Kafein Nedir, Özellikleri, Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Doğal Bir Uyarıcı Olan Kafein Nedir, Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
Doğal Bir Uyarıcı Olan Kafein Nedir, Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kafein dünyada en çok tüketilen maddelerden biridir. Birçok yiyecek ve içecekte bulunur ve insanlar onu yüzyıllardır hiçbir yan etkisi olmadan tüketmiştir. Aslında kafeinin insan vücudu üzerinde birçok faydalı etkisi vardır. Ancak, bu maddenin çok fazla tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, insanlar kafeinin olumsuz özelliklerinin farkında olmalıdır.

Dünyanın en yaygın içeceklerinden biri kahvedir. Sağlığı bir şekilde etkileyen farklı maddelere sahiptir. Diğer bitkilerde de bulunan kafeini öne çıkarabiliriz.

Kafein, vücut tarafından hızla metabolize edilir ve daha sonra, emildikten sonra vücuttan doğal olarak atılır. Metabolize edildikten sonra, alınan kafeinin yaklaşık 2/3’ü vücuttan atılmadan önce 3 saate kadar vücutta kalır. Bu uzun süreli etki, herhangi bir tıbbi veya psikolojik etkiye neden olmadan tetikte olma hissine yol açar. Ancak uzun süreli kafein tüketimi orta düzeyde bile olsa kan dolaşımındaki yetersiz oksijen doygunluğu nedeniyle zihinsel yorgunluğa ve diğer kalp sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, insanlar her gün ne kadar kafein tükettikleri konusunda dikkatli olmalıdırlar.

Bu yazıda kafeinin ne olduğunu, özelliklerinin neler olduğunu, sağladığı faydaları ve tüketimiyle ilişkili yan etkileri detaylı olarak göreceğiz.

Kafein Nedir?

Kafein, Ksantinlere ait bir alkaloiddir. Ve FDA, Gıda ve İlaç, onu güvenli kabul edilen gıdanın bir parçası olarak kabul ediyor. Kafein, tadı acı olan ve 50’den fazla bitkide bulunabilen bir madde olarak tanımlanmaktadır. Kimyasal formülü C8H10N4O2’dir.

Bu maddenin keşfi araştırmacı Runge‘ye atfedilir, ancak tanımı 1821’de profesörler Pelletier ve Robiquet tarafından yapılmıştır.

Formül: C8H10N4O2
Molar kütle: 194,19 g/mol
IUPAC adı: 1,3,7-Trimetilpurin-2,6-dion
Suda çözünürlük: 2,17 g/100 ml (25 °C); 18.0g/100ml (80°C); 67.0g/100ml (100°C)
Erime noktası: 510K (237°C)
Asitlik: -0,13–1,22 pKa
Görünüm: Beyaz iğneler veya toz. kokusuz

Kafein Nerelerde Bulunur?

Kafein, dünyadaki çeşitli bitkilerde bulunan acı, beyaz kristal bir alkaloiddir. Kafeinin ana kaynakları kahve, çay, mate, kakao, kakao, guarana ve kola Fıstığıdır. Diğer yaygın kaynaklar arasında gazlı içecekler, çikolata ve diğer tatlılar, kızarmış atıştırmalıklar ve konserve yiyecekler bulunur. Kafein ayrıca fırıncılık ve hazır gıda gibi birçok endüstride koruyucu olarak kullanılmaktadır.

Kafeinin Özellikleri

Bu maddenin kökenine bağlı olarak farklı bir adla bilinebilir, ancak farklı araştırmalarla kanıtlandığı gibi aynı kafeindir.

 • Enerji verir: Vücuttaki enerjiyi artırabilir.
 • Uyarıcıdır: Kafeinin sinir sistemini etkilediği ve bu da daha uzun süre uyanık kalmanızı sağladığı iyi bilinmektedir.
 • Ağrı kesicilerin etkisini artırır: Ağrıyı azaltmak için hem topikal olarak hem de yutma yoluyla kullanılabilir. Genellikle ağrı kesicilerde, ilacın etkisini artırmak için kullanılır.
 • Pıhtılaştırıcıdır: Topikal olarak kullanıldığında kanamayı kısa sürede durdurabilir. Çoğunlukla kanamanın az olduğu durumlarda kullanılır.
 • Diüretiktir: Bu etki yalnızca kişinin kafeine karşı toleranssız olması durumunda ortaya çıkar. Bu da düzenli tüketenlerde bu reaksiyona neden olmadığı anlamına gelir.

Kafeinin Faydaları

Kafein, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesi’nin belirttiği gibi, doğru kullanıldığı sürece vücuda büyük faydalar sağlar.

 • Ağrıyı azaltır

Cochrane sayfasında yayınlanan, yetişkinlerde akut ağrı için analjezik adjuvan olarak kafein başlıklı bir çalışmada, 100 miligram kafeinin analjezik özelliği olan ilaçların etkisini artırdığı vurgulanmaktadır. Bu sayede vücutta var olan ağrıları azaltmak mümkündür.

 • Konsantrasyonu iyileştirir

Tüketimi ile birlikte doğrudan etkisini göstererek uykuyu azaltmaya izin verir. Ayrıca adrenalin bu madde tarafından uyarılır ve bu da farklı aktiviteleri etkili bir şekilde gerçekleştirme yeteneğini etkiler.

 • Metabolizmayı teşvik eder

Metabolik süreç iyi çalışıyorsa, vücut daha fazla enerjinin tadını çıkarabilir ve bu da yorulmadan birçok aktiviteyi gerçekleştirme yeteneği ile sonuçlanır. Bu da kafein ile sağlanır, aslında kafein tüketimi yorgunluğu ve etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

 • Ruh halini iyileştirir

Sinir sistemini etkilediğinden, enerjiyi artırdığından ve daha fazla odaklanmaya yardımcı olduğundan, kişi kendini iyi hissetme duygusu hissedebilir, bu da zihinsel yorgunluk şansını azaltır.

Kafeinin Kullanım Alanları

Kafeinin bilinen tüm özellikleri dışında farklı şekillerde de kullanılabilir. Aslında, içeceklerin içerisinde farklı sunumlarda elde etmek mümkündür. Örneğin, sıcak veya soğuk içecek hazırlamak için toz kahvede, alkolsüz içeceklerde veya gazlı içeceklerde, enerji içeceklerinde…

Cildi iyileştirme özelliklerinden yararlanarak topikal olarak kullanılmasına izin veren kremlerde elde etmek mümkündür.

Ek olarak, günün herhangi bir saatinde yutmak için ideal olan kafeinli kapsüller mevcuttur.

Hem içecekler hem de kapsüller, beynin daha fazla konsantrasyon sağlamasına yardımcı olan, yorgunluğu ve uykuyu azaltan sinir sistemini uyarmak için kullanılır.

İnsanlara ek olarak, kafein tarımda böcekleri kontrol etmek için bir pestisit olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca insanlarda ve hayvanlarda uykusuzluk, hipertansiyon ve depresyon tedavisinde kullanılır. Kafein, köpekler, filler ve maymunlar da dahil olmak üzere hayvanlar için uyanık kalmalarına ve görevleri düzgün bir şekilde yerine getirmelerine yardımcı olan bir uyarıcı olarak bile kullanılmıştır.

Kafeinin Yan Etkileri ve Kontrendikasyonları

Kafein, küçük miktarlarda vücuda herhangi bir zararlı etkiye neden olmaz.

Bununla birlikte, bunun yüksek tüketimi aşağıda belirtilen yan etkilerden bazılarına neden olabilir:

 • Uykusuzluk

Kahvenin uykunuzu getirdiği bilinse de, alınan miktar azsa bu etki sadece birkaç saat sürmelidir.

 • Artan idrar

Bazen olumludur çünkü vücuttaki zararlı unsurları vücuttan atmanızı sağlar.

 • Kalp ritmi bozukluğu

Titreme ve taşikardi eşliğinde nabız hızında bir artış hissedilebilir.
Ölümcül olarak kabul edilen miktar 10 gram kafein veya aynısı 100 fincan kahvede bulunan miktardır. Bu nedenle Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi, özellikle çocuklarda ve gençlerde günlük kafein miktarının sınırlandırılmasının önemli olduğunu düşünmektedir.

Kafein tüketmekten kaçınması gereken belirli insan grupları vardır:

 • Hamileler

Bunun nedeni bebeğin fiziksel durumunu etkilemesidir, bu nedenle bu kısıtlama emzirme dönemi için de geçerlidir.

 • Uykusuzluk çeken insanlar

Kahve bu durumu daha da değiştirerek kronikleşmesine neden olabilir.

 • Hipertansiyon hastaları

Değişen kalp ritmi nedeniyle kan basıncını artırabilir.

 • Kalp rahatsızlığı olan insanlar

Kahve, ürettiği taşikardi nedeniyle daha büyük bir soruna neden olabilir.

Yorum yapın