Dispne (Nefes Darlığı) Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Dispne (Nefes Darlığı) Nedenleri, Tanı ve Tedavisi
Dispne (Nefes Darlığı): Nedenleri, Tanı ve Tedavisi

Giriş ve Hastalığın Tanımı

Giriş

İnsan vücudu her gün farklı süreçler gerçekleştirir. Bu süreçlerin birinde yalnızca bir rahatsızlık hissettiğimizde ona dikkat ederiz. Örneğin nefes almayı ele alalım. Nefes almakta bu süreçlerden bir tanesidir. Bunu neredeyse farkında olmadan yapabiliyoruz, ancak herhangi bir seviyesinde nefes darlığı geliştirirsek, hemen bu soruna odaklanmalıyız.

Dispne nedir? Belirtileri neler? Bu hastalığa ne sebep olur? Bu makalede bu sorulara cevap arayarak, en iyi tedavi türlerini öğreneceğiz.

Dispne nedir?

Nefes darlığından bahsettiğimizde vücudumuzun oksijeni soluyamamasına atıfta bulunuruz. Başka bir deyişle, nefes almanın zorlaştığı zamandır. Tam veya kısmi olabilir, bu nedenle bir kişi nefes alabiliyor ancak bunu yapmakta zorlanıyorsa, bu hastalıktan muzdarip olmalası muhtemeldir.

Navarra Üniversite Kliniğinin belirttiği gibi, kişinin nefes alırken ne hissettiğine çok bağlı bir hastalıktır. Bu nedenle, ilgili herhangi bir sorun belirtisinde doktorunuza danışmanızı önerirler.

Nedenleri

Dispne nedenleri

Hafif veya şiddetli nefes darlığı nedenleri kişiden kişiye değişebilir.

 • Fiziksel aktivite: Hafif bir egzersizden sonra bile nefes almak neredeyse imkansız olabilir. Bu durum ara sıra nefes darlığı ile ilgilidir.
 • Vücut ağırlığı: Obeziteden muzdarip olanlar nefes darlığına daha yatkındır. Bunun nedeni, vücudun birçok işlevinde çok daha talepkar olmasıdır.
 • Düşük sıcaklık: Özellikle yükseklikle birleştirilirse. Daha yüksek rakımlarda sıcaklık daha düşüktür, bu nedenle solunum giderek daha fazla etkilenir.
 • Akciğer hastalığı: Astım, KOAH, zatürree, koronavirüs vb. solunum sistemine müdahale edebilecek birçok durum vardır.
 • Rahatsızlık uzun bir süre, bir hafta veya daha uzun sürerse, muhtemelen kronik bir hastalık olabileceğini unutmayın. Bu durumun nedenleri arasında kardiyak disfonksiyon, plevral efüzyon, astım ve KOAH buluyoruz.

Kişi sık sık yüksek düzeyde stres ve kaygıya maruz kalıyorsa nefes darlığı çekebilirsiniz. Benzer şekilde, alerjik reaksiyonlar solunum sisteminin düzgün işleyişini değiştirebilir ve yoğunluğuna bağlı olarak bazıları acil müdahale gerektirebilir.

Teşhis

Dispne nasıl teşhis edilir?

Nefes darlığına yol açan başka birçok neden vardır, bu nedenle bir kişinin bu hastalığa sahip olup olmadığını belirlemek için bir sağlık uzmanının müdahalesi gereklidir. Sorunun belirli ayrıntılarının ortaya çıkacağı bir görüşme gerektiren hasta üzerinde eksiksiz bir çalışma yapması gerekecek.

Ardından kalp ve akciğer gibi bazı organlara öncelik verilerek fizik muayene yapılır. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesi’nin resmi sayfasına göre yapılması önerilen testler arasında aşağıdakileri buluyoruz.

 • Kan değerlendirmesi: Arterler yoluyla dolaşımın durumunun analizine öncelik verilecektir.
 • Efor: Fiziksel efor, nefes alma yeteneğini etkileyebileceğinden akılda tutulması gereken değerlendirmelerden biridir.
 • Pulmoner fonksiyon: Akciğerlerin durumunu ve nasıl çalıştıklarını bilmek gerekir.
 • Göğüs değerlendirmesi: Göğüs kafesinin ideal durumda olup olmadığını anlamak için tomografi veya röntgen çekilebilir.

Tedavi

Dispne için tedaviler

Çoğu durumda, nefes darlığının oluşmasını önlemek için hepimiz adımlar atabiliriz. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesi bunlardan bazılarını vurgulamaktadır.

 • Kötü alışkanlıklardan vazgeç: Tütün kullanımı akciğerleri önemli ölçüde etkileyebilir, bu nedenle durdurulmalıdır. Pasif içiciler için de benzer önlemler alınmalıdır.
 • Zayıfla: Vücutta ne kadar fazla yağ varsa, nefes darlığı çekme olasılığı o kadar fazladır. Bu yüzden kilo vermek için çaba göstermelisiniz.
 • Bununla birlikte, hastalık zaten mevcut olduğunda, başka önlemler almak gerekir.

Semptomatik tedavi

Bu yazıda gördüğümüz gibi, nefes darlığı çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir, bu nedenle varlığını azaltmak için önce kökenini belirlemek gerekir. Daha sonra kişinin nefes darlığı çekmesine neden olan sorunu ortadan kaldırmak için ilaçlar kullanılabilir. Bazı rahatsızlıklar karşısında nasıl davranılacağını görelim.

 • Astım: Nefes darlığına bu hastalık neden oluyorsa, her zaman nefes alma yeteneğinin iyileşmesini kolaylaştıran bir inhalere sahip olmak gerekli olacaktır.
 • Zatürre: Buna bakteriler neden olur, bu nedenle antibiyotik özellikli ilaçların kullanılması durumu tamamen ortadan kaldırabilir.
 • Oksijen eksikliği: Bazı insanlar için ihtiyaç duydukları oksijeni kendi başlarına soluyamazlar. Bu durumlarda oksijen tedavisi sayesinde bu element sağlanabilir.
 • Özellikle durum uzun sürerse, hastalığı tedavi etmenin başka yolları da vardır.

Nefes teknikleri

Nefes darlığı olan kişilerin her zaman başka birinin yardımına ihtiyaç duymaları çok olası olsa da, bir noktada kısa süreliğine bile olsa yalnız kalmaları da olasıdır. Bu nedenle doktorlar, yaşamak için gerekli oksijeni elde etmek için gerekli olan nefes alma tekniklerini öğrenmeyi önermektedir.

Dispne laboratuvarı, bunun hastalara sunulabilecek en iyi yardımlardan biri olduğuna dikkat çekiyor. Örneğin, bazıları vücuttan neredeyse anlık bir reaksiyona neden olan, esnemeye ve aynı zamanda oksijen elde edilmesine neden olan bir esnemenin nasıl bir şey olduğunu hayal etmenizi önerir. Şimdi, herhangi bir tedaviye başlamadan önce hastayı değerlendirmek gerektiğini hatırladık. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, Dispneli hastanın değerlendirilmesi çalışmasının ne gösterdiğini dikkate almaktır. Ölçüm terazileri. Bu, kişinin sunduğu nefes darlığı seviyesini tam olarak bilmenin yolunu gösterir.

Yorum yapın