Tüketmeniz Gereken ve Atardamarları Temizleyenleyen Besinler

Atardamarları temizleyen besinler
Atardamarları temizleyen besinler

Arterioskleroz, atar damarların sertleşmesi ve daralmasıdır. Atardamarların sertleşmesi kanın serbestçe akmasını zorlaştırır. Bu duruma tekrarlayan kan basıncı yükselmeleri ve yüksek kan şekeri seviyeleri neden olur. Atardamarlar sertleştiğinde, yanıt olarak kalp hızı ve kan basıncı artar. Sonuç olarak, duruma koroner arter hastalığı denir. Koroner arter hastalığı, kardiyovasküler hastalıkların en yaygın şeklidir. Bazı araştırmalara göre, 60 yaşın üzerindeki kişilerin yaklaşık %70’inin koroner arterlerinde bir dereceye kadar ateroskleroz vardır.

Atardamarlar kanı kalpten vücudun geri kalanına taşır. Arteriosklerotik duvarın bir kısmı inceldiğinde, zayıf bir nokta veya kanın kaçması için açık bir kanal oluşturur. Bu, diseksiyon veya lümen çökmesi olarak bilinir. Yeterli diseksiyon meydana gelirse, arter yırtılır ve ölüme veya büyük bedensel hasara neden olur. Rüptür aşırı kanamaya yol açar ve bu da kontrol edilmezse ölüme yol açabilir.

İyi sağlık alışkanlıklarını sürdürerek aterosklerozu ve buna bağlı birçok sağlık sorununu önleyebilirsiniz. Koroner arter hastalığı gelişen kişilerin beş yıl içinde ölme olasılığı normal kolesterol düzeyine sahip kişilere göre yedi kat daha fazladır. Ek olarak, ciddi ateroskleroz vakaları olan hastaların kalp krizinden sonra ölme olasılığı, sağlıklı koroner arterleri olan hastalara göre yedi kat daha fazladır.

Her gün bir tür kardiyovasküler hastalıktan muzdarip insan sayısı artmaktadır. Bu hastalıklar için risk faktörlerinden biri tıkalı arterlerdir.

Atardamarların düzgün çalışmaması, kalpten vücudun diğer bölgelerine daha az oksijen ve besin taşımalarına neden olabilir.

Bu şekilde yağ ve kolesterol atardamarlarda birikerek damarları daraltabilir.

Bu, ataradamarların içinde yağlı maddelerin birikmesiyle karakterize edilen çeşitli arterioskleroz olan ateroskleroza yol açabilir ve böylece kan akışını azaltabilir.

Kalp Krizi
Kalp Krizi

Neyse ki, bir yaşam tarzı değişikliği, atardamarlarınızın tıkanıklığını açmanıza ve düzgün çalışmasını sağlamanıza önemli ölçüde yardımcı olabilir.

Atardamarları Temizleyen Besinler

1- Sarımsak

 Sarımsak
Sarımsak

Antioksidanlar açısından zengindir, bu nedenle tıkalı arterlere yol açabilecek serbest radikallerin etkilerini azaltmanıza yardımcı olabilir. Her sabah aç karnına bir veya iki diş sarımsak yiyin veya yemeklerinize ekleyin.

2- Nar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir