D vitamini nedir,önemi, eksikliği,nasıl ve ne kadar kullanılmalıdır?

D vitamini nedir,önemi, eksikliği,nasıl ve ne kadar kullanılmalıdır?
D vitamini nedir,önemi, eksikliği,nasıl ve ne kadar kullanılmalıdır?

D vitamini, insan sağlığı için gerekli olan ilgili luminal beslenme faktörlerinin bir grubudur.

D vitamini‘nin esas olarak deri yoluyla sentezlenmesi nedeniyle, sabahın erken saatlerinde kısa süreli güneş ışınlarına maruz kalmak oldukça sağlıklı bir aktivitedir.

Türkiye’nin yılda çok sayıda güneş ışığı alan bir ülke olmasına rağmen, nüfusta gözlenen durum, evde, iş yerlerinde veya iş yerlerinde geçirilen uzun süre nedeniyle bu vitaminin eksikliği sıkça görülmektedir.

Şüphesiz D vitamini vücutta sağlıklı kemiklerin korunmasına yardımcı olmak gibi birçok önemli işlevi yerine getirir. Bu yazıda ne olduğunu, çoklu kullanımlarını ve tedavi edici özelliklerini bilmek için ilginç bir analiz yapılacaktır.

D vitamini nedir?

CAS numarası: 1406-16-2

D vitamini
D vitamini

D vitamini kemiklerin ve dişlerin oluşumunda, kalsiyumun bağırsak düzeyinde emilmesinde ve sinir, kas ve bağışıklık sistemlerinin işleyişinde öncü rol oynayan yağda çözünen bir vitamindir. Aynı zamanda yaygın olarak kalsiferol olarak da adlandırılır.

D vitamini temel olarak üç şekilde elde edilir:

  1. Güneş ışığına maruz kalma yoluyla deri yoluyla,
  2. Diyetten
  3. Takviyelerden.

D vitamini ne için kullanılır?

D vitamini, güçlü kemikleri ve dişleri korumak için çok önemlidir. D vitamini vücutta kalsiyum ve fosfor emilimini düzenler. Ayrıca vücudunuzun sıcaklığını düzenlemesine yardımcı olur. Sağlıklı D vitamini seviyeleri yeterli bir diyetle elde edilir, ancak ciddi eksiklik veya güneş ışığına direnç durumlarında da takviye gereklidir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.