Kekik: Özellikleri, Faydaları ve Kontrendikasyonları

Kekik: Özellikleri, Faydaları ve Kontrendikasyonları
Kekik: Özellikleri, Faydaları ve Kontrendikasyonları

Kekik, Avrupa ve Asya’nın birçok yerinde bulunan kokulu, çok yıllık bitkilerdir. Genellikle gıdaları ve ilaçları tatlandırmak için kullanılırlar. Timus” adı, “Aromatik bitki” anlamına gelen Yunanca “Thysmium” kelimesinden gelir. Limon kekiği, Yunan kekiği ve bahçe kekiği dahil olmak üzere birçok kekik çeşidi mevcuttur. Her çeşidin kendine özgü özellikleri vardır.

Kekik, bol güneş ışığı aldıklarında en iyi şekilde büyüyen, az bakım gerektiren bitkilerdir. Kekik bitkileri böcekleri ve diğer istenmeyen misafirleri kovmakta iyidir. Tohumları çok sert ve acıdır, bu da onları kuşlar ve hayvanlar için zor yiyecekler yapar.

Bazı bitkiler yiyeceklerde içerik olarak kullanılma imkanı sunarken, diğerleri tıbbi özelliklere sahiptir. Ve bazılarında bunlara ve daha birçok erdeme sahiptir. Örnek olarak uzun yıllardır kullanılan bir bitki olan kekik var.

Bu yazıda bu Kekiğin en ilginç detaylarını paylaşacağız. Özellikle iyileştirici özellikleri ile ilgili olanlar.

Kekik Nedir?

Kekik (Origanum vulgare), nane ile aynı aileden bir bitkidir. Yüksekliği 50 santimetrenin hemen altında olan çok küçük bir çalıdır. Bileşenleri arasında sağlık için gerekli olan asitleri ve yağları buluyoruz. Ayrıca diğer bitkilerden ayırt edilmesini sağlayan karakteristik bir kokusu vardır.

Kökeni Avrupa bölgesine atfedilir, ancak bugün dünyanın hemen hemen her yerinde bulunabilir.

Kekiğin Besin Değerleri

Büyük besin değeri nedeniyle şiddetle tavsiye edilir ve tanınır. Aşağıdaki listede bileşenlerinden bazılarını göreceğiz. 100 gram başına mevcut miktar:

Yağlar: 10 gramın biraz üzerinde
Proteinler: 11 gram
Kalsiyum: 0.15 gram
Sodyum: 0.15 gram
Potasyum: 16 gram
Magnezyum: 2.70 gram
Eşleşme: 2 gram
Çinko: 0,44 gram
Vitaminler: A, E, B1, B2 içerir. Hepsi 1 gramdan az miktarlarda.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir