E. Coli (Koli Basili) Nedir, Nasıl Bulaşır?

Her Yaştan İnsanın Enfekte Olabildiği Escherichia Coli Enfeksiyonu Nedir, Kimlerde Görülür, Belirtileri ve Tedavisi
Her Yaştan İnsanın Enfekte Olabildiği Escherichia Coli Enfeksiyonu Nedir, Kimlerde Görülür, Belirtileri ve Tedavisi

Giriş ve Hastalığın Tanımı

Giriş

Escherichia coli (E. coli) bakterileri normalde insanların ve hayvanların bağırsaklarında yaşar. Çoğu E. coli zararsızdır ve aslında sağlıklı bir insan bağırsak sisteminin önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte, bazı E. coli patojeniktir, yani ishale veya bağırsak yolu dışında hastalığa neden olabilirler. İshale neden olabilen E. coli türleri, kontamine su veya gıda yoluyla veya hayvanlar veya kişilerle temas yoluyla bulaşabilir.

Escherichia coli, çeşitli bakteri gruplarından oluşur. Patojenik E. coli suşları patotiplere ayrılır. Altı patotip diyare ile ilişkilidir ve topluca diyarejenik E. coli olarak adlandırılır.

Shiga toksin üreten E. coli (STEC)—STEC, Verositotoksin üreten E. coli (VTEC) veya enterohemorajik E. coli (EHEC) olarak da adlandırılabilir. Bu patotip, gıda kaynaklı salgınlarla bağlantılı olarak haberlerde en çok duyulanıdır.

  • Enterotoksijenik E. coli (ETEC)
  • Enteropatojenik E. coli (EPEC)
  • Enteroagregatif E. coli (EAEC)
  • Enteroinvaziv E. coli (EIEC)
  • Yaygın olarak yapışan E. coli (DAEC)

Escherichia Coli Nedir?

Escherichia coli (E. coli olarak kısaltılır) büyük ve çeşitli bir bakteri grubudur. E. coli türlerinin çoğu zararsız olsa da, diğerleri sizi hasta edebilir. E. coli’nin bazı türleri ishale neden olabilirken, diğerleri idrar yolu enfeksiyonlarına, solunum yolu hastalıklarına ve zatürree ve diğer hastalıklara neden olabilir. Yine başka türlerde E. coli su kontaminasyonu için belirteçler olarak kullanılır – bu nedenle içme suyunda bulunan E. coli’yi duyabilirsiniz, bunlar kendileri zararlı değildir, ancak suyun kontamine olduğunu gösterir. Mikrobiyologlar için bile biraz kafa karıştırıcı oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir