Magnezyum Karbonat Nedir?: Ne için Kullanılır, Özellikleri ve Faydaları nelerdir?

Magnezyum Karbonat: Nedir, Ne için Kullanılır,Özellikleri ve Faydaları nelerdir?
Magnezyum Karbonat: Nedir, Ne için Kullanılır,Özellikleri ve Faydaları nelerdir?

Magnezyum Karbonat nedir?

Magnezyum karbonat, birçok gıdada bulunan doğal bir mineral olan Magnezyum’dan elde edilen bir besin takviyesidir, bunlar bize vücudun düzgün çalışmasını mümkün kılan çeşitli faydalar sağlar. Vücudun genel sorunlarından biri de yorgunluk ve kabızlıktır. Birden çok nedene bağlı olabilse de genel olarak bu mineralin tüketilmesi bu sorunları hafifletebilir.

Magnezyum Karbonat Türleri

Magnezyum karbonatın üç genel türü vardır:

  1. Laktat
  2. Klorür
  3. Karbonat

Üçünden magnezyum karbonat en fazla dengeyi sağlayan bileşendir, asidik değildir ve magnezyum karbonat takviyesine ihtiyaç duyanlar için orta vadeli bir müshildir.

Neden magnezyum karbonat tüketmelisiniz? Bu yazıda bu bileşiğin özelliklerini ve faydalarını açıklayacağız.

Magnezyum Karbonat’ın Kimyasal Özellikleri

Formül: MgCO3
Molar kütle: 84.3139 g/mol
Erime noktası: 990°C
Yoğunluk: 2.96g/cm³
Suda çözünürlük: 10.6 mg/100 mL
Yapı ve özellikler: n, εr, vb.

Magnezyum Karbonat’ın Faydaları

Magnezyum, çok sayıda rahatsızlıkla savaşmak için harika bir müttefiktir. Kanıtlanmış çalışmalar nedeniyle belirtilen faydalar arasında yorgunlukla savaştığını, dokulara, kemiklere yardımcı olduğunu, bağırsak florasını düzenlediğini vb. belirtebiliriz. Şimdi, magnezyumun karbonatlı formülasyonu, bu bileşiğin pazarlanma yollarından biridir ve ana işlevi, bir mide koruyucusu, sindirim sorunlarına katkıda bulunan veya bunlarla mücadeleye hizmet eden bir antasit olmaktır.

  • Bağırsak geçişini düzenler: Banyoya düzenli ziyaretler için çok faydalı olan hafif bir müshil etkisi vardır. Mide ağrısına neden olmaz. Bileşiminde bu minerale sahip bebek formüllerinin bile bulunduğunu not etmek önemlidir.
  • Mide yanmasının önüne geçer: Magnezyum karbonat asitliğe veya mide ekşimesine karşı büyük bir rahatlama sağlar. Bunun nedeni mide içeriğinin pH’ını yükseltmesidir. Bu nedenle bazı gıdaların neden olduğu rahatsızlığı en aza indirir. Bazı insanlar ağır yemeklerden sonra kullanır.
  • Daha iyi bir gece uykusu veya uyku sağlar: Magnezyum karbonat, diğer bileşenlerle birlikte yorgunluk ve zayıflıkla mücadele edebilir. Daha iyi bir rahatlama elde etmenizi sağlayacak mikro küreler bulabilirsiniz.
  • Sporcu dostudur: Yorgunluğu azalttığı ve performansı artırdığı için sporcuların dostudur. Kaslar için gereklidir. Bu bileşeni içeren sporcular için birçok ürün vardır.

Magnezyumun birçok fayda sağladığını biliyoruz. Dengeli bir beslenme sayesinde bu mineralin doğal miktarına sahip olmak mümkün olsa da, çok yoğun bir hayatın besleyici yemekler yapmamıza izin vermemesi mümkündür. Bu durumda bu konuya dikkat etmenizi öneririz, aynı zamanda uzman tarafından reçete edilen takviyeler yardımıyla bu besini elde etmeye yönelebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir