Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Bozukluk) Nedir?

Manik Depresyon/Bipolar Bozukluk Nedenleri, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri
Manik Depresyon/Bipolar Bozukluk Nedenleri, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri

Hastalığın Tanımı

Manik Depresyon/Bipolar Bozukluk nedir?

Bipolar bozukluk bir duygudurum bozukluğudur. Bir kişinin normal iniş çıkışların ötesine geçen aşırı ruh hali değişiklikleri döngülerine sahip olmasına neden olur. Bu bozukluğu olan bir kişi, kendini neşeli, enerjik ve heyecanlı hissetme dönemlerine sahip olacaktır (mani olarak adlandırılır). Bunları üzgün ve depresif hissetme dönemleri izler. Bu nedenle manik depresyon olarak da adlandırılır.

Depresyon bedeninizi, ruh halinizi ve düşüncelerinizi etkiler. Ayrıca nasıl yediğiniz ve uyuduğunuzu, bir şeyler hakkında düşündüğünüzü ve kendiniz hakkında hissettiklerinizi de etkiler. Bu bir zayıflık belirtisi veya isteyerek ortadan kaldırılabilecek bir durum değildir. Tedaviye sıklıkla ihtiyaç duyulur ve iyileşmenin anahtarıdır.

Bipolar bozukluk eşit sayıda erkek ve kadını etkiler. Ancak kadınlar maniden daha fazla depresyon belirtisi gösterme eğilimindedir. Bu bozukluk genellikle gençlerde veya erken yetişkinlikte başlar.

Sebepleri

Manik Depresyon/Bipolar Bozukluğa ne sebep olur?

Bipolar bozukluğun nedeni bilinmemektedir. Uzmanlar, birçok faktörün rol oynadığı konusunda hemfikir. Bu çevresel, psikolojik ve genetik faktörleri içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir