Kekik: Özellikleri, Faydaları ve Kontrendikasyonları

Kekik: Özellikleri, Faydaları ve Kontrendikasyonları
Kekik: Özellikleri, Faydaları ve Kontrendikasyonları

Kekik, Avrupa ve Asya’nın birçok yerinde bulunan kokulu, çok yıllık bitkilerdir. Genellikle gıdaları ve ilaçları tatlandırmak için kullanılırlar. Timus” adı, “Aromatik bitki” anlamına gelen Yunanca “Thysmium” kelimesinden gelir. Limon kekiği, Yunan kekiği ve bahçe kekiği dahil olmak üzere birçok kekik çeşidi mevcuttur. Her çeşidin kendine özgü özellikleri vardır.

Kekik, bol güneş ışığı aldıklarında en iyi şekilde büyüyen, az bakım gerektiren bitkilerdir. Kekik bitkileri böcekleri ve diğer istenmeyen misafirleri kovmakta iyidir. Tohumları çok sert ve acıdır, bu da onları kuşlar ve hayvanlar için zor yiyecekler yapar.

Bazı bitkiler yiyeceklerde içerik olarak kullanılma imkanı sunarken, diğerleri tıbbi özelliklere sahiptir. Ve bazılarında bunlara ve daha birçok erdeme sahiptir. Örnek olarak uzun yıllardır kullanılan bir bitki olan kekik var.

Bu yazıda bu Kekiğin en ilginç detaylarını paylaşacağız. Özellikle iyileştirici özellikleri ile ilgili olanlar.

Kekik Nedir?

Kekik (Origanum vulgare), nane ile aynı aileden bir bitkidir. Yüksekliği 50 santimetrenin hemen altında olan çok küçük bir çalıdır. Bileşenleri arasında sağlık için gerekli olan asitleri ve yağları buluyoruz. Ayrıca diğer bitkilerden ayırt edilmesini sağlayan karakteristik bir kokusu vardır.

Kökeni Avrupa bölgesine atfedilir, ancak bugün dünyanın hemen hemen her yerinde bulunabilir.

Kekiğin Besin Değerleri

Büyük besin değeri nedeniyle şiddetle tavsiye edilir ve tanınır. Aşağıdaki listede bileşenlerinden bazılarını göreceğiz. 100 gram başına mevcut miktar:

Yağlar: 10 gramın biraz üzerinde
Proteinler: 11 gram
Kalsiyum: 0.15 gram
Sodyum: 0.15 gram
Potasyum: 16 gram
Magnezyum: 2.70 gram
Eşleşme: 2 gram
Çinko: 0,44 gram
Vitaminler: A, E, B1, B2 içerir. Hepsi 1 gramdan az miktarlarda.

Kekiğin Tıbbi Özellikleri

Kekik birçok tıbbi özelliğe sahiptir. Bu nedenle yıllardır farklı sağlık sorunlarına karşı kullanılmaktadır. Bakalım en öne çıkanlar hangileri.

 • Karminatif özellikler: Timol, karvakrol ve borneol gibi doğal yağlar içerir. Bu mide problemlerini gidermeye yardımcı olur.
 • Antioksidan: Fenolik ve rosmarinik asitlerin yanı sıra tanen flavonoidleri sayesinde cilt ve vücudun diğer organlarının dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olur.
 • Antienflamatuvar: Enflamasyonu azaltmak için en çok kullanılan ve etkili olanlardan biri olan beta karyofilin içerir.

Kekiğin Faydaları

Kekik, bilinen tüm tıbbi özellikleri sayesinde sağlık açısından büyük faydalar sunar.

 • Rinit ve sinüziti giderir

Kekik bir antihistamin görevi görür. Bu nedenle sinüzit veya rinit gibi hastalıklardan muzdarip olanlar özellikle çay şeklinde tüketerek çok rahatlayabilirler. Ayrıca solunum yollarını açmak için periyodik inhalasyonlar yapılması önerilir.

 • Bakterilere karşı korur

Kekik, vücudumuzda birçok hastalığa neden olabilecek çok sayıda bakteriye karşı etkili bir antibiyotik görevi görür. Bu sayede hem bakterilerin görünümünü hem de sebep oldukları hastalıkları tamamen ortadan kaldırmak mümkündür.

 • Cildinize yararlıdır

Cildin tazeliğini kaybetmesinin sebeplerinden biri de insan vücudunun maruz kaldığı doğal oksidasyondur. Ancak kekik, antioksidan özelliği ile etki eder ve cildin yenilenme kapasitesinin çok daha uzun süre korunmasına yardımcı olur. Bu da sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmanızı sağlar.

 • Kardiyovasküler sistemi iyileştirir

Kekik farklı sunumlarında tüketilmesinin ana nedenlerinden biri, kalp fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olmasıdır. Yüksek miktarda potasyum sayesinde kan basıncını kontrol altında tutmak mümkündür. Bu bileşen sayesinde kalp atışının frekansı da düzenlenir.

 • Kemikleri güçlendirir

Yüksek konsantrasyonda K vitamini, kalsiyum ve demir sayesinde tüm kemik yapısından faydalanılır. Özellikle osteoporoz ve benzeri hastalıklara eğilimi olan kişilere önerilir.

Kekiğin Kullanımı

Kekik, hoş kokusundan dolayı yemek pişirmede, ilaçta veya parfümlerde yaygın olarak kullanılan aromatik bir bitkidir.

Kekik, göğüs tıkanıklığını tedavi etmek veya bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda sindirim sorunlarına yardımcı olmak gibi birçok kullanıma sahiptir.

Kekik’in antifug özelliği, mantarların büyümesini ve sisteminizde yayılmasını önler. Eski Yunan hekimlerine göre kekik, balgam söktürücü ve iltihap önleyici bir madde olarak hareket ederek hastalıkları uzak tutar.

Unutulmamalıdır ki kekik kullanımı çok yönlüdür, bu nedenle sunumu aranan amaca göre değişebilir. 4 şekilde kullanıldığını görelim:

 • Kozmetikte

Kekik şifalı kapasitesinden tam olarak yararlandığı bilinmektedir. Örneğin, özellikle sivilce varlığında yüz sağlığını iyileştirmeye hizmet eder. Bunun için baz olarak kullanılarak kremler ve merhemler üretilmiştir.

Güçlerden bir diğeri de kepeği ortadan kaldırmaktır. Hatta saça daha fazla hayat verebilir ve yağı çıkarabilir. Ayrıca ister yutulsun ister cilde krem ​​olarak uygulansın, sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur. Birçok sağlık uzmanı, siğiller veya sedef hastalığı gibi hastalıklar için ideal olduğuna dikkat çekiyor.

 • Mutfakta

Kekik en yaygın kullanım alanlarından biri mutfakta. Yemeklere farklı bir dokunuş katmak için ek bir bileşen görevi görür. Hem kokusu hem de kendine has aroması, farklı yemeklere o özel tadı verir. Bunlara pizzalar ve soslar dahildir.

 • Çay veya infüzyonda

Solunum problemleri olanlar, kekik, çay veya infüzyonda solunum yollarının koşullarını iyileştirmek için kullanırlar. Vücutta iltihaplanma veya ağrı olması durumunda kekik çayı alınabilir, bu sayede rahatsızlık hızla giderilir. Hazırlamak için, bir bardak sıcak suya sadece birkaç yaprak.

 • Aromaterapide

Aromaterapide de ayrıcalıklı bir yeri vardır. Kişinin duygusal istikrarı ve zihinsel gücü ile ilgilidir. Bu nedenle kekik yağı üretilmiştir. Ortamda yayılmasına izin veren bir kaba yerleştirilebilir. Bu şekilde, bundan en iyi şekilde yararlanacaksınız.

Bu arada, kekik kullanımlarından bir diğeri de insektisit görevi görmesidir. Bahçenizde haşereler varsa onları uzak tutmak için kullanabilirsiniz. Hepsinden iyisi, %100 doğal bir üründür.

Kekiğin Riskleri ve Kontrendikasyonlar

Kullanımı herhangi bir ek kimyasal gerektirmediği için kekik hiç kimse için herhangi bir risk oluşturmaz. Ancak birçok tıp uzmanının aşağıdaki gruplarda kekik yağı kullanımına karşı tavsiyelerde bulunduğuna dikkat edilmelidir.

Hamileler: Konsantrasyonu çok güçlüdür ve bebeği etkileyebilir.
Çocuklar: Ayrıca bu sunumda ne kadar güçlü olduğu için kullanmamak daha iyidir.

Kekik yıllardır bize çok büyük faydalar sağlıyor, bundan sonra da mutlaka sağlamaya devam edecek. Tabii ki, her zaman uzmanların belirttiği tavsiyelere uymalısınız.

Yorum yapın