Karaciğerinizi Güçlü ve Sağlıklı Tutmanıza Yardımcı Olacak Yiyecekler

Hangi yiyeceklerin karaciğerinizi güçlü ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olacağını öğrenin
Hangi yiyeceklerin karaciğerinizi güçlü ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olacağını öğrenin

Karaciğer yaşam için gereklidir. Kan için bir depolama tesisi görevi görür, kanı süzer ve safra üretir. Safra, yiyeceklerin vücuda emilimini teşvik ederek ve sindirilmeyen maddeleri vücuttan dışarı atarak sindirime yardımcı olur. Kronik karaciğer hastalığı olan kişilerin normal bir şekilde çalışabilmeleri için sağlıklarına dikkat etmeleri gerekir. Ek olarak, sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak genel sağlığınıza yardımcı olabilir ve karaciğerinizi etkileyen bir hastalığın semptomlarını azaltabilir.

Karaciğer, kandaki fazla proteinleri, karbonhidratları, yağları ve suyu uzaklaştırarak kanı temizler; bu işleme atık ürünlerin kandan temizlenmesi denir. Karaciğer ayrıca, yiyeceklerin vücuda emilimini teşvik ederek ve vücuttaki fazlalıkları dışarı atarak sindirime yardımcı olan safra üretir. Safra ayrıca ince bağırsaktaki yağların parçalanmasına yardımcı olur ve bu da yiyeceklere ince bağırsak duvarlarından ve yem hücrelerinden geçmesi için daha fazla enerji verilmesine yardımcı olur. Safra ayrıca vücutta dağıtılmak üzere A, D, E, K vitaminlerini ve kolesterolü vücutta taşır.

Dolu bir yaşam sürmek için vücudumuzu sağlıklı tutmayı öğrenmeliyiz, bu nedenle tüm vücudumuzun düzgün çalışmasını sağlamak için diyetimize dikkat etmeliyiz. Vücudumuzu oluşturan tüm organlar arasında karaciğer en büyüğü olmasının yanı sıra sindirim sürecinde vücudumuzu toksinlerden uzak tutmamıza ve yağları yok etmemize yardımcı olur. Öte yandan, en çok ihtiyacımız olduğunda vücudumuzda enerji depolar ve serbest bırakır ve amonyağın üreye (idrar) dönüştürülmesinden sorumludur.

Tüm organlarımız gibi, karaciğer de hastalığa karşı bağışık değildir, hepatit, yağlı karaciğer hastalığı veya kanser gibi hastalıklara eğilimlidir. Karaciğer düzgün çalışmayı bıraktığında siroz ortaya çıkar ve siroz genellikle alkol kötüye kullanımı ile ilişkilendirilse de, bu hastalığa doğrudan düşündüğümüz kadar doğrudan ilişkili olmayan çok sayıda altta yatan sorun neden olabilir.

Karaciğerinizi temizlemenize ve sirozun başlamasını önlemenize yardımcı olacak bazı doğal yiyecekleri tüketerek karaciğerinizin işleyişini nasıl iyileştireceğinizi öğrenin ve sağlıklı kalmasını sağlayın.

Zerdeçal

Zerdeçal
Zerdeçal

Zerdeçal, sindirime ve kandaki şeker dengesine yardımcı olmasının yanı sıra karaciğerin metabolik sürecini de iyileştirecektir. Bu besinden faydalanmak için önceden bir bardak ılık suya biraz zerdeçal tozu karıştırın ve yatmadan önce için.

Sarımsak

Sarımsak
Sarımsak

Sarımsak, karaciğerimizdeki toksinleri doğal olarak atmak söz konusu olduğunda mükemmel çalışır. Bu harika gıdadaki bazı bileşikler, toksinleri vücudumuzdan atmakla sorumlu karaciğer enzimlerini aktive eder. Sarımsak ayrıca karaciğeri olası hasarlardan koruyan harika bileşenler olan allisin ve selenyum içerir.

Doğal sebze suyu

Doğal sebze suyu
Doğal sebze suyu

Meyve suları, sindirimi daha kolay olduğu ve bu nedenle yararlı bileşenlerini emdiği için karaciğerimizi temiz tutmanın harika bir yoludur. Mide asidini azalttığı ve bu nedenle pH seviyemizi dengelememize yardımcı olduğu için lahana, karnabahar, salatalık, havuç veya pancar suyunun içilmesi önerilir. Öte yandan, bu tür meyve suları lif açısından zengin olduğundan toksinlerin vücudumuzdan atılmasını kolaylaştıracaktır.

Yeşil çay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir