D vitamini nedir,önemi, eksikliği,nasıl ve ne kadar kullanılmalıdır?

D vitamini nedir,önemi, eksikliği,nasıl ve ne kadar kullanılmalıdır?
D vitamini nedir,önemi, eksikliği,nasıl ve ne kadar kullanılmalıdır?

D vitamini, insan sağlığı için gerekli olan ilgili luminal beslenme faktörlerinin bir grubudur.

D vitamini‘nin esas olarak deri yoluyla sentezlenmesi nedeniyle, sabahın erken saatlerinde kısa süreli güneş ışınlarına maruz kalmak oldukça sağlıklı bir aktivitedir.

Türkiye’nin yılda çok sayıda güneş ışığı alan bir ülke olmasına rağmen, nüfusta gözlenen durum, evde, iş yerlerinde veya iş yerlerinde geçirilen uzun süre nedeniyle bu vitaminin eksikliği sıkça görülmektedir.

Şüphesiz D vitamini vücutta sağlıklı kemiklerin korunmasına yardımcı olmak gibi birçok önemli işlevi yerine getirir. Bu yazıda ne olduğunu, çoklu kullanımlarını ve tedavi edici özelliklerini bilmek için ilginç bir analiz yapılacaktır.

D vitamini nedir?

CAS numarası: 1406-16-2

D vitamini
D vitamini

D vitamini kemiklerin ve dişlerin oluşumunda, kalsiyumun bağırsak düzeyinde emilmesinde ve sinir, kas ve bağışıklık sistemlerinin işleyişinde öncü rol oynayan yağda çözünen bir vitamindir. Aynı zamanda yaygın olarak kalsiferol olarak da adlandırılır.

D vitamini temel olarak üç şekilde elde edilir:

  1. Güneş ışığına maruz kalma yoluyla deri yoluyla,
  2. Diyetten
  3. Takviyelerden.

D vitamini ne için kullanılır?

D vitamini, güçlü kemikleri ve dişleri korumak için çok önemlidir. D vitamini vücutta kalsiyum ve fosfor emilimini düzenler. Ayrıca vücudunuzun sıcaklığını düzenlemesine yardımcı olur. Sağlıklı D vitamini seviyeleri yeterli bir diyetle elde edilir, ancak ciddi eksiklik veya güneş ışığına direnç durumlarında da takviye gereklidir.

D vitamini, vücudunuzun sıcaklığını düzenlemesine yardımcı olur. Düşük vitamin seviyeleri vücut sıcaklığınızın artmasına neden olurken, yüksek seviyeleri vücudunuzu soğutur. D vitamini ayrıca kalsiyum emilimi ve sağlıklı kemik ve dişlerin oluşumu için de gereklidir.

Sağlıklı bir cilt, ister doğal ister yapay kaynaklı ışık olsun, güneş ışığına maruz kalarak elde edilebilir. D vitamini, vücuttaki kalsiyum ve diğer temel minerallerin emilimini teşvik ederek sağlıklı cildi destekler. Cildiniz ayrıca güneş ışığına maruz kaldığında bu vitaminin doğal formunu üretir. Cildiniz güneş ışığına maruz kalmanın ürettiği fazla miktarları kaldıracak kadar güçlü değilse, bu hipervitaminoz riskini artırır.

D vitamini nasıl kullanılır?

Doğru tıbbi tavsiye ile D vitamini takviyelerinin faydalarını elde edebilirsiniz.

Piyasada genellikle aşağıdaki sunumlarda bulunurlar:

  • Kapsüller: Bağışıklık sisteminin düzgün işleyişini sürdürmek ve kalsiyum fiksasyonu için kullanılır.
  • Gıda Tamamlayıcılar: Folik asit ve inositol ile birlikte D vitamini genellikle doğurganlığı ve yumurtlamayı iyileştirmek ve adet döngüsünün düzenlenmesini optimize etmek için kullanılır.
  • Çocuklar için aksesuarlar: D vitamini, çocuklarda normal kemik büyümesi ve gelişimi için gereklidir.

D vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği kuzey iklimlerde yaygındır ve güneşin öğlene kadar yükselmediği durumlarda ortaya çıkar. Koyu ten pigmentasyonu olan kişilerin güneş ışığına daha az maruz kalmaları nedeniyle D vitamini üretme olasılığı daha düşüktür. D vitamini eksikliği kemik zayıflığına, kas yorgunluğuna ve baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle, sağlıklı bir D vitamini seviyesini korumak çok önemlidir.

D vitamini eksikliğinin sonuçları nelerdir?

Profesör Arija, “Diyet yoluyla veya düşük güneşe maruz kalma nedeniyle yetersiz D vitamini alımı kanser, kardiyovasküler ve otoimmün hastalıklar, diyabet ve depresyon ile ilişkilidir” diye vurguluyor.

Aslında D vitamini, aşağıda belirtilenler gibi vücut için faydalı işlevler gerçekleştirir:

  • Kemikleri güçlendirmek için hayati öneme sahiptir

Vücut, yalnızca D vitamini varlığında kemiğin ana bileşeni olan kalsiyumu emebilir, bu da onu güçlü kemikler ve sağlıklı kemikler için temel bir besin haline getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir