Demansa karşı umut verici bir tedavi keşfedildi

Demansa karşı umut verici bir tedavi keşfedildi
Demansa karşı umut verici bir tedavi keşfedildi


Yeni bir çalışma, sodyum selenatın, 60 yaşın altındakilerde en yaygın ikinci olan frontotemporal demansın davranışsal varyantını yavaşlattığını göstermiştir.

Monash Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, davranışsal değişken frontotemporal demansı olan hastalar için umut verici yeni bir tedavi ortaya çıkardı – 60 yaşın altındakilerde ikinci en yaygın demans formu olarak görülen bu hastalıkta sodyum selenatın davranışsal sorunların artmasına sebep olan şeyin stabilizasyonu ve hastalık nedeniyle beyin küçülmesinin yavaşlamasına yol açtığı görüldü. Bu, sodyum selenatın Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere birçok demansı karakterize eden bilişsel gerilemeyi ve nörodejeneratif hasarı yavaşlatabildiğini gösteren ikinci klinik çalışmadır.

Frontotemporal demansın davranışsal varyantı, hızla ilerleyen ve 35 yaşına kadar insanlarda görülebilen yıkıcı bir hastalıktır. Hem hastalar hem de aileleri için çok rahatsız edici ve üzücü olabilen davranış bozuklukları ve kişilik değişiklikleri ile karakterizedir. Şu anda Frontotemporal demans için herhangi bir tedavi veya tedavi yoktur ve ortalama yaşam beklentisi tanıdan itibaren 5 ila 7 yıl arasındadır.

Sodyum Selenat Güvenliği

Avustralya’da Royal Melbourne Hastanesi ile işbirliği içinde yürütülen 1. faz denemesi, sodyum selenatın bu tip demansı olan hastalarda en azından güvenli olduğunu ve iyi tolere edildiğini gösterdi. Daha da önemlisi, kimyasal bileşiği alan hastaların çoğu bilişsel veya davranışsal semptomlarında ve deneme süresi boyunca azaltılmış beyin atrofisi oranlarında herhangi bir değişiklik göstermedi; Monash Üniversitesi (Avustralya) Nörobilim Departmanından Dr. Lucy Vivash tarafından yürütülen araştırmanın sonuçları, Alzheimer ve Dementia: Translational Research and Clinical Interventions dergisinde yayınlandı.

Frontotemporal demans’li insanların neredeyse yarısında, beyindeki nöronlara verilen hasar, tau adı verilen bir proteinin birikmesinden kaynaklanır. Bu, tau birikiminin neden olduğu nörodejenerasyonu tersine çevirmenin bir yolu olarak, Alzheimer ve diğer demansların önlenmesi ve tedavisinde araştırmaların ana hedeflerinden biridir. Dr. Vivash, sodyum selenatın beyinde tau proteinini etkili bir şekilde parçalayan bir enzimi düzenlediğini açıklıyor: “Hafif ila orta dereceli Alzheimer hastalığı olan hastalara verilen sodyum selenatın, diğerlerine göre daha az nörodejenerasyona yol açtığını zaten göstermiştik. Daha da önemlisi, kan dolaşımında sodyum selenatı parçalayan bir bileşik olan selenyum düzeyi daha yüksek olan deney hastaları daha az bilişsel düşüş gösterdi.”

Yorum yapın