Herpes zoster (Zona): Nedir, Belirtileri ve Nedenleri

Herpes zoster (Zona): Nedir, Belirtileri ve Nedenleri
Herpes zoster (Zona): Nedir, Belirtileri ve Nedenleri

Giriş ve Hastalığın Tanımı

Giriş

Herpes zoster, kuru uçuk veya zona, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen bir patolojidir. Hatta bazı ülkelerde adeta bir salgın haline geldi. Örneğin, CDC’nin (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) verilerine göre “3 kişiden 1’inde hayatında en az bir kez uçuk olacaktır”.

Herpes Zoster’ın uçuk türü semptomlarını ve önlemenin yolları, risk faktörleri varsa tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu yazıda bu konuya değineceğiz.

Herpes Zoster nedir?

Zona, varicella-zoster virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Yani su çiçeği kapmış hastaların yıllar sonra Herpes Zoster geliştirme olasılığı yüksektir. Gerçekte, yeniden aktive olan veya ilkinden farklı semptomlarla yeniden ortaya çıkan aynı virüstür.

Şimdi, herpes zoster hakkında konuştuğumuzda, vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan ağrılı bir kızarıklık veya kabarcıklardan bahsediyoruz. Genellikle zona olarak bilinir.

Bu virüs, hasta suçiçeği geçirdiğinde bulaşır. İyileştikten sonra virüs, omurilik ve beyne yakın sinir dokusuna yerleşir. Genel olarak, uzun yıllar hareketsiz geçirir.

Belirtileri

Herpes Zoster veya Zona Belirtileri Nelerdir?

Zoster virüsünün yeniden ortaya çıktığını gösterebilecek bir takım belirtiler vardır. Rahatsızlığı azaltan yeterli tedavileri uygulamaya devam etmek için bunları zamanında tespit etmek hayati önem taşımaktadır.

 • Hasta gövde, uyluk veya göz bölgesinde kaşıntı veya ağrı hisseder. (Vücudun küçük bir bölümünü etkiler).
 • Yaklaşık 5 gün sonra deride kızarıklık (döküntü) ve veziküller (küçük boyutlu kabarcıklar) algılanabilir. Bir saçak olarak görünür.
 • 10 ila 14 gün sonra, bazı veziküller, patlayan ve kuruyan kabarcıklar (büyük sıvı lezyonları) olarak büyür.
 • Lezyonların kabukları genellikle kahverengimsi sarıdır.
 • Genel rahatsızlık (diğerlerinin yanı sıra ateş, baş ağrısı, yorgunluk).

Bu semptomatoloji genellikle aşamalar halinde ortaya çıkar. Unutulmamalıdır ki, ilk aşamada genellikle karıştırılabilen ağrılar yaşanır; bölgeye bağlı olarak, kalbe, akciğerlere veya böbreklere bir saldırı ile.

Bulaşıcılığı

Herpes Zoster (Zona) bulaşıcı mıdır?

Herpes Zoster’in kendisi bulaşıcı değildir. Ancak suçiçeği ile aynı virüs olduğu için suçiçeği kapmak mümkündür.

Tabii ki, bu virüs ömür boyu sadece bir kez vurur, bu yüzden sadece hiç suçiçeği geliştirmemiş veya suçiçeği aşısı olmayanlara bulaşacaktır.

Bu arada, en bulaşıcı aşama, genellikle ilk semptomdan bir hafta sonra ortaya çıkan veziküllerin ve kabarcıkların ortaya çıktığı zamandır.

Su çiçeğinin kendisi hayatta bir kez görülen bir olay olmasına rağmen, zona için aynı şey söylenemez. Bazı hastalar bu durumu bir kereden fazla yaşamıştır.

Nedenleri

Herpes Zoster (Zona)’ya ne sebep olur?

Zona, su çiçeği virüsünün uzun vadeli bir sonucudur. Sonuç olarak, ortaya çıkış nedeni ilkiyle bağlantılıdır; yani, su çiçeğine maruz kalma.

Şimdi bu virüs yıllarca hareketsiz kalıyor. Bu patoloji ile tekrar aktif hale gelmesinin nedenleri hala araştırılmaktadır.

Bazı çalışmalar, Herpes Zoster gelişiminin zayıflamış bir bağışıklık sistemi ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. Aslında bu durum, genellikle zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olan yetişkin hastalarda çok yaygındır.

Risk Faktörleri

Zona veya Herpes Zoster için kimler risk altındadır?

Çocuklukta veya yetişkinlikte suçiçeği geçiren tüm hastalarda, yaşlanma veya yetişkinlik yıllarına girerken Herpes Zoster geliştirme şansı yüksektir.

Elbette bu, hayatının bir noktasında suçiçeği geçirmiş herkesin kaçınılmaz olarak zona hastalığına yakalanacağı anlamına gelmez. Bununla birlikte, aşağıdaki koşulların meydana gelmesi durumunda yüksek bir olasılık vardır:

 • Bağışıklık sistemi baskılanmış. AIDS (HIV) gibi otoimmün hastalıklardan muzdarip. Bazı kanser türlerinin yanı sıra;
 • Yaş: 50 yaşın üzerinde olmak.
 • Onkolojik tedavi veya immünosupresif ilaçların uygulanması.
 • Kemoterapi: örneğin, zona gelişimini destekleyebilen bağışıklık savunmasını azaltır.
 • Enfeksiyonlar: Bir çeşit enfeksiyonla uğraşıyorsunuz.

Tedavisi

Zona veya Herpes de Zoster nasıl tedavi edilir?

Herpes Zoster’ın tedavisi yoktur. Gerçekte, semptomlar genellikle yaklaşık 6 hafta içinde kendi kendine geçer. Ancak ağrıyı dindirmek için analjeziklerin kullanılması faydalı olabilir.

Semptomlar ilk ortaya çıkar çıkmaz antiviral tedavi almak iyileşmeyi hızlandırabilir ve hatta ciddi komplikasyon riskini azaltabilir.

Tedavi doktor tarafından belirtilmelidir. Tedavi, Asiklovir (Zovirax), Famsiklovir ve Valasiklovir (Valtrex) verilmesini içerebilir. Bazı enjeksiyonların ve hatta antikonvülzanların yanı sıra.

Doktorunuzu ne zaman görmelisiniz?

Aşağıdaki durumlarda profesyonel yardım almak gerekir, aksi takdirde komplikasyon riski vardır:

 • Zona göze yakındır.
 • 60 yaşın üzerindesiniz.
 • Hasta kanserli veya bağışıklığı baskılanmış durumda.
 • Döküntüye çok fazla ağrı eşlik eder ve yaygınlaşır.
 • Unutulmamalıdır ki bu patolojiyle ilgilenen doktor Dermatologdur.

Komplikasyonları

Zona veya Herpes Zoster Komplikasyonları

Bu durum genellikle yüksek bir ölüm oranına sahip değildir. Bununla birlikte, bilmeye değer bazı komplikasyonlar vardır.

 • Postherpetik nevralji: Bu, kızarıklığın meydana geldiği bölgede şiddetli ağrının gelişmesidir. Aylarca hatta yıllarca hissedilen bu ağrı hastanın yaşam kalitesini etkiler.
 • Görme kaybı: Gözün yakınında zona varsa, hasta görme yeteneğini geçici veya kalıcı olarak kaybedebilir. Dolayısıyla bu durumda doktora gitmenin önemi.
 • Denge eksikliği: Herpes Zoster kulağın yakınında bulunursa, hasta yüzün o tarafının sıkılığını ve hatta dengesini kaybedebilir. Bu sonuç geçici veya kalıcı olabilir.

Önlenmesi

Herpes Zoster veya Zona Önlenebilir mi?

Bu patoloji için önleyici tedbir, suçiçeği yayılmasını önlemektir. Bunun için en iyi bilineni Zostavax aşısı olan aşılar formüle edilmiştir. Shingrix aşısı da özel olarak zona oluşumunu önleyen ve nöropatik ağrıyı hafifleten (CDC tarafından onaylanmıştır) oluşturulmuştur.

Şimdi, eğer bu virüs zaten geliştiyse, bağışıklık sistemine dikkat etmek hayati önem taşımaktadır. Bunun için bağışıklık sistemini zayıflatabilecek durumlardan kaçının.

Ardından, bağışıklık sistemini ele almak veya yükseltmek için bazı önlemleri göstereceğiz;

 • Dengeli bir diyet yapın.
 • Orta derecede egzersiz yap
 • Bağışıklık sistemini destekleyen gıda takviyeleri tüketin.

Özet

Herpes Zoster veya Zona, hastanın yaşam kalitesini etkileyebilen bir patolojidir. Bu nedenle sağlığa dikkat etmek ve Varicella gelişimini önlemek için önlemler almak son derece önemlidir; Herpes Zoster’in ortaya çıkmasının ana nedeni.

Yorum yapın