Magnezyum Karbonat Nedir?: Ne için Kullanılır, Özellikleri ve Faydaları nelerdir?

Magnezyum Karbonat: Nedir, Ne için Kullanılır,Özellikleri ve Faydaları nelerdir?
Magnezyum Karbonat: Nedir, Ne için Kullanılır,Özellikleri ve Faydaları nelerdir?

Magnezyum Karbonat nedir?

Magnezyum karbonat, birçok gıdada bulunan doğal bir mineral olan Magnezyum’dan elde edilen bir besin takviyesidir, bunlar bize vücudun düzgün çalışmasını mümkün kılan çeşitli faydalar sağlar. Vücudun genel sorunlarından biri de yorgunluk ve kabızlıktır. Birden çok nedene bağlı olabilse de genel olarak bu mineralin tüketilmesi bu sorunları hafifletebilir.

Magnezyum Karbonat Türleri

Magnezyum karbonatın üç genel türü vardır:

 1. Laktat
 2. Klorür
 3. Karbonat

Üçünden magnezyum karbonat en fazla dengeyi sağlayan bileşendir, asidik değildir ve magnezyum karbonat takviyesine ihtiyaç duyanlar için orta vadeli bir müshildir.

Neden magnezyum karbonat tüketmelisiniz? Bu yazıda bu bileşiğin özelliklerini ve faydalarını açıklayacağız.

Magnezyum Karbonat’ın Kimyasal Özellikleri

Formül: MgCO3
Molar kütle: 84.3139 g/mol
Erime noktası: 990°C
Yoğunluk: 2.96g/cm³
Suda çözünürlük: 10.6 mg/100 mL
Yapı ve özellikler: n, εr, vb.

Magnezyum Karbonat’ın Faydaları

Magnezyum, çok sayıda rahatsızlıkla savaşmak için harika bir müttefiktir. Kanıtlanmış çalışmalar nedeniyle belirtilen faydalar arasında yorgunlukla savaştığını, dokulara, kemiklere yardımcı olduğunu, bağırsak florasını düzenlediğini vb. belirtebiliriz. Şimdi, magnezyumun karbonatlı formülasyonu, bu bileşiğin pazarlanma yollarından biridir ve ana işlevi, bir mide koruyucusu, sindirim sorunlarına katkıda bulunan veya bunlarla mücadeleye hizmet eden bir antasit olmaktır.

 • Bağırsak geçişini düzenler: Banyoya düzenli ziyaretler için çok faydalı olan hafif bir müshil etkisi vardır. Mide ağrısına neden olmaz. Bileşiminde bu minerale sahip bebek formüllerinin bile bulunduğunu not etmek önemlidir.
 • Mide yanmasının önüne geçer: Magnezyum karbonat asitliğe veya mide ekşimesine karşı büyük bir rahatlama sağlar. Bunun nedeni mide içeriğinin pH’ını yükseltmesidir. Bu nedenle bazı gıdaların neden olduğu rahatsızlığı en aza indirir. Bazı insanlar ağır yemeklerden sonra kullanır.
 • Daha iyi bir gece uykusu veya uyku sağlar: Magnezyum karbonat, diğer bileşenlerle birlikte yorgunluk ve zayıflıkla mücadele edebilir. Daha iyi bir rahatlama elde etmenizi sağlayacak mikro küreler bulabilirsiniz.
 • Sporcu dostudur: Yorgunluğu azalttığı ve performansı artırdığı için sporcuların dostudur. Kaslar için gereklidir. Bu bileşeni içeren sporcular için birçok ürün vardır.

Magnezyumun birçok fayda sağladığını biliyoruz. Dengeli bir beslenme sayesinde bu mineralin doğal miktarına sahip olmak mümkün olsa da, çok yoğun bir hayatın besleyici yemekler yapmamıza izin vermemesi mümkündür. Bu durumda bu konuya dikkat etmenizi öneririz, aynı zamanda uzman tarafından reçete edilen takviyeler yardımıyla bu besini elde etmeye yönelebilirsiniz.

Takviyeler, vücudunuzun düzgün çalışması için size hayati önem taşıyan Magnezyum dozunu sağlar. Artık Magnezyum tüketimini aşmamalısınız, bu besin takviyesini hangi sunumda kullanırsanız kullanın, doktorunuzun günlük doz önerilerine uyun. Kabızlık çekiyorsanız, bu can sıkıcı durumu biraz düzenlemek için magnezyum karbonatı deneyebilirsiniz.

Magnezyum Karbonat’ın Özellikleri

 • İyi bir dinlenmeye katkıda bulunan rahatlatıcı özelliklere sahiptir.
 • Bu kimyasal bileşik cilt için yenileyicidir, bu nedenle birçok kozmetik tedavide bulunur.
 • Bazı araştırmalara göre, eklemleri yatıştırarak losyon, jel veya krem ​​şeklinde uygulanmasına izin veren yatıştırıcı özelliklere sahiptir.
 • Müshil özelliği vardır.

Magnezyum Karbonat’ın Faydaları

Magnezyumun genel biçimiyle vücudunuz için birçok faydası vardır ve hatta bazı araştırmalar sinir sistemi, stres, kas oluşumu vb. için faydalı olduğunu iddia etmektedir. Kesinlikle daha fazla canlılığa sahip olmanıza katkıda bulunur. Karbonatlı sunumu size aşağıdaki faydaları sağlar.

 • Mide ağırlığını azaltır: Dışkılamamanın çok rahatsız edici bir dolgunluk hissi yarattığını biliyoruz. Magnezyum karbonat bağırsak geçişini düzenleyerek yiyecekleri doğru bir şekilde sindirmenizi sağlar, bu size rahatlama ve daha kaliteli bir yaşam sağlar. Aynı zamanda ideal kiloya sahip olmanızı sağlayacaktır.
 • Kabızlıkla mücadele edin: Kabızlık hemoroid, irritabl kolon, apandisit gibi çeşitli sorunlara neden olabilir. Magnezyum karbonat, yetersiz veya az dışkılamayla bağlantılı patolojilerden kaçınmak için harika bir müttefiktir.

Magnezyum karbonatın çok faydalı olmasına rağmen bir ilaç olmadığını belirtmekte fayda var. Aksine, doğal bir besindir, bu yüzden herkes onu tüketebilir. Aslında tükettikten sonra ortaya çıkabilecek problemler aşırı tüketme hatasıdır. Bu anlamda bir sağlık uzmanına danışmanız yerinde olur; özellikle çocuklar söz konusu olduğunda.

Magnezyum Karbonat’ın Avantaj ve Dezavantajları

Magnezyum Karbonatın avantajları bu makale boyunca vurgulanmıştır. Faydaları bilimsel çalışmalar sayesinde kanıtlanmıştır. Yine de, neden tüketmeniz gerektiğinin bazı avantajlarını veya nedenlerini ve elbette kullanımının dezavantajlarını özetleyeceğiz.

Avantajları

 • Magnezyum karbonat eczanelerde satın almak çok kolay
 • Bağırsakların işleyişini iyileştirmek için harika bir müttefiktir.
 • Toz magnezyum karbonatın sunumunun hiçbir tadı yoktur, bu da hem çocukların hem de yaşlı yetişkinlerin rahatsızlık vermeden almasına izin verir.
 • Vücutta hızlı hareket eder
 • Hafif bir müshildir, mide ağrısına neden olmaz.

Dezavantajları

 • Aşırı kullanım yan etkilere neden olabilir. Özellikle çocuklar söz konusu olduğunda uygun tüketim dozunu danışmak uygundur. Herhangi bir besin takviyesi almak için her zaman doktora veya eczacınıza danışmanız önerilir.

Yorum yapın