Atorvastatin nedir ve ne için kullanılır?

Atorvastatin nedir ve ne için kullanılır?
Atorvastatin nedir ve ne için kullanılır?

Kolesterol, vücudun düzgün çalışması için gerekli bir maddedir ve vücutta doğal olarak bulunur. Doğru oranlarda avantajlar sunar, ancak kanda çok fazla kolesterol varsa, kan damarlarının duvarlarında birikebilir ve tıkanmaya neden olabilir.

Atorvastatin ile kandaki anormal derecede yüksek kolesterol seviyelerini azaltmak mümkündür. Bu ilacın dengeli bir diyet ve egzersizle birlikte uygulanması, bir kişinin hayatına mal olabilecek kardiyovasküler hastalıklardan muzdarip olma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Bu makale, atorvastatin ve terapötik kullanımı hakkındaki bilgi vermek için yazılmıştır.

Atorvastatin nedir?

Atorvastatin, statin ailesinin bir parçasıdır. Bu ilaç ailesi, karaciğerimiz tarafından kolesterol sentezinin bir kısmını önleyerek seviyesini düşürür ve ayrıca trigliserit seviyelerini düşürür.

Formül: C33H35FN2O5
Molar kütle: 558.64 g/mol
Yarı ömür: 14 saat
Metabolizma: Hepatik
Hamilelik kategorisi: X
Atılım: Safra. İdrar (%2)
Mol ağırlık: 558.64 g/mol

Etkisi, kandaki kolesterol ve lipoprotein konsantrasyonlarını azaltır, karaciğerde sentezlerinden sorumlu enzimi inhibe eder ve hücre yüzeyindeki düşük yoğunluklu lipoproteinler için hepatik reseptörlerin sayısını arttırır.

Atorvastatinin Kullanım Alanları

Atorvastatin, kalp krizi ve felç gibi tehlikeli olayların olasılığını en aza indirmenin yanı sıra kalp ameliyatı ihtiyacını azaltmak için dünya çapında doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

Düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol veya kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL gibi yağlı maddelerin ve trigliseritlerin kandaki miktarını azaltmak ve ayrıca iyi olarak kabul edilen yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol veya HDL miktarını artırmak için kullanılır.Kolesterol, onu çok popüler bir ilaç haline getirdi.

HMG-CoA redüktaz inhibitörleri adı verilen ilaç grubunda yer alan atorvastatin, vücudun kolesterol üretimini yavaşlatarak ve kan akışının bloke olmasına ve kalbe, beyne oksijen sağlanmasına neden olabilecek arter duvarlarında birikmesini önleyerek çalışır.

Primer hiperkolesterolemi, ailesel hiperkolesterolemi ve kombine hiperlipidemide, tek başına diyet veya diğer önlemler işe yaramadığında diyete ek bir tedavi olarak kullanılır.

Atorvastatini hangi dozda almalıyım?

İlaç piyasasında ağızdan alınacak 10 mg’dan 80 mg’a kadar farklı dozlar bulunmaktadır. Doktorlar, çok yüksek kolesterol seviyesi veya diğer ilişkili patolojilerin olduğu durumlar dışında, genellikle tedaviye daha düşük dozlarla başlamayı önerir. Tabii ki, günde 80 mg’ı aşmadan.

Dozlar tek doz olarak verilir ve yemekle birlikte veya aç karnına alınabilir. Ayrıca doktor reçetesine göre her gün yaklaşık olarak aynı saatte alınması tavsiye edilir. Normalde günün geç saatlerinde alınması tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir