ATIVAN EXPIDET 1 MG 20 TABLET

ATIVAN EXPIDET 1 MG 20 TABLET Kullanma Talimatı - Nasıl kullanılır - Ne için kullanılır - Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler - Yan Etkileri - Fiyatı - Saklanması

İlaç Hakkında Kısa Bilgi

BARKOD8699572010016
ETKİN MADDELORAZEPAM
FİRMA ADIPFİZER İLAÇLARI LTD. ŞTİ.
REÇETEYESIL RECETE
İTHAL-İMALİTHAL
FİYAT KARARNAMESİ GEREĞİISKONTODAN MUAF DEGIL
BİRİM / CİNSİMG
AMBALAJ MİKTARI20
ATC KODUN05BA06
SGK KAMU NOA00973
SGK ETKİN MADDE KODUSGKFC1

ATC Sınıflandırması

N – SİNİR SİSTEMİ
N05 – PSİKOLEPTİKLER
N05B – ANKSİYOLİTİKLER
N05BA – BENZODİAZEPİN TÜREVLERİ
N05BA06 – LORAZEPAM

İlacın kısa özeti

Ativan Expidet 1 mg Tablet

Ağızdan alınır.

 • Etkin madde: Her tablet 1 mg lorazepam içermektedir.
 • Yardımcı maddeler: Jelatin, mannitol. Ürün, sığır kaynaklı jelatin hammaddesi içermektedir. 

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu kullanma talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

 • Bu kullanma talimatınısaklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer ilave sorularınız olursa lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz.
 • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız. 

Bu Kullanma Talimatında

1. Ativan Expidet nedir ve ne için kullanılır?
2. Ativan Expidet’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. Ativan Expidet nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler nelerdir?
5. Ativan Expidet’in saklanması

Başlıkları yer almaktadır.

Nedir ve ne için kullanılır?

Ativan Expidet lorazepam etkin maddesini içerir. Lorazepam benzodiyazepinler adı verilen bir ilaç grubundadır ve merkezi sinir sistemine etki ederek kaygıyı azaltır (anksiyolitik etki), normal uykuya yakın bir uykuyu destekler (hipnotik etki), duygu durumunu iyileştirir ve psikolojik strese karşı duygusal reaksiyonların şiddetini azaltır (trankilizan etki). Ativan Expidet 1 mg Tablet 20 tabletlik blister ambalajlarda bulunmaktadır.

Ativan Expidet aşağıdaki hastaların tedavisinde kullanılır:

 • Kaygı, kaygı belirtileri ya da depresyona eşlik eden kaygının tedavisinde kullanılır. Kaygı ve günlük strese benzer gerginliklerde, anksiyolitik tedaviye genellikle ihtiyaç duyulmaz. Bu koşullarda, kaygı ilaçsız bir tedaviye yanıt vermiyorsa ve hastanın dayanamayacağı kadar şiddetli ise, kısa bir süre için Ativan Expidet kullanılabilir.
 • Psikotik bozukluklara eşlik eden kaygı ve ağır depresyonda, ek olarak kaygı tedavisi gerekiyorsa, Ativan Expidet kullanılabilir.
 • Ameliyat öncesi sakinleştirici ilaç olarak
 • Kanser tedavisine bağlı mide bulantısı ve kusmanın önlenmesi ve belirtilere yönelik tedavi için standart kaygı giderici ilaçlarla tedaviye ilave olarak.

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Ativan Expidet’i aşağıdaki durumlarda kullanmayınız

Eğer;

 • Benzodiyazepinlere ya da bu ilacın içindeki yardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz,
 • Ciddi solunum bozukluklarından (solunum yetmezliği) yakınıyorsanız,
 • Uykuda geçici solunum kesilmesi (Uyku apnesi sendromunuz) varsa,
 • Kas güçsüzlüğünüz ve aşırı yorgunluğunuz (myastenia gravis) varsa,
 • Ciddi karaciğer problemleriniz varsa (karaciğer yetmezliği),
 • Göz tansiyonunuz (akut dar açılı glokom) varsa,
 • Eğer hamile olduğunuzu ya da olabileceğinizi düşünüyorsanız, (hamilelik ve emzirme bölümlerine bakınız)
 • Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız 

Ativan Expidet’i aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız:

Ativan Expidet ile tedavi mümkün olduğunca kısa olmalıdır. Uykusuzluk tedavisi için 4 haftadan, kaygı (ankisiyete) tedavisi için ise 8-12 haftadan fazla sürmemelidir. Önerilen tedavi süresi dozu kademeli olarak azaltmak için gereken süreyi de içerir.

Aşağıdaki durumlardan herhangi biri sizin için geçerliyse Ativan Expidet almadan önce doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz:

 • Bu ilaç nefes alma yeteneğinizi azaltabilir, nefes alma problemleriniz varsa veya olmuşsa, solunum problemleri aşağıdaki koşullar ile ilişkilendirilebilir:
  -Kalp problemleriniz varsa (kalp yetmezliği);
  -Tansiyon düşüklüğünüz varsa;
  -Genel nefes alma problemleriniz varsa hem hareket ederken hem dinlenirken yeterli ve düzenli bir şekilde nefes alamama kronik nefes alma yetersizliğiniz varsa
  -Uyurken birkaç saniye nefesinizin kesilmesi ile ilgili sorunlarınız varsa (uyku apnesi) 

Bu durumlardan herhangi birini yaşıyorsanız ve Ativan Expidet ile tedaviye başlamak zorunda kalırsanız, düzenli olarak doktor kontrolünde olmalısınız.

 • Benzodiyazepinlere karşı alerjikseniz veya geçmişinizde alerjiniz olduysa, bu ilaç ani başlangıçlı şiddetli alerjik reaksiyonlara (anafilaktik reaksiyonlar) veya yüz, dil ve boğazda şişmeye neden olarak yutmayı ve nefes almayı imkânsız hale getirebilir (anjiyo ödem). Bu reaksiyonlar ölümcül olabilir. Bir veya daha fazla semptom ortaya çıktığı anda, acil servise gidin. Bu durumlarda, doktor artık lorazepam içeren ilaçlar almamanızı ve diğer tıbbi ürünlerle hastalığınız için tedaviye devam etmenizi önerecektir..
 • Dolayısıyla geçmişte alkol ya da madde bağımlılığınız veya bağımlılık problemleriniz varsa veya geçmişte olduysa bağımlılığa sebep olabilir. Ativan Expidet kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Depresyon yaşıyorsanız veya daha önce yaşadıysanız, Ativan Expidet durumunuzu ve intihara meyilinizi kötüleştirebilir.
 • Her zaman farkında olmasanız bile yaşam koşullarınızla yahut başka insanlarla ilişkilerinizde sıkıntılarınız varsa Ativan Expidet bu durumun tedavisi olarak görülmemektedir.
 • Karaciğer problemleri yaşıyorsanız veya yaşadıysanız (karaciğer yetmezliği) bu ilaç durumunuzu kötüleştirebilir. Doktorunuz hangi dozun durumunuza uygun olacağını söyleyecektir.
 • Böbrek problemleri yaşıyorsanız veya yaşadıysanız. Doktorunuz hangi dozun durumunuza uygun olacağını söyleyecektir. 

Hafıza Bozuklukları

Ativan Expidet’i aldıktan sonra, neler olduğunu hatırlamakta zorluk yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, bu ilacı aldıktan sonra 7-8 saat uyumanız tavsiye edilir..

Paradoksal Etkiler

Ativan Expidet beklenenlerin zıttı zihinsel reaksiyonlara ve etkilere neden olabilir (paradoksal etkiler) (bkz. Bölüm 4). Bu etkiler çocuklarda ve yaşlılarda daha sık görülür. Bu etkileri yaşarsanız, bu ilacı nasıl bırakacağınız ile ilgili tavsiye için doktorunuza danışınız.

Tolerans Gelişmesi

Birkaç hafta tekrar tekrar kullandıktan sonra bu ilacın etkinliğinde bir azalma (tolerans) yaşayabilirsiniz. Ativan Expidet kısa süreli tedavi için tavsiye edilir. Ayrıca, bu ilaçla tedavi alkolün ve beyin fonksiyonlarında depresyona neden olan diğer ilaçlara karşı hassasiyeti arttırır.

Bu nedenle, Ativan Expidet kullanırken, eş zamanlı alkol kullanımından ve bu tür ilaçlardan kaçınılmalı veya azaltılmalıdır.

Bağımlılık Gelişmesi

Ativan Expidet de dahil olmak üzere benzodiyazepinlerin kullanımı, ilaca (psikolojik bağımlılık) daha fazla ihtiyaç duyulmasına, istenmesine (psikolojik bağımlılık) veya sadece ilaç alındığında iyileşen veya kaybolan fiziksel sorunların gelişmesine neden olabilecek bağımlılığa neden olabilir (fiziksel bağımlılık).

