MS Hastalığı (Multipl Skleroz) Nedir?

Multipl Skleroz (MS Hastalığı) Nedir, Risk Faktörleri,Belirtileri,Nedenleri ve Tedavisi
Multipl Skleroz (MS Hastalığı)

Giriş ve Hastalığın Tanımı

Giriş

Multipl skleroz (MS), diğer semptomların yanı sıra genellikle koordinasyon ve denge sorunları, kas zayıflığı, görme değişiklikleri ve düşünme güçlükleri ile kendini gösteren bir bağışıklık bozukluğuna neden olan bir hastalıktır.

Farklı ülkelerde her yıl binlerce kişinin multipl sklerozdan muzdarip olduğu ve her yıl bunlara yeni vakaların katıldığı tahmin ediliyor. Multipl skleroz vakalarının %70’i 20 ila 40 yaşları arasında görülür ve genç yaştaki bireyler arasında ikinci sakatlık nedeni olarak kabul edilir.

Bugüne kadar bu Multipl skleroz (MS) hastalığının tedavisi yoktur, ancak bazı ilaçlar hastalığın daha yavaş ilerlemesini sağlayabilir.

Bu makalede, Multipl skleroz (MS) hastalığının nelerden oluştuğunu, semptomlarını, nedenlerini ve tedavisini açıklacağız.

Multipl skleroz (MS) Nedir?

Multipl skleroz, miyelin (sinirleri kaplayan madde) ve omuriliği etkileyen ve bu sinir liflerinin normal performansını engelleyen sklerotik plakların ortaya çıkmasına neden olan kronik bir otoimmün hastalık olarak kabul edilir.

Multipl skleroz ile bağışıklık sistemi, sinir liflerini çevreleyen ve yalıtan ve sinirlerin uyarıları hızlı bir şekilde iletmesine izin veren yağlı madde olan miyeline saldırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir