Magnezyum, migren tedavisine yardımcı olur mu?

Magnezyum, migren tedavisine yardımcı olur mu?
Magnezyum, migren tedavisine yardımcı olur mu?

Magnezyum, migren tedavisine yardımcı olur mu?

Baş ağrıları, özellikle migren, acı çekenler için bunaltıcı olabilir ve çoğumuz bir tedavi bulmak için her şeyi yapmaya hazırız. Bununla birlikte, yeni araştırmalar, migreniniz varsa, magnezyum eksikliğinizin de olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Bu yazıda migren için magnezyum hakkında konuşacağız.

Magnezyum vücut için gerekli bir mineraldir. Son araştırmalar, bu mikro besin maddesinin yeterli seviyelerini korumanın, migrenlerin başlamasını önlemeye ve insidansını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Magnezyum, diğer önemli işlevlerin yanı sıra uygun kemik sağlığının korunmasına, kan basıncının dengelenmesine ve uygun kalp ritminin korunmasına yardımcı olur. Düşük seviyeler yorgunluk, iştahsızlık, mide bulantısı ve kas kramplarında kendini gösterir.

Magnezyum, Migren Tedavisine nasıl yardımcı olur?

Günümüzde baş ağrılarının, özellikle migrenlerin tek değil, birden çok nedeni olduğu bilinmektedir. Bunlar, beyindeki kan damarı sisteminin daralmasını, artan aktivite ve trombosit birikimini, beyindeki sinir kanallarının ve nörotransmiterlerin aşırı uyarılmasını ve beyinde ağrıyı işleyen nöronların olağandışı işleyişini içerir.

  • Magnezyum sinirleri yatıştırır ve baş ağrısını durdurur.
  • Magnezyum, tüm bu olası nedenlerin gelişmesini önlemek için çok önemlidir. Örneğin, migren için magnezyum alırsanız, rahatlayabilir ve atardamarlarınızın ve kan damarlarınızın işlevini iyileştirebilirsiniz.
  • Ek olarakta, kan basıncını düşürürsünüz.

Migren için magnezyum almanın başlıca faydaları şunlardır:

  • Beyindeki uyarıcı nörotransmitterlerin azaltılması.
  • Sinirlerin gevşemesi.
  • Trombosit birikiminin azaltılması (kandaki trombositlerin aglütinasyonu).

Magnezyum kortizol seviyelerini düşürür

Magnezyum ayrıca kortizol seviyelerini de düşürür, bu da çok yüksekse daha büyük bir ağrı algısı ile ilişkilidir.

Ayrıca beyindeki ve merkezi sinir sistemindeki GABA reseptörlerine doğrudan etki eder. GABA’lar doğal bir sakinleştiricidir ve GABA reseptörleri Valium ve diğer sakinleştiriciler (yani benzodiazepinler) tarafından doğrudan hedeflenir.

Ek olarak, ağrıyı algıladığımız yoğunlukla doğrudan bir ilişkisi vardır: GABA reseptörleri ne kadar çok aktive olursa, o kadar az ağrı hissederiz.

Bu, migren için magnezyumun ağrı kesici görevi görebileceği ve baş ağrısına neden olan faktörlerin ortaya çıkmasını engelleyebileceği anlamına gelir. Ayrıca baş ağrımız olduğunda hissettiğimiz ağrı miktarını da azaltabilir.

Araştırmalar bu konuda ne diyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir