ALZANT 10 MG FILM KAPLI TABLET (30 TABLET)

ALZANT 10 MG FILM KAPLI TABLET (30 TABLET) Kullanma Talimatı - Nasıl kullanılır - Ne için kullanılır - Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler - Yan Etkileri - Fiyatı - Saklanması

İlaç Hakkında Kısa Bilgi

I.BARKOD:8699569091943
ETKIN_MADDE:MEMANTIN
RECETE:NORMAL RECETE
ITHAL_IMAL:IMAL
ESDEGER_KODU:
SGK_ETKIN_MADDE_KODU:
SGK_KAMU_NO:
ATC_KODU:N06DX01
FIYAT_KARARNAMESI_GEREGI:0-
FIRMA_ADI:BILIM ILAC
BIRIM_CINSI:MG
AMBALAJ_MIKTARI:30

ATC Sınıflandırması

N – SİNİR SİSTEMİ
N06 – PSİKOANALEPTİKLER
N06D – ANTİ-DEMANS İLAÇLARI
N06DX – DİĞER ANTİ-DEMANS İLAÇLARI
N06DX01 – MEMANTİN

İlacın Kısa Özeti

Alzant 10 mg film kaplı tablet

Alzant film tabletler,beyaz, çift tarafı çentikli, oblong, bikonveks, film kaplı tabletlerdir.
30, 50 ve 100 film kaplı tabletlik blister ambalajlarda piyasaya sunulmaktadır.
Ağızdan yutarak alınır.

Etkin madde: Her film tablet 8,31 mg memantine eşdeğer 10 mg memantin hidroklorür içerir.

Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat (inek sütü kaynaklı), mikrokristalin selüloz + kolloidal silikon dioksit, talk, magnezyum stearat, hidroksipropil metil selüloz, titanyum dioksit, triasetin

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu kullanma talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

  • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
  • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
  • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
  • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
  • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında:

  1. Alzant nedir ve ne için kullanılır?
  2. Alzant’ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
  3. Alzant nasıl kullanılır?
  4. Olası yan etkiler nelerdir?
  5. Alzant’ın saklanması

Başlıkları yer almaktadır.

Nedir ve ne için kullanılır?

1. Alzant nedir ve ne için kullanılır?

Alzant, demansa (bunamaya) karşı kullanılan ilaçlar grubundadır.

Alzheimer hastalığında görülen hafıza kaybı, beyindeki mesaj sinyallerinin bozulması nedeniyle ortaya çıkar. Beyinde, NMDA-reseptörü denilen oluşumlar bulunur. Bu oluşumlar, öğrenme ve hatırlama için önem taşıyan sinir uyarısında rol oynarlar.

Alzant, NMDA reseptör antagonistleri denilen bir ilaç grubuna dahildir ve NMDA reseptörleri üzerinde etki göstererek sinir uyarısını ve hafızayı iyileştirir.

Alzant, bu etkisi nedeniyle, orta ve şiddetlievre Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılır.

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

2. Alzant’ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Alzant’ı kullanmadan önce aşağıdaki bölümleri okumanız ve olabilecek herhangi bir sorunuzu doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Bakıcınızdan doktorunuzla görüşme konusunda yardım isteyebilirsiniz.

Alzant’ıaşağıdaki durumlarda kullanmayınız:

Memantin hidroklorür veya formüldeki yardımcı maddelerden herhangi birine alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) var ise bu ilacı kullanmayınız.

Alzant’ıaşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız:

Eğer;

•Epileptik (sara hastalığı) nöbet hikayeniz var ise,

•Yakın bir zamanda miyokard enfarktüsü (kalp krizi) yaşadıysanız veya kalp yetmezliği veya kontrol altında olmayan hipertansiyon(yüksek kan basıncı)şikayetiniz var ise. Bu durumlarda tedavi dikkatli bir şekilde kontrol edilmeli ve Alzant’ın klinik yararı doktorunuz tarafından düzenliaralıklarla tekrar değerlendirilmelidir.

Böbrek yetmezliğiniz varsa, doktorunuz böbrek işlevlerinizi yakından izlemeli ve gerekiyorsa, memantin dozunu buna göre ayarlamalıdır.

Renal tübüler asidoz (RTA, böbrek fonksiyon bozukluğundan dolayı kanda asit yapıcı madde fazlalığı (böbrek fonksiyonlarının zayıflığı)) durumunuz veya şiddetli üriner sistem enfeksiyonunuz (idrar yolu iltihabı) varsa doktorunuzun ilacınızın dozunu ayarlaması gerekebilir.

Amantadin (Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılır), ketamin (narkoz için kullanılır), dekstrometorfan (genellikle öksürük tedavisinde kullanılır) ve diğer NMDA-antagonistleri ile aynızamanda kullanımından kaçınılmalıdır.

Alzant, çocuklar ve 18 yaşından küçük gençler (ergenler) için önerilmemektedir.Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Alzant’ın yiyecek ve içecek ile kullanılması

Yakın bir zaman içerisinde diyetinizi çok fazla değiştirdiyseniz veya değiştirmeyi planlıyorsanız (örn. Normal diyetten sıkı bir vejetaryen diyete geçiş gibi) doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Çünkü doktorunuzun ilacınızın dozunu ayarlaması gerekebilir.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildiriniz. Hamile kadınlarda memantin kullanımı önerilmemektedir.Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Alzant kullanan anneler emzirmemelidir.

Araç ve makine kullanımı

Doktorunuz size hastalığınızın araba kullanmanıza ve makineleri güvenle kullanmanıza izin verip vermediğini söyleyecektir.Ayrıca; Alzant reaksiyon yeteneğinizi değiştirerek araba veya makine kullanmanızı sakıncalı hale getirebilir.

Alzant’ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Bu ilacın formülünde laktoz monohidratbulunur. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse Alzant kullanmadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Özellikle aşağıdaki ilaçların etkileri Alzant ile değişebilir ve dozlarının doktorunuz tarafından ayarlanması gerekebilir:

•Amantadin(parkinson ve viral hastalıkların tedavisinde kullanılır), ketamin (narkoz amaçlı kullanılır), dekstrometorfan (soğuk algınlığında öksürük ve nezleye karşı kullanılır)

•Dantrolen, baklofen (merkezi kas gevşeticiler)

•Simetidin (ülser tedavisinde kullanılır), ranitidin (ülser tedavisinde kullanılır), prokainamid (kalp ritmini düzenleyen bir ilaçtır), kinidin (kalp ritmini düzenleyen bir ilaçtır), kinin (sıtma tedavisinde kullanılır), nikotin (sigara bıraktırma preparatlarının içeriğinde bulunur)

•Hidroklorotiyazid (veya hidroklorotiyazidli herhangi bir kombinasyon) (idrar söktürücü)•antikolinerjikler (genel olarak hareket bozukluklarını veya barsak kramplarını tedavi etmek için kullanılan maddeler)

•Antikonvülzanlar (nöbetleri önlemek ve hafifletmek için kullanılan maddeler)

•Barbitüratlar (genel olarak uyku için kullanılan maddeler)•dopamin agonistleri (L-dopa, bromokriptin gibi parkinson tedavisinde kullanılan maddeler)

•Nöroleptikler(zihinsel bozuklukların tedavisinde kullanılan maddeler)

•Oral antikoagülanlar (kan sulandırıcı ilaçlar)

Eğer hastaneye giderseniz, doktorunuzu Alzant kullandığınız konusunda bilgilendiriniz.Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız iselütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz..

Nasıl kullanılır?

3. Alzant nasıl kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:

Alzant’ı her zaman doktorunuzun önerdiği şekilde alınız. Emin olmadığınız zaman doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Doz:

Yetişkinler ve yaşlılar için önerilen Alzant dozu günde bir kez 20 mg’dır (1 x 2 tablet).

Yan etki riskini azaltmak için bu doza aşağıdaki günlük tedavi şeması ile aşamalı şekilde arttırılarak ulaşılır:

1. haftaYarım tablet
2. hafta1 tablet
3. hafta1 ½ tablet
4. hafta2 tablet

Tedaviye 5mg’lık günlük dozla yani yarım tabletle başlanır (½ tablet) ve bir hafta devam edilir. İkinci hafta günde 10 mg (günde bir kez bir tablet) ve üçüncü hafta günde 15 mg (günde bir kez bir buçuk tablet) kullanılır.

Dördüncü haftadan itibaren tedaviye, günde bir kez 20 mg’lik (günde 1 kez 2 tablet) önerilen idame dozu ile devam edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir