Etkilediği Bölgeye Göre Baş Ağrısının Türler ve Nedenleri

Etkilediği Bölgeye Göre Baş Ağrısının Türler ve Nedenleri
Etkilediği Bölgeye Göre Baş Ağrısının Türler ve Nedenleri

Baş ağrıları yaygın bir tıbbi durum türüdür. Sinüs enfeksiyonları, ateş, gerginlik, kulak ağrıları ve doğum günleri dahil olmak üzere bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Çoğu insan hayatlarının bir döneminde baş ağrısı yaşamıştır. Bununla birlikte, birçok insan ne tür baş ağrıları yaşadıklarını bilmiyor. Bunun nedeni, her baş ağrısı tipinin farklı bir problemden kaynaklanmasıdır. Yaygın baş ağrısı türlerinden bazılarını anlamak, onları önlemek ve tedavi etmek için adımlar atmanıza yardımcı olabilir.

Hepimizin bildiği gibi, baş ağrıları toplumda oldukça yaygındır. En kötü durumlarda ortaya çıkarlar ve kısa sürede düzeltmeyi başaramazsak günümüzü mahvedebilirler.

Baş ağrısı hakkında konuştuğumuzda, başımızda çektiğimiz ve hemen hemen her şeyden kaynaklanabilen her türlü sürekli ağrıdan bahsediyoruz. Baş ağrısı için bu kadar geniş bir olası tetikleyici etken varken, tam olarak ağrının gerçek nedenini belirlemek bazen zordur.

Normalde, biraz aspirin alınca baş ağrısı kaybolur, ancak ne yazık ki her durumda olan bir şey değildir.

Kronik baş ağrısı çekiyorsanız veya sık sık migren yaşıyorsanız, sorunun kaynağını bulmak kabusunuzu bitirmenin anahtarı olabilir.

Bir dahaki sefere başınız ağrıdığında, çok dikkatli olun ve ağrının kaynağını bulmaya çalışın, böylece onu etkili bir şekilde ağrıyı giderebilirsiniz.

Altçene

Altçene
Altçene

Sağ gözünün arkasında sürekli baş ağrısı var. Ağrınızın çenenizden geldiğini düşünüyorsanız, diş ağrısından kaynaklanan bir baş ağrısı yaşıyor olabilirsiniz.

Bilinçsiz çene sıkma ile ilişkili birçok ağrı ve gerginlik türü olmasına rağmen, bu ağrı türü biraz farklı olabilir. Bu daha çok diş ağrısına benzer, o kadar şiddetlidir ki başınızın her yerinde hissedilebilir.

Dişlerinizden kaynaklanabilecek bir baş ağrısı yaşıyorsanız, çözüm bulmak için diş hekimine gitmeniz önerilir.

Kaşlar ve Alın

Kaşlar ve Alın
Kaşlar ve Alın

Genellikle alın bölgesinde, saç çizgisi boyunca veya kaş bölgesinde ağrı hissediyorsanız, muhtemelen tüm baş ağrıları arasında en yaygın olanlardan biri olan gerilim tipi baş ağrısı yaşıyorsunuzdur.

Bu rahatsızlık genellikle stres ve kaygı ile ilişkilidir ve bu da gün boyunca bilinçsizce bazı kasları çok fazla gergin tutmamıza neden olur. İşin tuhafı, yüz kaslarındaki gerginlik baş ağrısına neden olabilir.

Basitçe daha az stresli bir yaşam tarzı sürmek genellikle iyi bir çözümdür. Değilse, kafeinden kaçınmayı deneyin ve kaslarınızı gevşetmek için yüz masajı yapın.

Birçok insan hayatlarında gerilim tipi baş ağrıları yaşar; ancak, çok azı durumun ne olduğunu veya nasıl tedavi edileceğini biliyor.

Gerilim tipi baş ağrıları, tipik olarak, hayatınızdaki belirli aktivitelerden veya stres faktörlerinden kaslarınız gerildiğinde ortaya çıkar.

Bu baş ağrıları tipik olarak başınızın bir tarafında meydana gelir ve bazen mide bulantısı ve baş dönmesi eşlik eder. Gerilim tipi baş ağrısını tedavi ederken sakin kalmak önemlidir, böylece kaslarınızı daha fazla gererek kendinizi daha fazla üzmezsiniz. Ağrı hafifleyene kadar aktivitelerinizi sınırlamak da önemlidir, böylece durumu daha da kötüleştirmezsiniz. Kas gerginliğini azalttıktan sonra, birkaç saat dinlenmeniz gerekir, böylece başka aktivitelere başlamadan önce vücudunuzun iyileşmesi için zaman kalır.

Boyun ve Boğaz

Boyun ve Boğaz
Boyun ve Boğaz

Boyun ve boğaz sandığınızdan daha kolay baş ağrısına neden olabilir.

Boğaz ağrısı başın arkasına gidebilirken, boyun ve omuzlardaki gerilimler alına gidebilir.

Menenjit belirtisi olabileceğinden, şiddetli bir baş ağrısının eşlik ettiği boyun ve omuz sertliği hissettiğinizde dikkatli olun.

Gözlerin altında

Gözlerin altında
Gözlerin altında

Gözlerin altında ve burun çevresinde ağrı hissetmek, burun enfeksiyonu ile yaşanan en klasik semptomlardan biridir.

Gözlerin altındaki ve kaşların üstündeki alana hafifçe vurmaya çalışın. Bu bölgelerin çok yumuşak olduğunu fark ederseniz, soğuk algınlığı veya alerjiden kaynaklanan bir sinüzit vakası ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Dinlenmek, sıvı almak ve C vitamini açısından zengin yiyecekler yemek genellikle bu durumun zamanla geçmesine yardımcı olur, ancak bir veya iki gün içinde geçmezse, bir doktora görünmek her zaman iyi bir fikirdir.

Gözün arkasında

Gözün arkasında
Gözün arkasında

Bir gözün arkasında ağrı hissetmeye başlarsanız, küme tipi baş ağrısının başlangıcını yaşıyor olabilirsiniz.

Bu baş ağrıları şiddetli, ağrılı ve kroniktir, ayrıca genellikle başın bir tarafını etkiler, bir gözün arkasına odaklanır.

Ağrı, hafif vakalarda 15 ila 60 dakika arasında değişebilen ve daha şiddetli vakalarda birkaç saat süren aralıklarla aralıklı olarak gelip gidebilir.

Bu tür rahatsızlıklar genellikle ciddidir, bu nedenle soruna bir çözüm bulmak için doktora gitmek gerekir.

Küme baş ağrıları, en şiddetli baş ağrısı türlerinden biridir; bununla birlikte, reçeteli ilaçlar ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonu ile hala tedavi edilebilirler. Bu tür baş ağrıları, herhangi bir uyarı olmaksızın birkaç gün boyunca ayda bir kez ortaya çıkar. Bu aşamada, başınızın bir tarafında mide bulantısı, ışığa duyarlılık ve kulak ağrılarının yanı sıra yoğun baş ağrısı yaşayacaksınız.

Olası tetikleyicileri ortadan kaldırdıktan sonra, semptomları azaltmak ve atak sırasında tam bilinçten kaçınmak için bu ataklar sırasında reçeteli ilaçlar almak önemlidir. Durumunuzla ilişkili herhangi bir tetikleyiciden kurtulduktan sonra, genel kardiyovasküler sağlık ve genel refah için uygun diyet ve egzersiz gibi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını benimsemeniz çok önemlidir.

Yüzün bir bölümünde

Yüzün bir bölümünde
Yüzün bir bölümünde

Genellikle migrenden muzdarip olduğumuzda, yüzün sadece bir tarafını etkileyen bir baş ağrısı olarak başlayabilir.

Birçok migren hastası, bu semptomun migren ağrısı için önemli bir belirti olduğunu bilir.

Migreniniz varsa, ağrıyla baş etmek için karanlık ve sessiz bir yer bulmanız tavsiye edilir.

Migren, en ciddi baş ağrısı türlerinden biridir. Uyarı vermeden gelen sık ve yoğun baş ağrıları ile karakterizedirler. Bu baş ağrıları aşırı derecede ağrılı olabilir ve ataklar sırasında tam olarak işlev görmenizi engelleyebilir. Bazı insanlar sadece bir migren atağı yaşarken, diğerleri tekrarlayan ataklar geçirir.

Ancak kötü beslenme alışkanlıkları, uykusuzluk ve stres sıklıkla migreni tetikler. Migrenler tipik olarak reçeteli ilaçların yanı sıra ağrıyı azaltmak ve beyne dolaşımı artırmak için dinlenme, egzersiz ve mentol ovma veya soğuk kompres gibi topikal tedavilerle tedavi edilir.

Ani Baş Ağrısı

Ani Baş Ağrısı
Ani Baş Ağrısı

Çoğu baş ağrısı oldukça yaygındır ve genellikle başımızın oldukça geniş bir alanını kaplar.

Bazı ağrılar olmasına rağmen, küme tipi baş ağrılarında olduğu gibi, başın oldukça spesifik bir alanını etkileyebilen.

Semptomları bıçak yarası gibi ani ve güçlü olduğu için buzkıran baş ağrıları olarak bilinirler.

Bu baş ağrıları aşırı derecede ağrılıdır ancak genellikle oldukça kısa ömürlüdür ve küme baş ağrıları gibi sıklıkla tekrarlamazlar.

Başın Tamamı

Başın Tamamı
Başın Tamamı

Çoğu baş ağrısı genellikle tıbbi bir acil durum olarak kabul edilmez.

Ancak, bu tür ağrı bir istisnadır. “Hayatınızın en kötü baş ağrısı” olarak nitelendireceğiniz bir ağrı yaşıyorsanız, doğrudan 112’i arayın.

Başın tamamını etkileyen gerçekten dayanılmaz derin bir ağrıdan bahsediyoruz. Görme kaybı ve mide bulantısının eşlik etmesi çok olasıdır. Migrenden daha ağır bu migren benzeri ağrı türü, felç veya anevrizma belirtisi olabilir.

Yaşam tarzı gibi faktörlere bağlı olarak herkes farklı türde baş ağrıları yaşar. Her tür baş ağrısına neyin neden olduğunu anlamak, hem evde hem de gerektiğinde reçetelerle tedaviye doğru adımlar atmanıza yardımcı olabilir, böylece hastalığınızdan tamamen kurtulabilirsiniz!

Yorum yapın