BCAA: Nedir, Nasıl Kullanılır,Ne Zaman Kullanılır, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

BCAA: Nedir, Nasıl Kullanılır,Ne Zaman Kullanılır, Faydaları ve Zararları Nelerdir?
BCAA: Nedir, Nasıl Kullanılır,Ne Zaman Kullanılır, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Amino asitler, proteinlerin yapı taşlarını oluşturan moleküllerdir. Dokuzu insan için gerekli olan yirmi amino asit içerirler. En yaygın esansiyel amino asitler lizin ve histidindir, ancak triptofan ve metionin de esansiyeldir. Proteine ​​ek olarak, amino asitler memelilerin sinirlerini, kaslarını, saçını ve retinasını oluşturur. Amino asitler doğal olarak et, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal proteinlerde bulunur. Bu nedenle bitkiler, hayvanlarla aynı miktarda amino asit üretemez. Bu nedenle insanlar gerekli amino asitleri elde etmek için hayvansal ürünler tüketmelidir.

Dallı zincirli amino asitler (BCAA), kas büyümesine katkıda bulunan üç temel amino asittir. BCAA’lar lösin, izolösin ve valindir.

Amino asitler, sağlığı korumak için gerekli elementlerdir. Bunlar temel ve zorunlu olmayan olarak sınıflandırılır. İnsan vücudu temel olmayanları üretme yeteneğine sahiptir, ancak temel ihtiyaçlar yalnızca gıda veya takviye yoluyla elde edilebilir. Dallı zincirli amino asitler olarak da bilinen BCAA‘ların devreye girdiği yer burasıdır.

Bu yazımızda BCAA (dallı zincirli amino asitlerin) ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve sağlığa sağladığı faydaları göreceğiz. Tüketiminde herhangi bir risk olup olmadığını da yorumlayacağız.

BCAA (Dallanmış amino asitler) Nelerdir?

BCAA, Dallı Zincirli Amino Asitler, İngilizce’de Branched Chain Amino Acids olarak bilinir. Bunlar vücudumuzun ihtiyaç duyduğu 8 temel amino asitten 3’üdür.

Bunlar

  • Valin,
  • Lösin ve
  • İzolösindir.

Kasların yapımını ve bakımını etkiledikleri için büyük önem taşırlar. Aslında, vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerden ve diğer elementlerden yararlanarak metabolizma sürecinde hayati öneme sahiptir. Onlar sayesinde maksimum faydayı elde etmek için proteinler sentezlenebilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.