Psikolojik ve fiziksel bağımlılık geliştirme olasılığı, bu ilaçla tedavi dozu ve süresiyle birlikte artar…

Ativan Expidet’ e karşı bağımlılık geliştirmeniz şu durumlarda daha olasıdır;

 • İlaç kullandınız ya da kullanmaktaysanız,
 • Geçmişte ya da halen sık sık ve yüksek miktarda alkol tüketiyorsanız
 • Geçmişte ya da halen yüksek miktarda ilaç tükettiyseniz
 • Geçmişte ya da şimdi insanlarla iletişime geçme yahut yaşam koşullarıyla ilgili çeşitli zorluklarınız varsa 

Eğer bağımlılık geliştikten sonra Ativan Expidet’i aniden bırakırsanız, yoksunluk semptomlarını yaşayabilirsiniz. Bunlar;

 • Şiddetli semptomlar (Ativan Expidet’i uzun süre yüksek dozlarda aldıktan sonra daha olasıdır): Kendinden ve dış dünyadan kopma veya yabancılaşma hissi, gürültüye, fiziksel temasa ve ışığa aşırı duyarlılık artışı, bacaklarda veya kollarda uyuşma ve karıncalanma, halüsinasyonlar, deliryum, epileptik kriz ve nöbetler. Ativan Expidet ile aynı anda depresyon için ilaç kullanıyorsanız, epileptik kriz ve nöbet olasılığı artar.
 • Diğer belirtiler: baş ağrısı, kas ağrısı, aşırı kaygı, duygusal stres, huzursuzluk, konfüzyon, sinirlilik, sersemlik, mide bulantısı, ishal, iştahsızlık, üzüntüye yönelik duygu durum değişikliği, depresyon, uykusuzluk, terleme, kulakta sürekli uğultu, istemsiz vücut hareketleri, kusma, karıncalanma hissi, algı bozukluğu, karın ve kas krampları, titreme, heyecan, kalp atışı (çarpıntı) algısında artış, daha hızlı kalp atışı (taşikardi), panik atak, baş dönmesi, artmış refleksler, son olayları hatırlama yeteneğinin kaybı, vücut ısısında ciddi artış
 • Geri dönen (rebound) semptomlar: uykusuzluk ve kaygı. Bu semptomlar Ativan Expidet’in kullanımını gerektiren semptomlar ile aynıdır ancak tedavinin ani kesilmesi durumunda, bu ilaçla tedaviye başlamadan öncekine kıyasla daha ciddi bir şekilde kısa bir süre için tekrar ortaya çıkabilir. Ayrıca, ruh hali değişiklikleri, huzursuzluk, anksiyete ve uyku bozuklukları yaşayabilirsiniz. 

Eğer Ativan Expidet’i aniden bırakmayınız. Tedaviyi doğru şekilde bırakmak için doktorunuzdan veya eczacınızdan tavsiye alınız.

Yaşlıysanız ve/veya özel sağlık sorunlarınız varsa

Yaşlıysanız ve/veya çok düşkünseniz veya ciddi beyin hastalığınız varsa (özellikle serebral arteriyoskleroz), Ativan Expidet’in etkilerine karşı daha duyarlı olabilirsiniz. Eğer kan basıncınız düşükse, bu ilaç kan basıncınızda daha sık düşüş olmasına neden olabilir..

Bu nedenle bu ilaç mümkün olan en düşük dozda kullanılmalıdır veya kullanılmamalıdır.

Ciddi karaciğer problemleriniz varsa

Mental konfüzyon, bilinç durumunun değişmesi veya koma gibi serebral semptomlarla birlikte veya bu semptomlar olmadan ciddi karaciğer problemleri yaşıyorsanız, durumunuzu kötüleştirebileceğinden Ativan Expidet kullanılmamalıdır.

Çocuklar ve Ergenler

Ativan Expidet’in 12 yaşın altında çocuklarda etkililik ve güvenliliği bilinmemektedir.

Doktorunuz duruma göre çocuklarda bu ilacın kullanılıp kullanılmayacağına karar verecektir. Ativan Expidet ile tedavi mümkün olduğunca kısa süreli olmalıdır.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Ativan Expidet’in yiyecek ve içecek ile kullanılması

Alkol sersemliği arttırabileceğinden bu ilaçla oluşan bilinç durumunu azaltabileceğinden Ativan Expidet alırken alkol tüketmeyiniz. Bu ayrıca araç ve makine kullanma yeteneğinin de ciddi oranda bozulmasına neden olur.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamileyseniz, hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız veya hamile kalmayı düşünüyorsanız doktorunuza danışmadan Ativan Expidet kullanmayınız..

Hamilelik süresince, özellikle hamileliğin ilk 3 ayında konjenital fetal malformasyonlara neden olabileceğinden lorazepam kullanılmamalıdır.

Eğer ciddi sebeplerle hamileliğin son üç ayında, doğum sırasında bu ilacı kullanıysanız, yeni doğanda aşağıdaki semptomlar gözlenebilir:

 • Azalmış motor aktivite
 • Kas zayıflığı
 • Solunum hızında hafif azalma
 • Düşük vücut sıcaklığı
 • Birkaç saniye süresinde solunumun kesilmesi (apne)
 • Beslenme problemleri
 • Soğuğa ve takip eden metabolik değişikliklere karşı düşük direnç
 • Cilt ve mukozanın sarılaşması (sarılık)

Eğer bu ilacı hamileliğin sonlarında, doğumdan hemen sonra uzun süre alırsanız; yeni doğanda fiziksel bağımlılık semptomları veya yoksunluk semptomları gelişebilir 

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Ativan Expidet’in anne sütüne geçer. Doktorunuz emzirme sırasında Ativan Expidet alıp alamayacağınıza karar verecektir. Eğer bu ilacı alırken emziriyorsanız, yeni doğanda sersemlik görülebilir ve azalmış beslenme kapasitesi olabilir.

Araç ve makine kullanımı

Ativan Expidet ile tedavi sırasında uykulu veya sersem hissediyorsanız araç veya makine kullanmamalısınız. Ativan Expidet amnezi, değişmiş konsantrasyon kapasitesi ve kas fonksiyonu değişikliklerine neden olabilir. Özellikle Ativan Expidet kullanımı öncesi yeterli uyumadıysanız bilinç düzeyiniz değişebilir.

Ativan Expidet’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Ürün içerisinde yer alan miktarları nedeniyle yardımcı maddeler herhangi bir uyarı gerektirmemektedir.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Başka ilaçlar kullanıyorsanız, yakın zamanda kullandıysanız veya kullanma ihtimaliniz varsa doktorunuza söyleyiniz.

Ativan Expidet’in opioidler (güçlü ağrı kesiciler, substitüsyon tedavisi ve bazı öksürük ilaçları) ile birlikte kullanımı sersemlik solunum güçlüğü (solunum baskılanması), koma riskini arttırabilir ve hayatı tehdit edici olabilir. Bu nedenle, birlikte kullanım sadece diğer tedavi seçenekleri ile tedavi mümkün olmadığında düşünülmelidir.

Ancak eğer doktorunuz Ativan Expidet’i opioidler ile birlikte reçetelerse doz ve birlikte tedavi süresinin doktorunuz tarafından sınırlandırılması gerekir.

Doktorunuza aldığınız tüm opiod ilaçlar ile ilgili bilgi veriniz ve doktorunuzun önerdiği dozu alınız. Yukarıda sayılan belirti ve semptomların farkında olmaları için arkadaşlarınızı ve akrabalarınızı bilgilendirmeniz yardımcı olabilir. Bu semptomları yaşarsanız doktorunuzla iletişime geçiniz..

Aşağıdaki ilaçları Ativan Expidet ile birlikte alıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Ativan Expidet ile bu ilaçlar dikkatli kullanılmalıdır:

Tüm beyin fonksiyonlarında belirgin bir azalmaya neden olan aşağıdaki gibi ilaçlar:

 • Sakinleştirici ajanlar ve uyku yardımcıları (barbitüratlar, hipnotikler/sedatifler)
 • Belli psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar (antipsikotikler)
 • Kaygı tedavisi için kullanılan ilaçlar (anksiyolitikler)
 • Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar (antidepresanlar)
 • Çok şiddetli akut veya kronik ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlar (narkotik analjezikler, opioidler)
 • Epileptik nöbetlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar (antiepileptikler)
 • Anestezikler
 • Alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlar (sedatif antihistaminikler),
 • Anestezikler ile uygulandığında Ativan Expidet psikolojik bağımlılık gelişim olasılığında artış ile öforiye (aşırı gülme, mutluluk hali) neden olabilir
 • Klozapin (düşünce bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç).Ativan Expidet ile birlikte kullanıldığında daha derin sedasyon, tükürük salgısında artış ve hareket koordinasyonunda kayba neden olabilir.
 • Valproat (epileptik atakların tedavisinde kullanılan ilaç). Ativan Expidet’in etkilerini arttırabilir. Bu durumda doktorunuz Ativan Expidet’in dozunu yarıya düşürebilir.
 • Probenesit (gut tedavisinde kullanılan ilaç). Ativan Expidet’in etkilerini arttırabilir. Bu durumda doktorunuz Ativan Expidet’in dozunu yarıya düşürebilir.
 • Teofilin ve aminofilin (bronşiyal astımın tedavisinde kullanılan ilaçlar). Ativan Expidet’in etkilerini arttırabilirler.
 • Loksapin (düşünce bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç). Ativan Expidet ile kullanımı olaylara ve insanlara karşı aşırı pasiflik ve eylemsizlik (örn. hareket edememe ve konuşamama), solunum hızında belirgin düşüş ve kan basıncında düşüş ile karakterize bir duruma neden olabilir.
 • Baklofen (kas gevşetici olarak kullanılan ilaç)
 • Kafein (esas olarak kahvede ve bazı enerji içeceklerinde bulunan bir madde). Ativan Expidet’in etkilerini azaltabilir. 

Eğer reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise, lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

 

Nasıl kullanılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir