Bazal Metabolizma Nedir?: Bazal Metabolizma Hızı Arttırmak

Bazal Metabolizma Nedir: Kilo vermeyi etkiler mi?
Bazal Metabolizma Nedir: Kilo vermeyi etkiler mi?

Giriş ve Tanımı

Giriş

Herhangi bir fiziksel aktivite yaptığımızda vücudumuz enerji harcar. Organizmanın maruz kaldığı talebe bağlı olarak enerji miktarı azalır. Ama kişi dinlenme halindeyken ne olur? Bu durumda, bazal metabolizmanın meydana geldiği zamandır.

Bazal metabolizma nedir? Bir kişinin ağırlığını nasıl etkiler? Bunu arttırmanın bir yolu var mı? Daha sonra bu soruların cevaplarını analiz edeceğiz.

Bazal Metabolizma nedir?

Vücut dinlenme modundayken yani hiçbir aktivite gerçekleşmez, hala enerji tüketir. Bu sayede nefes almaya ve yaşamı korumaya yardımcı olan farklı iç süreçleri gerçekleştirmeye devam edebilir. Bu doğal ve sürekli aşınma ve yıpranma, bazal metabolizma olarak bilinir.

Bu, vücut hareketsiz kalsa da organizmada saklanan enerjinin azaldığı anlamına gelir. Bir kişinin bazal metabolizması, egzersiz yaparken veya başka herhangi bir görevde maliyeti ne olursa olsun, yani vücudumuzu korumak için ürettiğimiz maliyettir (nefes, kalp…)

Bazal Metabolizma Hızı Nasıl Artırılır ve Daha Hızlı Kilo Nasıl Verilir?

Bazal metabolizmanın değiştirilmesi karmaşıktır, ancak değiştirilebileceği doğrudur, erkek veya kadınsanız, sporcuysanız farklı yaşlarda farklıdır. Bunun için vücuttaki bu kimyasal sürecin hızını artırmak gerekir. Bu değişikliğin yapılmasının kolay olmadığı doğru olsa da, esas olarak bu hız genlerde belirlendiği için mümkündür. Bunu yapmanın iki yoluna bakalım.

Fiziksel egzersiz

Fiziksel egzersiz, kilo vermenin en iyi yollarından biridir. Fiziksel aktivite yapıldıkça vücut daha fazla enerjiye ihtiyaç duyacak ve bunu yağ dahil rezervlerinden alacaktır. Bazal metabolizmayı artırma hedefine ulaşmak için aşağıdaki seçeneklerden biri yapılabilir:

Kuvvet antrenmanı: Seçilen egzersiz kas kütlesini artırabilmelidir.
Yüksek yoğunluklu kardiyo eğitimi: Birkaç saniye boyunca ardışık güçlü egzersiz seanslarını ve diğerleri için toparlanmayı değiştirenlerdir.
Birkaç haftada güçlü antrenman: Vücut uyum sağlamak için tasarlandığından, sadece ilk başta çalışacaktır. En fazla bir ay tavsiye edilir.
Sürekli egzersiz: Seanslar birkaç dakika sürebilir, ancak günlük olmalıdır. 48 saat veya daha fazla egzersiz yapmazsanız, elde ettiğiniz kazanımlar kaybolacaktır.

Besleme

Egzersize ek olarak, her besinin sağladığı kalori nedeniyle daha etkili olmasına rağmen diyetin de etkisi vardır. . Örneğin, bazı uzmanlar, bir alım ile diğeri arasında geçen zamanın bir etkisi olduğunu vurgulamaktadır. Özellikle yağları ve basit karbonhidratları (şekerleri) azaltmak için düşük kalorili yiyecekler yemek daha önemlidir. Aşağıdaki örnekler:

  • Elma gibi meyve: Meyvelerin kalorisi düşüktür.
  • Balık: Omega 3 açısından zengin olanlar. Aslında, iştahınızı frenlemeye yardımcı olurlar.
  • Tavuk: Proteinler açısından zengin olduğu için, Proteinlerin metabolize edilmesi daha maliyetlidir ve bu nedenle “ekstra” bir masraf oluşturur.
  • Kahve: Bu çok yaygın içecek, şeker veya diğer bileşenler eklenmeden tek başına alınmalıdır.
  • Süt ürünleri: yağsız almak daha iyidir

Sağlık Durumunun Etkisi

Sağlık Durumu Bazal Metabolizmayı Etkiler mi?

Herkesin hayatta kalabilmek için bazal metabolizmaya ihtiyacı olduğu doğru olsa da bunun hızı bazı etkenlere bağlı olarak değişebilir. Diyet ve egzersizle ilgili faktörleri zaten tartıştık. Ancak sağlık durumu da dikkate alınmalıdır.

Bir kişinin genetiği nedeniyle metabolizması yavaş olabilir, ancak hipotiroidizm gibi durumlardan da kaynaklanabilir. Olumlu yanı, teşhis edildikten sonra kontrol edilebilmesidir. Bu yapıldıktan sonra, metabolizmanızı arttırmaya çalışabilirsiniz.

Kardiyovasküler sistemin bir durumu nedeniyle yüksek yoğunluklu egzersizler yapamayan insanları da hesaba katmalıyız. Bu durumda ve bir sağlık uzmanının gözetiminde sadece besin kullanarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Bazal Metabolizma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bazal metabolizma sürecinin insan vücudu için önemi göz önüne alındığında, bu konuyla ilgili en sık sorulan sorulardan bazılarını yanıtlayacağız.

Bir kişinin bazal metabolizması zamanla değişir mi?

Bir kişinin metabolizmasının hızı zamanla azalır. Bunun nedeni, hücrelerin yavaş yavaş yenilenme yeteneklerini kaybetmesidir. Bu da tüm vücudun etkilenmesine neden olur. Yaşlandıkça bazal metabolizma daha düşüktür.

Bu, bir kişi ne kadar yaşlıysa, bazal metabolizmasının o kadar yavaş olacağı anlamına gelir. Ancak bu, bu makalede vurguladığımız yöntemlerle metabolizmanın hızlandırılamayacağı anlamına gelmez. Aksine yaş ne olursa olsun bunun hızını artırmak mümkün.

Yemek yemeden egzersiz yapmak bazal metabolizmaya ne kadar yardımcı olur?

Bazı sağlık uzmanları, hiçbir şey yemediyseniz egzersiz yapmanın çok yardımcı olduğuna dikkat çekiyor. Bunun nedeni, vücudun fiziksel aktivite ile başa çıkmak için kendi içinde depolanan rezervleri kullanmasıdır.

Ancak, bununla ilgili bazı riskler vardır. Her insanın oruç egzersizine verdiği tepki farklıdır, bazıları için yemek yemeden en fazla yarım saat yoğun egzersiz yapmak iyi değildir. Bu süre aşılırsa katabolizma meydana gelir, burada kaslardan enerji alınmaya başlar ve bunlar azalır.

Metabolik bir bozukluğunuz olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bir kişinin çok egzersiz yapması ve buna rağmen metabolizmasının yavaşlamaya devam etmesi söz konusu olabilir. Bu durumlarda, bir hastalığa ek olarak, metabolik bir bozukluğun olması mümkündür. Bunların belirtilerini bilmek, bunlara sahip olup olmadığınızı bilmenize yardımcı olabilir.

Bu belirtilerden bazılarına bakalım:

  • Sürekli yorgunluk
  • Kusma veya mide bulantısı
  • İştah kaybı
  • Mide bölgesinde ağrı
  • Nöbetler

Bütün bunlar kişinin çok önemli ölçüde kilo vermesine neden olabilir. Bu nedenle tüm bu belirtileri bir arada gösteriyorsanız mutlaka doktora gitmeniz gerekmektedir. Bu sayede bazal metabolizmayı düzenlemek hatta hızlandırmak için izlenecek tedavi belirtilebilir.

Yorum yapın