FELDEN FLASH 20 MG 10 TABLET

FELDEN FLASH 20 MG 10 TABLET Kullanma Talimatı - Nasıl kullanılır - Ne için kullanılır - Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler - Yan Etkileri - Fiyatı - Saklanması

İlaç Hakkında Kısa Bilgi

BARKOD8699532010728
ETKİN MADDEPIROKSIKAM
FİRMA ADIPFİZER İLAÇLARI LTD. ŞTİ.
REÇETENORMAL RECETE
İTHAL-İMALİTHAL
FİYAT KARARNAMESİ GEREĞİFIYAT KORUMALI OLUP, DEPOCU FIYATI 21,71 TL VE ALTINDA OLANLAR
BİRİM / CİNSİMG
AMBALAJ MİKTARI10
ATC KODUM01AC01

ATC Sınıflandırması

M – KAS-İSKELET SİSTEMİ
M01 – ANTİENFLAMATUVAR VE ANTİROMATİZMAL ÜRÜNLER
M01A – NON-STEROİD ANTİENFLAMATUVAR VE ANTİROMATİZMAL ÜRÜNLER
M01AC – OKSİKAMLAR
M01AC01 – PİROKSİKAM

İlacın kısa özeti

FELDEN FLASH TABLET 20 mg

(CATALENT-İNGİLTERE)

PFIZER PFE

Ağızdan alınır.

 • Etkin madde: Her tablet 20 mg piroksikam içerir.
 • Yardımcı maddeler: Jelatin, mannitol, aspartam (E951), sitrik asit (susuz), saf Ürün, sığır kaynaklı jelatin hammaddesi içermektedir.

  Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

  • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
  • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
  • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
  • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
  • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında

1. FELDEN FLASH nedir ve ne için kullanılır?
2. FELDEN FLASH’ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. FELDEN FLASH nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler nelerdir?
5. FELDEN FLASH’ın saklanması

 

Başlıkları yer almaktadır.

Nedir ve ne için kullanılır?

1. FELDEN FLASH NEDİR VE NE İÇİN KULLANILIR?

FELDEN FLASH beyaz veya kırık-beyaz, yuvarlak tabletlerdir.

Her tablet 20 mg piroksikam isminde etkin madde içerir. FELDEN FLASH 10 tabletlik aluminyum blister ambalajlarda sunulur.

FELDEN FLASH non-steroid antiinflamatuvar ilaç (NSAİİ) grubuna dahildir. Bu, ağrıyı azaltmaya yardım eder ve eklemlere etki ederek şişmeyi azaltır.

FELDEN FLASH, diğer steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlara yeterli yanıt vermeyen hastalarda,

 • Eklemlerde ağrı, şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan devamlı bir hastalığın (romatoid artrit)
 • Eklemlerin aşınması sonucu ortaya çıkan ve halk arasında kireçlenme olarak bilinen bir hastalığın (osteoartrit)
 • Sıklıkla bel, sırt ve boyun bölgelerini etkileyen ve buralarda ağrı, hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğuna (kamburluk) neden olabilen bir hastalığın (ankilozan spondilit) belirti ve bulgularının tedavisinde,

Ayrıca;

 • Akut kas-iskelet sistemi ağrıları
 • Ameliyat sonrası ağrılar
 • Akut gut artriti (bir tür eklem iltihabı)
 • Adet sancısı tedavisinde kullanılır.

 

Güvenlilik profilinden dolayı NSAİİ tedavisinde piroksikam birinci basamak tedavi seçeneği değildir. Piroksikam reçete etme kararı her bir hastanın toplam riskine göre doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

2. FELDEN FLASH’I KULLANMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

FELDEN FLASH’ı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer,

 • Eğer midenizde veya bağırsaklarınızda ülser, kanama, delinme (kanlı dışkılama, kan kusma) varsa veya geçmişte olduysa,
 • Ülseratif kolit (iltihabi bir bağırsak hastalığı) , Crohn’s hastalığı (kronik ve iltihabi bir bağırsak hastalığı), mide-bağırsak kanseri veya divertiküliti (bağırsak duvarında kesecik oluşması) geçirdiyseniz,
 • Eğer ibuprofen benzeri başka bir non-steroid antiinflamatuvar ilaç, selekoksib ya da aspirin gibi ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaç kullanıyorsanız,
 • Varfarin gibi kanın pıhtılaşmasını önleyen bir ilaç alıyorsanız,
 • Eğer geçmişte piroksikama (ya da bu ilaç içindeki herhangi bir maddeye) veya herhangi bir non-steroid antiinflamatuvar ilaca karşı, özellikle eksfolyatif dermatit (deride kızarıklık ve pulpul dökülme ile seyreden hastalık), Stevens-Johnson sendromu (ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap) veya toksik epidermal nekroliz (deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık) gibi ciddi olsun olmasın deri reaksiyonları ile gelişen alerjik reaksiyon gösterdiyseniz,
 • Aspirin veya herhangi bir non-steroid antiinflamatuvar ilacı kullandığınızda astım semptomları, nazal polipler, anjioödem veya ürtiker gibi hastalıklar geçirdiyseniz (Bu gibi hastalarda ciddi, nadiren ölümcül, ani aşırı duyarlılık benzeri tepkiler bildirilmiştir),
 • Eğer ciddi kalp yetmezliğiniz varsa,
 • Eğer hamileliğinizin son üç ayında iseniz,
 • Kalbi besleyen damarlara (koroner) uygulanan bypass ameliyatının hemen öncesi ve hemen sonrasında ağrı tedavisi için FELDEN FLASH kullanmayınız.

Piroksikam kullanımıyla potansiyel olarak hayati tehlike oluşturan deri döküntülerinin (Stevens-Johnson sendromu, toksik epidermal nekroliz) öncelikli olarak genelde gövdede merkezi kabartıyla birlikte kırmızımsı noktalar ya da dairesel deri alanlarıyla belirdiği bildirilmiştir. Potansiyel olarak hayati tehlike oluşturan bu deri döküntülerine genellikle gribe benzer belirtiler eşlik eder. Döküntüler deride yaygın kabarcıklanmaya ya da pullanmaya ilerleyebilir. Ciddi deri reaksiyonlarının meydana gelme riskinin en yüksek olduğu zaman tedavinin ilk haftalarıdır. Eğer piroksikam kullanımı ile Stevens-Johnson sendromu ya da toksik epidermal nekroliz geliştirdiyseniz, piroksikama herhangi bir zamanda tekrar başlatılmamalısınız. Eğer döküntü ya da bu deri reaksiyonları gelişirse, derhal doktora danışınız ve bu ilacı aldığınızı belirtiniz.

FELDEN FLASH’ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

Kalp-damar hastalıklarıile ilgili risk

 • NSAİİ’ler, ciddi kan pıhtılaşması olayları, kalp krizi ve inme risklerinde ölümcül olabilecek artışlara sebep olabilirler.. Bu risk kullanım süresiyle birlikte artabilir. Kalp-damar hastalığı olan veya kalp-damar ile ilgili risk faktörü taşıyan hastalarda bu risk en yüksek düzeydedir.
 • FELDEN FLASH’ın, kalbi besleyen damarlara (koroner) uygulanan bypass ameliyatının hemen öncesi ve hemen sonrasında ağrı tedavisi için kullanılmaması gerekir.

Mide-bağırsakile ilgili risk

 • NSAİİ’ler, kanama, ülser, mide ya da bağırsak delinmesi gibi ciddi mide-bağırsak yan etkileriyle ilgili riskte ölümcül olabilecek artışlara sebep olabilir. Bu etkiler, kullanım sırasında her an, uyarıcı belirtiler göstermeden ortaya çıkabilir. Mide-bağırsak ile ilgili ciddi etkiler için yaşlılar en büyük risk grubunu oluşturur.

FELDEN FLASH reçetelemeden önce, doktorunuz oluşabilecek yan etkilere karşı risk-yarar değerlendirmesi yapmalıdır. Doktorunuz size bazı genel kontroller isteyebilir ve bu kontrolleri ne sıklıkla tekrarlamanız gerektiğini bildirecektir.

FELDEN FLASH gibi ilaçlar, kalp krizi ve inme riskinde ufak bir artışa sebebiyet vermekle ilişkili olabilirler. Bu risk sigara kullananlar ile yüksek doz ve uzun süreli tedavi gören hastalarda daha fazladır.. Tedaviniz boyunca önerilen dozun üzerine çıkmayınız.

Eğer aşağıdaki durumların herhangi biri sizde mevcut ise veya geçmişte olduysa FELDEN FLASH kullanmadan önce doktorunuza danışınız:

 • Karaciğer hastalığı,
 • Böbrek hastalığı,
 • Yüksek kan basıncı (hipertansiyon), kalp ile ilgili sorunlar, inme
 • Yüksek kan yağı (kolesterol) ya da damarlarda sertlik
 • Astım
 • Şeker hastalığı (diyabet)
 • Genetik bir hastalık olan fenilketonüri
 • Kansızlık (anemi)

Eğer herhangi bir sağlık sorununuz veya alerjiniz var ise, FELDEN FLASH kullanıp kullanamayacağınızdan emin değilseniz bu ilacı kullanmadan doktorunuza danışınız.

Eğer deri döküntüsü, yüzde şişme, titreme veya nefes almada zorluk gibi herhangi bir alerjik reaksiyon görülürse derhal FELDEN FLASH kullanmayı kesmeli ve doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Eğer mide ağrısı veya mide-bağırsakta kanamaya dair herhangi bir belirti (kanlı dışkılama veya kan kusma gibi) görürseniz derhal FELDEN FLASH kullanmayı kesiniz ve doktorunuzu bilgilendiriniz.

Tüm NSAİİ’lerde olduğu gibi FELDEN FLASH alırken dikkatli olunuz. Çünkü FELDEN FLASH mide ve bağırsakta ağrı, kanama, yara (ülserasyon) ve perforasyona (delinme) neden olabilir.

Özellikle 70 yaşın üzerinde iseniz, kortikosteroidler adı verilen alerjik durumlar ve hormon bozukluklarında kullanılan bir grup ilaç alıyorsanız, serotonin geri alım inhibitörleri adında depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç veya kalp krizi ve inme riskini azaltmak için düşük doz aspirin kullanıyorsanız doktorunuz midenizi korumak için FELDEN FLASH ile birlikte başka bir ilaç da reçeteleyebilir..

Yaşınız 80’den büyük ise bu ilacı kullanmamalısınız.

FELDEN FLASH hamile kalmayı zorlaştırabilir. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız veya hamile kalmakta zorlanıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz..

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

FELDEN FLASH’ın yiyecek ve içecek ile kullanılması

Yemekle birlikte ya da yemekten sonra alınmalıdır.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer hamile iseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz. Hamileliğinizin son üç ayında FELDEN FLASH kullanmamalısınız. Genellikle hamileliğin diğer evrelerinde de kullanmanız önerilmez ancak doktorunuz sizin için gerekli görüp kullanmanızı söylemişse kullanabilirsiniz.

Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız ya da kısırlık kontrolü yaptırıyorsanız, FELDEN FLASH kullanmaya devam etmemelisiniz. FELDEN FLASH erken hamilelikte düşük riskini artırabilir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız..

FELDEN FLASH’ın emziren annelerde kullanımı önerilmez..

Araç ve makine kullanımı

FELDEN FLASH bazı hastalarda sersemlik, uyuşukluk, yorgunluk veya görmede sorunlara neden olabilir. Eğer bu etkiler görülürse araç ve makine kullanmayınız.

FELDEN FLASH’ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

FELDEN FLASH aspartam içeriğinden dolayı fenilalanin içermektedir. Fenilketonürisi olan hastalar için zararlı olabilir.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

 • Eğer ağrı giderilmesinde başka bir non-steroidal antiinflamatuvar ilaç ya da aspirin kullanıyorsanız
 • Varfarin gibi bir antikoagülan (kanın pıhtılaşmasını önleyen) ilaç kullanıyorsanız FELDEN FLASH kullanmayınız.
 • Kalp krizi veya inmeyi önlemek için düşük doz (75 mg/gün) aspirin kullanıyorsanız
 • Digoksin gibi kardiyak glikozidler adı verilen ve kalp hastalıklarında kullanılan ilaçlar kullanıyorsanız
 • Depresyon için lityum veya serotonin geri alımını inhibe eden bir ilaç kullanıyorsanız.
 • Yüksek kan basıncı için antihipertansif bir ilaç kullanıyorsanız
 • Kanser, sedef hastalığı veya romatizmal eklem iltihabı (romatoid artrit) için kullanılan metotreksat adı verilen bir ilaç kullanıyorsanız
 • Siklosporin veya takrolimus adı verilen organ nakli sonrasında bağışıklık sistemini baskılamak için bir ilaç kullanıyorsanız
 • Kortikosteroid adı verilen alerji veya hormon düzensizliklerinin tedavisinde kullanılan bir ilaç kullanıyorsanız
 • Kinolon grubu bir antibiyotik (örn. siprofloksasin) kullanıyorsanız
 • Mifepriston adı verilen gebelik sonlandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız
 • Diüretikler adı verilen yüksek kan basıncı veya böbrek için kullanılan ilaçları alıyorsanız
 • Kolestiramin adı verilen lipid düşürücü bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuza Bu ilaçlar FELDEN FLASH ile etkileşim gösterirler.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir