Derin Ven Trombozu (DVT) Nedir?

Damarda Oluşan Kan Pıhtısı Sonucu Ortaya Çıkan Derin Ven Trombozu (DVT) Nedir, Belirtileri, Tedavisi ve Önlenmesi
Damarda Oluşan Kan Pıhtısı Sonucu Ortaya Çıkan Derin Ven Trombozu (DVT) Nedir, Belirtileri, Tedavisi ve Önlenmesi

Hastalığın Tanımı

Venöz Tromboembolizm Nedir?

Derin Ven Trombozu ve Pulmoner Emboli (DVT/PE) ciddi, ancak önlenebilir tıbbi bir hastalıktır.

Derin ven trombozu (DVT), derin bir damarda kan pıhtısı oluştuğunda ortaya çıkan tıbbi bir durumdur. Bu pıhtılar genellikle alt bacak, uyluk veya pelviste gelişir, ancak kolda da oluşabilir.

DVT hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir çünkü herkesin başına gelebilir ve ciddi hastalıklara, sakatlıklara ve bazı durumlarda ölüme neden olabilir. İyi haber şu ki, DVT erken keşfedilirse önlenebilir ve tedavi edilebilir.

Komplikasyonları

Derin Ven Trombozu’nün komplikasyonları

DVT‘nin en ciddi komplikasyonu, pıhtının bir kısmı kopup kan dolaşımından akciğerlere geçerek pulmoner emboli (PE) adı verilen bir tıkanıklığa neden olduğunda ortaya çıkar. Pıhtı küçükse ve uygun tedavi ile kişiler PE’den kurtulabilir. Bununla birlikte, akciğerlerde bir miktar hasar olabilir. Pıhtı büyükse, kanın akciğerlere ulaşmasını durdurabilir ve ölümcül olabilir.

Ek olarak, DVT’si olan kişilerin üçte biri ila yarısı, pıhtının post-trombotik sendrom (PTS) olarak adlandırılan damardaki kapakçıklara verdiği hasarın neden olduğu uzun vadeli komplikasyonlara sahip olacaktır. PTS’li kişilerde şişlik, ağrı, renk değişikliği ve şiddetli vakalarda vücudun etkilenen kısmında pullanma veya ülser gibi semptomlar vardır. Bazı durumlarda, semptomlar o kadar şiddetli olabilir ki, bir kişi engelli hale gelebilir.

Bazı insanlar için DVT ve PE kronik bir hastalık haline gelebilir; DVT veya PE geçiren kişilerin yaklaşık %30’u başka bir atak geçirme riski altındadır.

Risk Faktörleri

Derin Ven Trombozu için Risk Faktörleri

Hemen hemen herkesin bir DVT’si olabilir. Bununla birlikte, bazı faktörler bu duruma sahip olma şansını artırabilir. Bu faktörlerden birden fazlasına aynı anda sahip olan biri için şans daha da artar.

Aşağıda DVT geliştirme riskini artıran faktörlerin bir listesi bulunmaktadır:

– Genellikle aşağıdakilerden kaynaklanan bir damar yaralanması:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir