Gastrit: Nedir, belirtileri, tedavisi ve önlenmesi

Gastrit Nedir, belirtileri, tedavisi ve önlenmesi
Gastrit Nedir, belirtileri, tedavisi ve önlenmesi

Gastrit mide iltihabıdır. Gastrit dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir hastalıktır. Gastrit öncelikle aşırı yeme veya içme gibi kötü beslenme alışkanlıkları nedeniyle oluşur. Yaygın bir hastalık olmasına rağmen, pek çok insan gastritin ne olduğunu ve vücudu nasıl etkilediğini bilmiyor.

Primer gastritli kişilerde şiddetli hazımsızlık ve karın ağrısı vardır. H pylori ayrıca, durumu daha da kötüleştirebilen besinlerin emilim bozukluğuna neden olur. H pylori enfeksiyonu mideyi etkilemenin yanı sıra bağırsaklar ve karaciğer gibi sindirim sisteminin diğer bölümlerinde de semptomlara neden olabilir. H pylori enfeksiyonu şiddetli ağrıya neden olmasının yanı sıra bulantı ve kusmaya da neden olabilir.

İlaçlar gastrit için en yaygın tedavidir. Doktorlar, bir kişinin semptomlarına ve hastalığının altında yatan nedene dayanarak bunları reçete eder. Pilori tedavisinde kullanılan en yaygın ilaçlardan biri, bakterileri etkili bir şekilde öldüren metronidazoldür.

Metronidazol, H pylori tedavisine ek olarak, midede histamin üretimini azaltarak gastritin iyileşmesini de destekler. Pilorik tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar arasında omeprazol ve pantoprazol bulunur. Bu mide ekşimesi önleyici ilaçlar midede aşırı asit üretimini sınırlar, bu da sekonder s gastritin yanı sıra sindirim sisteminin diğer bölümlerindeki yanma veya rahatsızlığı giderir.

Bazı durumlarda, kişinin sağlıksız yaşam tarzı kendi başına ciddi semptomlara neden olduğu için tedavi gerekli değildir. Bununla birlikte, sağlığınıza gereken özeni göstermediğinizde hastalanmak, sizi gastritli ikincil hastalıklara ve kötü beslenme seçimleri nedeniyle kendinize neden olduğunuz diğer sağlık sorunlarına karşı savunmasız hale getirir.

Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan en önemli organlarımızdan biriside midemizdir. Mide sağlığı herşeyden önemlidir. Ancak bazen genetik, diyetteki dikkatsizlik vb. nedenlerle sağlıklı bir mideye sahip olamamız mümkün olmuyor. Gastrit gibi mide-bağırsak hastalıklarını önlemenin veya tedavi etmenin her zaman yolları vardır.

Şimdi Gastrit‘in ne olduğunu, uygulanması gereken tedavileri ve diğer önemli noktaları göreceğiz.

Gastrit Nedir?

Mide, mukoza adı verilen bir element içerir. Bu sayede mide duvarları özellikle asitlerden korunur. Ancak bu mukoza üretilmediğinde genellikle gastrit olarak bildiğimiz şey ortaya çıkar.

Herhangi bir koruması olmayan mide duvarları, ülsere neden olan mide sularından etkilenir. Midenin astarı bu durumda acı çeker ve iltihaplanır. Bu da çok fazla acıya ve tahrişe neden olur.

Gastrit Belirtileri

Gastrit belirtileri günün herhangi bir saatinde görülebilir. Doktorlar bunların hastaya göre değişebileceğine dikkat çekiyor.

Örneğin, bazıları yemek yerken hafif bir iyileşme hissederken, diğerleri tamamen zıt bir tepki verir. Ayrıca mide duvarlarında iltihap olmasına rağmen hastalığın herhangi bir belirtisini göstermeyen üçüncü bir grup insan daha vardır. Ancak, bu son grup çok küçük bir topluluğu ifade eder.

Aşağıdakiler Gastritin en yaygın belirtileridir:

  • Ağrı: Genellikle hazımsızlık denilen şeydir. Yemekten sonra mide bölgesinde şiddetli bir ağrı veya yanma görülür.
  • Dolgunluk hissi: Bir lokma yiyecek alır almaz, zaten çok fazla yemiş gibi hissedersiniz. Bazı durumlarda iştah kaybına da neden olur.
  • Aerofaji: Hava tüketimi ile ilgili. Yemek yerken mideye çok fazla hava girerek geğirmeye neden olur. Bazı kişilerde ağrıya neden olur.
  • Hastalık: Sadece baş dönmesi hissi olabilir, ancak sık sık kusmayı da içerebilir.
  • Kanama: Gastrit çok şiddetli olduğunda hem dışkıda hem de kusmukta kan olabilir. Derhal doktora gitmelisin.

Gastrit Nedenleri

Gastrit nedeniyle yaşanabilecek korkunç semptomlar göz önüne alındığında, bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olan şeylerin neler olabileceğini

  • İlaçlar: Herhangi bir rahatsızlığı tedavi etmek için farklı haplar tüketilmesi gerekse de, mide koruyucu kullanmazsanız gastrit çekebilirsiniz. Özellikle antibiyotik alırken.
  • Madde bağımlılığı: Alkol, uyuşturucu veya başka bir şey, kötüye kullanıldığında mide duvarları iltihaplanır.
  • Cezir: Karaciğer safra salgıladığından, geri akış olduğunda mide bu elemente maruz kalır ve midede acıya sebep olur.
  • Diğer nedenler: Bunların arasında baharatlı yiyeceklerin tüketimi, sigara, midedeki bakteriler ve stres bulunur.

Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

Tıp ilerlemeye devam ediyor ve bu nedenle gastrit, en azından çoğu insanda tedavi edilebiliyor. Bu hastalığı tedavi etmek için izlenecek tedavi tamamen nedene bağlı olacaktır.

Nedenine göre Gastrit tedavisi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir