Grip ve Soğuk Algınlığına Hangi İlaç İyi Gelir?

Grip ve Soğuk Algınlığına Hangi İlaç İyi Gelir?

Yaz aylarının sonlarına doğru geldiğimiz şu günlerde havalar soğumaya başladığı andan itibaren kuşkusuz insanlar boğaz ağrısı,hapşırma vb… gibi şikayetler ile hastanelere koşuyor.

“Grip için hangi ilacı kullanmalıyım?” sorusuna cevap vermeden önce “Grip nedir?” sorusunun cevabını bilmeniz gerekir.

Grip ve Soğuk Algınlığı Nedir?

Mevsimsel grip olarak da bilinen influenza, mevsimsel influenza virüslerinin (influenza A (H3N2, H1N1), influenza B) neden olduğu akut bir solunum yolu enfeksiyonudur. Hastalık genellikle iyi huyludur, kendi kendine geçebilir ve iyi bir bakımla sekel bırakmaz. Bununla birlikte, bazı özel durumlar için, örneğin: bağışıklık yetmezliği hastalıkları olan kişiler (HIV/AIDS, uzun süreli kortikosteroid kullanımı, kanser, ..), kronik kardiyovasküler ve solunum yolu hastalıkları olan kişiler , yaşlılar (>65 yaş), küçük çocuklar, hamile kadınlar vb. Grip ciddi hastalığa ilerleyebilir ve ölüme neden olabilir.

Mevsimsel Grip Belirtileri

Ateş, vücut ağrıları, boğaz ağrısı, hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük, nefes almada zorluk gibi solunum semptomları.

Yukarıdaki belirtiler ortaya çıktığında, muayene olmak için en yakın hasaneye gitmeli ve kan testi, influenza virüsü aramak için PCR tekniği, göğüs röntgeni vb. testleri yaptırmalısınız.

Grip Tehlikeli midir?

Hastalık, aşağıdakiler gibi bir dizi komplikasyona neden olabilir:

  • Sinüzit, bakteriyel süperenfeksiyonun neden olduğu pnömoni.
  • Sepsis, septik şok, çoklu organ yetmezliği.
  • Eşlik eden kronik hastalıklar (varsa) daha şiddetlidir: akciğer, karaciğer, böbrek hastalığı, diyabet, kardiyovasküler hastalık, kan hastalığı vb.

Peki nezle olduğumda hangi ilacı kullanmalıyım? Soğuk algınlığı ve grip tedavisine yönelik ilaçlar iki gruba ayrılabilir: Soğuk algınlığı ilaçları ve grip benzeri ilaçlar.

Soğuk Algınlığı ve Grip İlaçları

Soğuk algınlığı ve grip ilaçları, bir uzman tarafından reçete edilmesi gereken antiviral ilaçlardır. İlaç, karmaşık grip enfeksiyonları için veya hastalığın alevlenmesi için risk faktörleri olan bölgelerde endikedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir