Açısından Zengin Besinler

Sporcular için protein açısından zengin besinler
Sporcular için protein açısından zengin besinler

Dengeli ve sağlıklı bir diyet protein içermelidir. Aslında tüketimi kas yıkımını önler ve kasların gelişimini ve güçlenmesini destekler.

Shake ve diğer sunumlar şeklinde protein takviyeleri olmasına rağmen, gerçek şu ki günlük diyette hayvansal ve bitkisel kaynaklı doğru dozda protein alabilirsiniz.

Yüksek Protein İçeren Besinler

Hayvansal protein

Hayvansal kaynaklı proteinler en iyi kalitedir. Bu sınıflandırma içerisinde kırmızı et ile balık, yumurta, peynir vb.

Tek bir sınıflandırmanın tüketimine odaklanmamak ve her birini eklemek çok önemlidir, çünkü her gıda vücudun sağlığına fayda sağlayan vitaminler ve beslenme özellikleri sağlar.

Etler

Etler, diğerlerinin yanı sıra amino asitler, demir, çinko, fosfor, yağlar, B12 vitamininin öne çıktığı vücudun düzgün çalışması için gerekli substratları sağlar. Şimdi, ana hayvansal protein kaynaklarını vurgulayacağız.

  • Biftek: 100 gram sığır eti (yağsız et) 29 gram protein ve sadece 200 kalori sağlayabilir. Tabii ki her gün kırmızı et tüketimi tavsiye edilmiyor. En eksiksiz protein açısından zengin gıdalardan biridir.
  • Hindi göğsü: Az yağ içerir, bu da onu kilo verme diyetlerinde müttefik yapar. Her 100 gram meme için size 24 gram protein sunar. Sadece 146 kalori sağlar.
  • Tavşan eti: Bu protein tüketmek için sağlıklı ve çok dengeli bir seçenektir. Her 100 gr tavşan için size 21 gram protein verir. Kalorilere katkısı düşüktür, yaklaşık 130 kaloridir.
  • Koyun eti: Bu et türü lezzetli bir tada sahiptir. 100 gramda 18 gram protein sağlar, ancak 240 kalori sağlar. Bu anlamda kuzu etinin ölçülü tüketilmesini öneriyoruz.

Balık

Deniz hayvanlarının eti mükemmel bir protein kaynağıdır. Aslında, bu et türü kilo vermek için ideal olan daha az kalori sağlama avantajına sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir