Melatonin Nedir, Özellikleri, Faydaları ve Yan Etkileri,Eksikliği

Sağlıklı Yaşamanın Anahtarı Melatonin Nedir, Özellikleri, Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
Sağlıklı Yaşamanın Anahtarı Melatonin Nedir, Özellikleri, Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Melatonin, beynin işleyişinde hayati bir rol oynayan vücut tarafından üretilen doğal bir hormondur. Ağırlıklı olarak geceleri üretilir ve uykuya ve vücudun iyileşmesine yardımcı olur. İnsanlar günlük sağlıklarını ve uyku kalitelerini iyileştirmek için melatonini besin takviyesi olarak kullanırlar. Ayrıca jet lag ve uykusuzluk tedavisinde de kullanılır. Melatonin takviyelerinin bazı yan etkileri vardır, bu nedenle insanlar bunun ne olduğunu, özelliklerinin neler olduğunu ve nasıl güvenli ve etkili bir şekilde kullanılacağını bilmelidir.

Uyku hormonu olarak da bilinen melatonin beynimizde, özellikle epifiz bezinde üretilir. Bu bez vücudumuzda çeşitli işlevleri yerine getirse de asıl işlevi uyku ve uyanıklık döngüsünü düzenlemektir, bu da serotoninin melatonine dönüşmesiyle sağlanır. Melatonin, triptofan olarak bilinen bir amino asitten sentezlenir.

Kan damarlarında melatoninin salındığı bilinmelidir. Bu genellikle gece saatlerinde veya hava karardığında yani gündüz saatlerinde bu hormonuAşağıdMelatonin hormonunu tüketirken ortaya çıkabilecek yan etkilerden bazıları şunlardıra melatonin hormonu eksikliğinin ortaya çıkardığı bazı semptomları göreceksinizn üretimi durur. Unutulmamalıdır ki melatoninin uyku ilacı değil, uyku uyarıcısıdır. Bunun üretimi karanlıBu hormonu tüketebileceğiniz sunumlardan bazıları şunlardır:kta aktive edildiğinden uyku sorunu yaşayan kişilerin uyumadan önce kendilerini ampul ve elektronik cihazlarınMelatonin bazı avantajlarını ışığına maruz bırakmamaları önemlidir.

Bu amino asit, belirli gıdaların tüketilmesiyle elde edilir. Bu nedenle, uyku kalitesini artırmak istiyorsanız, triptofan açısından zengin gıdaların tüketimini artırmak esastır.

Melatonin Nedir?

Pek çok insan bu hormonu uyku ile ilişkilendirir, ama gerçekte nedir? Melatonin, beyin tarafından, özellikle epifiz bezi tarafından üretilen bir hormondur.

Melatonin vücut tarafından üretilen bir hormondur; bu nedenle, bir eksiklikten kaynaklanan hiçbir yan etkisi yoktur. Ayrıca beyinde üretilir ve genellikle karanlığa tepki olarak geceleri salınır. Uyku döngülerini düzenlemek, vücut ısısını korumak, iştahı kontrol etmek ve bağışıklık sistemini etkilemek gibi çeşitli işlevleri vardır. Vücut kendi melatonini üretir, bu nedenle eksikliğinden kaynaklanan herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak melatonin takviyesi, sentezlenmiş kimyasallardan yapıldığı için yan etkilere neden olabilir; bu doğal melatonin değildir.

Vücudu serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır ve aynı zamanda güçlü bir anti-inflamatuar‘dır.

Bu, dünya çapında “uyku hormonu” olarak bilinir, çünkü temel işlevi uyku döngüsünü ve sirkadiyen ritmi düzenleyerek tam dinlenme ve iyileşme sağlamaktır.

Formül: C13H16N2O2
IUPAC adı: N-[2-(5-metoksi-1H-indol-3-il)etil]
Yarı ömür: 35-50 dakika
Metabolizma: CYP1A2 aracılı 6-hidroksilasyon yoluyla karaciğer
Biyoyararlanım: %30-50
Yasal durum: S4 (AU) OTC (ABD)
CAS Numarası: 73-31-4
ATC kodu: N05CH01
PubChem: 896
İlaç Bankası: APRD00742
Kimyasal Örümcek: 872
UNII: JL5DK93RCL
Fıçı: D08170
CHEBI: 16796

Melatonin Ne için Kullanılır ve Avantajları

Melatonin, jet lag ve uykusuzluğu tedavi etmek için kullanılır. Ek olarak, insanlar sinir sistemi üzerinde güvenli olduğu için ameliyatlardan sonra sakinleşmek için melatonin kullanırlar. Bazı insanlar katarakt veya kornea hasarı gibi göz problemlerinden kaynaklanan gece körlüğünü tedavi etmek için de kullanır.

Son yıllarda, bu hormon uyku bozuklukları ve diğer patolojileri tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu, vücut tarafından doğal olarak üretilse de, takviyeler yoluyla vücudumuza kazandırılması da mümkündür.

Aşağıda, Melatonin bazı avantajlarını açıklayacağız:

  1. Uyumaya teşvik eder: Epifiz bezi gece aktive olur çünkü karanlık tarafından uyarılır. Bu, vücuttaki melatonin seviyesini yükseltir, bu da yavaş yavaş bir rahatlama hissi yaratır ve sonunda kişinin uyumasına neden olur. Ancak güneş ışığının varlığı ile melatonin miktarı azalır ve bu da kişinin uyanmasına neden olur. Bu nedenle melatonin uyku hormonu olarak bilinir.
  2. Yaşlanmaya karşı bir müttefiktir: Bu hormon antioksidan etkisi sayesinde serbest radikallerle savaşır. Bu nedenle erken yaşlanma ile mücadeleye hizmet eder.
  3. Büyümeyi teşvik eder: Çeşitli uzmanlar, melatonin ile çocuklarda büyümeyi düzenleyen hormon olan somatotropin üretimi arasında bir ilişki olduğunu garanti ediyor. Bu nedenle bazı uzmanlar çocuklarda büyüme problemlerini iyileştirmek için önermektedir.
  4. Kilo vermenize yardımcı olur: Bu hormon ile insanların iştah düzeyi arasında bir ilişki keşfedildi ve bu da bazı doktorların yemek yerken tokluk hissini düzenlemeye yardımcı olmak için melatonin bazlı diyet takviyeleri önermesine yol açtı. Bu hormonun dokularda biriken yağ dokusu miktarını azaltma özelliği vardır.
  5. Migreni azaltır: Aynı zamanda anti-inflamatuar etkisi olan bir hormondur. Bu nedenle, çeşitli uzmanlar hastalarına baş ağrısı ve migren tedavisi için uygulamaktadır.

Bu hormonun etkinliğine rağmen çeşitli patolojilerin tedavisinde kullanılabileceğine dikkat edilmelidir. Bazı durumlarda etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bu nedenle, özellikle bir çocuğa uygulanıyorsa, kendi kendine ilaç almamak ve ilk önce bu alanda bir uzmana danışmak önemlidir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir