KALIDREN 50 MG 20 FILM TABLET

KALIDREN 50 MG 20 FILM TABLET Kullanma Talimatı - Nasıl kullanılır - Ne için kullanılır - Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler - Yan Etkileri - Fiyatı - Saklanması

İlaç Hakkında Kısa Bilgi

BARKOD 8698978090035
ETKİN MADDE DIKLOFENAK POTASYUM
FİRMA ADI YAVUZ İLAÇ ECZA DEPOSU MEDİKAL ÜRÜNLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
REÇETE NORMAL RECETE
İTHAL-İMAL İMAL
FİYAT KARARNAMESİ GEREĞİ FIYAT KORUMALI OLUP, DEPOCU FIYATI 13,17 TL VE ALTINDA OLANLAR
BİRİM / CİNSİ MG
AMBALAJ MİKTARI 20
ATC KODU M01AB05
NFC KODU A04175
SGK EŞDEĞER KODU E014C
SGK ETKİN MADDE KODU SGKEXV

ATC Sınıflandırması

M – KAS-İSKELET SİSTEMİ
M01 – ANTİENFLAMATUVAR VE ANTİROMATİZMAL ÜRÜNLER
M01A – NON-STEROİD ANTİENFLAMATUVAR VE ANTİROMATİZMAL ÜRÜNLER
M01AB – ASETİK ASİT TÜREVLERİ VE İLİŞKİLİ MADDELER
M01AB05 – DİKLOFENAK

İlacın kısa özeti

Kalidren 50 mg film kaplı tablet

KALİDREN, 20 adet film tablet içeren blister ambalajda takdim edilmektedir. Her film tablet 50 mg diklofenak potasyum içerir.

Ağızdan alınır.
Etkin madde: Her film tablet 50 mg diklofenak potasyum içerir.
Yardımcı maddeler: Mısır nişastası, talk, PVP (povidon), sodyum nişasta glikolat, bitkisel magnezyum stearat, laktoz (peynir altı suyu(inek/koyun/keçi sütü kullanılarak elde edilen)), etil alkol, opadry white, sarı demir oksit, kırmızı demir oksit, saf su, karnauba mumu.

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu kullanma talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
• Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
• Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu kullanma talimatında:

 1. KALİDREN nedir ve ne için kullanılır?
 2. KALİDREN kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
 3. KALİDREN nasıl kullanılır?
 4. Olası yan etkiler nelerdir?
 5. KALİDREN’in saklanması
  Başlıkları yer almaktadır.

Nedir ve ne için kullanılır?

1. KALİDREN nedir ve ne için kullanılır?

KALİDREN, ağrı ve iltihabın tedavisinde kullanılan “nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler)” adı verilen bir ilaç sınıfına aittir.

KALİDREN, aşağıdaki durumların kısa süreli tedavisinde kullanılabilir:
Kireçlenme (osteoartrit), eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğu (romatoid artrit) ve sırt, boyun ve göğüs kafesi eklemlerinde sertleşme ile seyreden ağrılı ilerleyici romatizma (ankilozan spondilit) belirti ve bulgularının tedavisi ile akut guta bağlı eklem iltihabı (akut gut artrit), akut kas-iskelet sistemi ağrıları, ameliyattan sonraki ağrı (postoperatif ağrı) ve ağrılı adet görme (dismenore) tedavisinde endikedir. KALİDREN’in etki mekanizması ya da size neden bu ilacın reçete edildiği ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorunuz.

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

2. KALİDREN’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Doktorunuzun tüm talimatlarına dikkatle uyunuz. Bu bilgiler bu kullanma talimatında yer alan genel bilgilerden farklı olabilir

KALİDREN’i aşağıdaki durumlarda kullanmayınız:
Eğer:
• Diklofenaka ya da KALİDREN’in içerdiği yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz (aşırı duyarlılık) varsa,
• İltihap ya da ağrı tedavisinde kullanılan ilaçları (örneğin asetilsalisilik asit/aspirin, diklofenak ya da ibuprofen) aldıktan sonra bir alerjik reaksiyon geçirdiyseniz. Bu reaksiyonlar arasında astım, burun akıntısı, deri döküntüsü, yüzde şişlik yer alabilir. Bu hastalarda “steroidal olmayan iltihap giderici ilaçlar” (NSAİİ’ler)a şiddetli, nadiren ölümcül olabilen reaksiyonlar oluştuğu bildirilmiştir. Alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışınız.
• Kalp-damar ameliyatı (Koroner arter by-pass greft) geçirdiyseniz, ameliyat öncesi, sırası ve sonrası ağrıların tedavisinde,
• Mide ya da barsakta ülseriniz (yara) varsa,
• Dışkıda kan ya da siyah dışkılama gibi semptomların görülebileceği mide-barsak sisteminde kanama ya da delinme varsa,
• Ağır böbrek ya da karaciğer hastalığınız varsa,
• Ağır kalp yetmezliğiniz varsa,
• Gebeliğin son üç ayında iseniz.
Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse KALİDREN’i kullanmadan önce bunu doktorunuza danışınız.
Alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışınız.

KALİDREN’i aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız:
Eğer:
• Diklofenak tedavisine, kalp damar sistemi hastalıkları için önemli risk faktörlerini (örneğin, yüksek kan basıncı, kanınızda yağ (kolesterol, trigliseritler) düzeylerindeanormal derecede yükseklik, şeker hastalığı, sigara kullanımı gibi) taşıyan hastalarda, ancak dikkatli bir değerlendirme sonrasında başlanmalıdır. Özellikle yüksek dozda kullanımında (günlük 150 mg) ve uzun süreli tedavilerde bu riskin arttığı görülmüştür. Bu yüzden, diklofenak tedavisinde mümkün olan en kısa tedavi süresi ve en düşük
etkili doz tercih edilmelidir. Sağlık mesleği mensupları hastaların diklofenak tedavisine devam etme gerekliliğini düzenli olarak tekrar değerlendirmelidir.
• Bilinen bir kalp ya da kan damarı hastalığınız varsa [ayrıca kontrol edilemeyen yüksek kan basıncı, konjestif kalp yetmezliği (kalbin vücudun ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar kan pompalayamaması), bilinen iskemik kalp hastalığı (kalbin oksijenlenmesini ve kanlanmasını sağlayan damarın daralması) veya periferik arteriyel hastalık (atardamarların daralması ve bunun sonucunda damarın beslediği bölgeye yeterince kan gidememesi durumu) dahil kalp damar sistemi hastalığı olarak tanımlanır.] KALİDREN ile tedavi genellikle önerilmez. (Bilinen kalp hastalığınız varsa ya da kalp hastalığı riski taşıyorsanız ve özellikle 4 haftadan uzun süredir tedavi ediliyorsanız; KALİDREN ile tedavinizi sürdürmeniz gerekip gerekmediği doktorunuz tarafından yeniden değerlendirilecektir.)
• Kalp damar sistemine yönelik yan etkiler açısından riskinizi mümkün olan en düşük seviyede tutmak üzere ağrı ve/veya şişliğinizi hafifleten en düşük KALİDREN dozunu, mümkün olan en kısa süre boyunca almanız genellikle önemlidir.
• KALİDREN’i asetilsalisilik asit, kortikosteroidler, “kan sulandırıcılar” ve SSRI’lar olarak sınıflandırılan depresyon ilaçları ile birlikte aynı anda aldıysanız (bkz. “Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı”),
• Astımınız ya da saman nezleniz (mevsimsel alerjik rinit) varsa,
• Daha önce mide ülseri, mide kanaması ya da siyah dışkılama gibi mide-barsak sistemi ile ilgili bir sorununuz varsa ya da geçmişte ağrı/iltihap giderici bir ilaç aldıktan sonra midede rahatsızlık ya da mide yanması geçirdiyseniz,
• Kolon iltihabı (ülseratif kolit) ya da barsak iltihabı (Crohn hastalığı) varsa,
• Karaciğer ya da böbrekle ilgili sorun varsa
• Vücudunuzda su kaybı olduysa (ör. bulantı, ishal, büyük bir ameliyattan önce veya sonra),
• Ayaklarınız şişiyorsa,
• Kanama bozukluğunuz ya da seyrek görülen bir karaciğer hastalığı olan porfiri (karın ağrısı ve kas kramplarına neden olan bir çeşit kalıtsal hastalık) dahil diğer kan hastalıklarınız varsa.
• Bağ dokusu hastalıkları ya da benzer bir rahatsızlığınız varsa.
Yukarıdaki uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
• KALİDREN kullanırken herhangi bir zamanda göğüs ağrısı, nefes darlığı, güçsüzlük ya da geveleyerek konuşma gibi kalp ya da kan damarları problemlerine işaret eden belirti veya semptomlar yaşarsanız derhal doktorunuzu arayınız.
• KALİDREN, geçirilmekte olan bir enfeksiyonun semptomlarını (ör. baş ağrısı, yüksek ateş) azaltabilir ve bu nedenle enfeksiyonun tespit edilmesini ve yeterli derecede tedavi edilmesini güçleştirebilir. Kendinizi kötü hissediyorsanız ve bir doktora görünmek istiyorsanız, KALİDREN aldığınızı belirtmeyi unutmayınız.
• Diğer iltihap giderici ilaçlar gibi KALİDREN da çok seyrek olarak ciddi alerjik cilt reaksiyonlarına (ör. döküntü) neden olabilir. Eğer yukarıda tanımlanan belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, derhal doktorunuza haber veriniz.

KALİDREN’in yiyecek ve içecek ile kullanılması
KALİDREN, bir bardak su ya da başka bir içecekle bütün halinde yutulmalıdır.
KALİDREN’in, yemeklerden önce ya da boş mideyle alınması önerilmektedir.

Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Hamileyseniz ya da hamile olduğunuzu düşünüyorsanız bunu doktorunuza söyleyiniz. Kesin gerekli olmadığı sürece hamilelik süresince KALİDREN almamalısınız.
Diğer iltihap giderici ilaçlarda olduğu gibi, anne karnındaki bebeğe zarar verebileceği ve doğumda sorunlara yol açabileceğinden KALİDREN da gebeliğin son 3 ayında alınmamalıdır.
KALİDREN hamile kalınmasını güçleştirebilir. Hamile kalmayı planlıyorsanız ya da hamile kalma konusunda sorunlarınız varsa, gerekli olmadıkça KALİDREN’i kullanmamalısınız.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, bunu doktorunuza söyleyiniz.
KALİDREN kullanıyorsanız bebeğinizi emzirmeyiniz, çünkü bu bebeğiniz için zararlı olabilir.

Araç ve makine kullanımı
Nadiren KALİDREN kullanan hastalar görme bozuklukları, baş dönmesi veya uyku hali gibi yan etkiler görebilirler. Böyle etkiler görürseniz araba kullanmamalı ve dikkat gerektiren diğer işleri yapmamalısınız. Böyle etkiler görürseniz en kısa zamanda doktorunuza söyleyiniz.

KALİDREN’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
KALİDREN’in içeriğinde laktoz bulunur. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı vücudunuzun dayanıksız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Aşağıdaki ilaçlardan birini alıyorsanız, dozu değiştirmeniz ve/veya başka önlemler almanız gerekebilir:
• Lityum ya da seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) (depresyonun bazı tiplerinin tedavisinde kullanılan ilaçlar),
• Digoksin (kalp sorunları için kullanılan bir ilaç),
• Diüretikler (idrar söktürücü ilaçlar),
• ACE inhibitörleri ya da beta blokörler (yüksek kan basıncı ve kalp yetmezliğini tedavi etmede kullanılan ilaçlar),
• Asetilsalisilik asit (aspirin) veya ibuprofen gibi diğer ağrı/iltihap giderici ilaçlar,
• Kortikosteroidler (vücuttaki iltihap bölgelerinin tedavisinde kullanılan kortizon ve benzeri ilaçlar),
• Kan sulandırıcılar (kanın pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan varfarin ve benzeri ilaçlar),
• İnsülin dışında diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar,
• Metotreksat (bazı kanser ya da iltihaplı romatizma türlerinin tedavisinde kullanılan ilaç),
• Siklosporin, takrolimus (başlıca, organ nakli uygulanan hastalarda kullanılan ilaçlar),
• Trimetoprim (idrar yolu enfeksiyonlarından korunmada ve bu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır),
• Kinolon türevi antibakteriyel ilaçlar (Bazı enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antibiyotik grubu),
• Vorikonazol (mantar enfeksiyonlarında kullanılan bir ilaç),
• Fenitoin (sara/kasılma nöbetlerinin tedavisinde kullanılan bir ilaç).
• Kolestipol ve kolestiramin (kolesterol düşürücü olarak kullanılan ilaçlar)

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Nasıl kullanılır?

3. KALİDREN nasıl kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
• Tedavi başlangıcında günlük doz genelde 100 ila 150 mg’dır. Daha hafif vakalarda, günde 75-100 mg genellikle yeterlidir. Günlük toplam doz, 2 veya 3’e bölünmüş olarak alınmalıdır. Günde 150 mg’ın üzerine çıkmayınız.
• Ağrılı adet dönemlerinde, ilk belirtileri hissettiğiniz anda tedaviye 50 mg’lık tek doz ile başlayınız. Gerekirse birkaç gün boyunca, günde iki ya da üç kez 50 mg ile devam edin. Günde 150 mg’ın üzerine çıkmayınız.
• Doktorunuz size tam olarak kaç tane KALİDREN film tablet almanız gerektiğini söyleyecektir. Tedaviye verdiğiniz yanıta göre doktorunuz daha yüksek ya da daha düşük bir doz önerebilir.
• Doktorunuzun talimatlarına dikkatle uyunuz. Önerilen dozu aşmayınız.
• Ağrınızın kontrol altında tutulabildiği en düşük dozu almanız ve KALİDREN film tableti gereğinden daha uzun süre almamanız önem taşır.
• KALİDREN film tableti birkaç haftadan daha uzun süre kullanırsanız, gözden kaçabilen yan etkilerin görülmediğinden emin olunması açısından düzenli kontroller için doktorunuzu görmelisiniz.
• KALİDREN’i ne kadar süre boyunca kullanacağınıza dair sorularınız varsa, doktorunuz ya da eczacınız ile konuşunuz.

Uygulama yolu ve metodu:
KALİDREN, sadece ağızdan kullanım içindir.
KALİDREN, tercihen yemeklerden önce ya da mide boşken bir bardak su ya da başka bir içecekle bütün halinde yutulmalıdır. Bölünmemelidir ve çiğnenmemelidir.

Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanımı:
• KALİDREN, 14 yaşın altındaki çocuk ve ergenlere verilmemelidir.
• 14 yaş ve üzerindeki ergenlerde günde 75 ila 100 mg genelde yeterlidir.
• Günlük toplam doz 2 veya 3’e bölünmüş olarak alınmalıdır. Günde 150 mg’ın üzerine çıkmayınız.
Yaşlılarda kullanımı:
Yaşlı hastalar KALİDREN film tablete diğer erişkinlerden daha güçlü tepki verebilirler. Bu nedenle özellikle yaşlılar doktorun talimatlarını dikkatle dinlemelidirler ve semptomları dindiren mümkün olan en az sayıda tablet almalıdırlar. Yaşlı hastalarda istenmeyen etkilerin derhal doktora bildirilmesi özellikle önemlidir.

Özel Durumlarda kullanımı:
Böbrek yetmezliği:
KALİDREN böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır. Böbrek yetmezliği olan hastalarda yapılmış çalışmalar mevcut olmadığından, doz ayarlamasına ilişkin önerilerde bulunulamaz. Hafif ila orta şiddette böbrek yetmezliğiniz varsa KALİDREN’in dikkatli uygulanması konusunda doktorunuz sizi uyaracaktır. Lütfen doktorunuza danışınız.
Karaciğer yetmezliği:
KALİDREN karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda yapılmış çalışmalar mevcut olmadığından, doz ayarlamasına ilişkin önerilerde bulunulamaz. Hafif ila orta şiddette karaciğer yetmezliğiniz varsa KALİDREN’in dikkatli uygulanması konusunda doktorunuz sizi uyaracaktır. Lütfen doktorunuza danışınız.

Eğer KALİDREN’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla KALİDREN kullandıysanız:
Kazayla doktorunuzun size söylediğinden çok daha fazla KALİDREN aldıysanız, derhal doktorunuzla ya da eczacınızla temas kurunuz ya da bir hastanenin acil servisine başvurunuz.
Tıbbi bakım görmeniz gerekebilir.
KALİDREN’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

KALİDREN’i kullanmayı unutursanız
İlacınızı almayı unutursanız, unuttuğunuzu fark eder etmez bu dozu alınız ve sonraki dozu her
zamanki saatte alınız.
Eğer, ilacınızı almayı unuttuğunuzu fark ettiğinizde, sonraki dozun saati yaklaşmış ise, unuttuğunuz dozu atlayınız.
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

KALİDREN ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
Bulunmamaktadır.

Yan etkileri nelerdir?

4. KALİDREN’in olası yan etkileri

Tüm ilaçlar gibi KALİDREN’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

KALİDREN’in kullanılması sonucunda aşağıda belirtilen yan etkiler ortaya çıkabilir:
Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır:
Çok yaygın :10 hastanın en az 1’inde görülebilir.
Yaygın :10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
Yaygın olmayan :100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Seyrek :1.000 hastanın birinden az görülebilir.
Çok seyrek :10.000 hastanın birinden az görülebilir.
Sıklığı bilinmeyen :Eldeki veriler ile belirlenemeyecek kadar az hastada görülebilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, KALİDREN’i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
• Ani ve basıcı göğüs ağrısı (miyokard enfarktüsü veya kalp krizi belirtileri).
• Nefessizlik, uzanırken soluma güçlüğü, ayak veya bacaklarda şişlik (kardiyak yetmezlik belirtileri).
• Karın ağrısı, hazımsızlık, mide ekşimesi, gaz, mide bulantısı, kusma,
• Mide veya barsakta herhangi bir kanama belirtisi (kusmukta kan görülmesi, siyah ya da koyu renkli dışkı)
• Deri dökülmeleri, kaşıntı, morarma, ağrılı kırmızı bölgeler, deri soyulması veya kabarcıklar dahil olmak üzere alerjik reaksiyonlar,
• Yüz, dudak, eller veya parmaklarda şişlik
• Derinin ya da gözün beyazının sararması
• Sürekli boğaz ağrısı veya yüksek ateş
• İdrar miktarında veya görüntüsünde beklenmeyen değişim
• İdrar miktarında veya görüntüsünde beklenmeyen değişim
• Karında KALİDREN tedavisinin başlangıcından kısa süre sonra başlayan hafif kramp ve hassasiyet ve bunu takiben genellikle karın ağrısının başlangıcından itibaren 24 saat içerisinde rektal kanama veya kanlı ishal
• Eğer normalden daha kolay morardığınızı farkediyorsanız veya sıklıkla boğaz ağrısı ve enfeksiyon geçiriyorsanız doktorunuza bildiriniz.
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise acil tıbbi müdaheleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

Yaygın:
• Baş ağrısı,
• Sersemlik hissi,
• Vertigo (denge bozukluğundan kaynaklanan baş dönmesi),
• Bulantı,
• Kusma,
• İshal,
• Sindirim güçlüğü (dispepsi (hazımsızlık, belirtisi),
• Karın ağrısı,
• Gaz,
• İştah kaybı (iştah azalması belirtisi),
• Anormal karaciğer fonksiyonu test sonuçları (örneğin transaminaz düzeylerinin yükselmesi),
• Deri döküntüsü.

Seyrek:
• Kendiliğinden oluşan kanama ya da morarma (trombosit adı verilen kanamayı önleyen/durduran hücrelerin azalmasının sonucu),
• Yüksek ateş, sık tekrarlanan enfeksiyonlar, inatçı boğaz ağrısı (agranülositoz olarak adlandırılan vücudun enfeksiyonlara karşı savunmasında rol oynayan bazı hücrelerin azalmasının sonucu),
• Nefes almada ve yutmada güçlük, deri döküntüsü, kaşıntı, kurdeşen, baş dönmesi (vücudun dışarıdan alınan maddeye karşı aşırı duyarlılığı, anafilaktik ve anafilaktoid reaksiyonlar),
• Hırıltı ve öksürük ile birlikte soluk alıp vermede ani güçlük ve göğüste sıkışma hissi (astım ya da beraberinde ateş varsa pnömoni belirtileri),
• Ani ve şiddetli baş ağrısı, bulantı, sersemlik, uyuşukluk, konuşamama ya da konuşma güçlüğü, dudaklar ve yüzde güçsüzlük ya da felç (beyin damarları ile ilgili bir sorun ya da inme belirtileri),
• Boyun sertliği, ateş, bulantı, kusma, baş ağrısı (aseptik menenjit belirtisi),
• Kan kusma (hematemez belirtileri) ve/veya siyah ya da kanlı dışkılama (mide/barsak kanaması belirtileri),
• Kanlı ishal (kanamalı diyare belirtileri),
• Siyah dışkılama (melena belirtileri),
• Mide ağrısı, bulantı (gastrointestinal ülser belirtileri),
• Ciltte ya da gözlerde sararma (sarılık belirtisi), bulantı, iştah kaybı, koyu renkli idrar (hepatit/karaciğer yetmezliği belirtileri),
• Sersemlik (uyku hali belirtisi),
• Mide ağrısı (gastrit belirtisi),
• Karaciğer bozukluğu,
• Kaşıntılı deri döküntüsü (ürtiker belirtileri),
• Genel olarak vücutta şişme (ödem belirtileri).

Çok seyrek:
• Özellikle yüzün ve boğazın şişmesi (anjiyoödem belirtileri),
• Havale (Nöbet/sara belirtileri),
• Baş ağrısı, baş dönmesi (hipertansiyon ya da yüksek kan basıncı belirtileri),
• Deri döküntüsü, deride morumsu-kırmızı lekeler, ateş, kaşıntı (vaskülit (kan damarları iltihabı) belirtileri),
• İshal, karın ağrısı, ateş, bulantı, kusma (kanamalı kolit (kalın bağırsak iltihabı) ve ülseratif kolit (kalın barsağın bir çeşit iltihaplı hastalığı) veya Crohn hastalığının (barsakların bir çeşit iltihabi hastalığı) alevlenmesi dahil kolit belirtileri),
• Midenin üzerinde şiddetli ağrı (pankreas iltihabı belirtileri),
• Grip benzeri semptomlar, yorgunluk hissi, kas ağrıları, kan testi sonuçlarında karaciğer enzimlerinde artış (fulminant hepatit, karaciğer hücrelerinin harabiyeti, karaciğer yetmezliği dahil karaciğer bozukluğu belirtileri),
• Deride kabarcık (büllöz dermatit belirtileri),
• Deri renginin kırmızı ya da mor olması (damar iltihabının olası belirtileri), kabarcıklı deri döküntüleri, dudaklarda, gözlerde ve ağızda kabarcıkların oluşması, pullanma ya da soyulmayla birlikte görülen deri iltihabı (eritema multiforme ya da ateş varsa Stevens-Johnson sendromu (ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap) ya da toksik epidermal nekroliz (deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık) belirtileri),
• Pullanma ya da soyulmayla birlikte görülen deri döküntüsü (eksfoliyatif dermatit belirtileri),
• Derinin güneşe hassasiyetinde artış (ışığa duyarlılık reaksiyonu belirtileri),
• Mor deri lekeleri (purpura ya da bir alerji nedeniyle oluştuysa Henoch-Schonlein purpura belirtileri),
• Vücutta şişme, güçsüzlük hissi ya da idrar çıkışında değişiklik (akut böbrek yetmezliği belirtileri),
• İdrarda aşırı miktarda protein (proteinüri belirtileri),
• Yüzde ya da karında şişme, yüksek kan basıncı (nefrotik sendrom belirtileri),
• İdrar çıkışında artış ya da azalma, sersemlik, bilinç bulanıklığı, bulantı (tubulointerstisiyel nefrit belirtileri),
• İdrar çıkışının ciddi şekilde azalması (renal papiller nekroz belirtileri),
• Düşük kırmızı kan hücresi düzeyi (anemi belirtisi),
• Düşük beyaz kan hücresi düzeyi (lökopeni belirtisi),
• Zaman, yer, yön algılarında bozulma (Dezoryantasyon)
• Depresyon,
• Uyuma güçlüğü (uykusuzluk belirtisi),
• Kabus görme,
• Uyaranlara karşı aşırı duyarlı olma durumu, tepki gösterme yeteneği (irritabilite),
• Rahatsız edici düşünceler ya da ruh hali (psikotik bozukluk belirtileri),
• Ellerde ya da ayaklarda karıncalanma ya da uyuşukluk (parestezi belirtisi),
• Bellek zayıflaması (hafıza bozukluğunun belirtileri),
• Anksiyete (gerginlik),
• Titreme (tremor),
• Tat alma duyusunda bozulma (disgözi belirtileri),
• Duymada güçlük (işitme bozukluğunun belirtisi),
• Görme bozuklukları (görmede bozukluk, bulanık görme, çift görme belirtileri),
• Kulak çınlaması,
• Kabızlık,
• Ağızda yaralar (stomatit (ağız içinde iltihap) belirtileri),
• Dilde şişme kızarma ve ağrı (glossit (dil iltihabı) belirtileri),
• Besinleri boğazdan mideye taşıyan yemek borusunda bozukluk (özofagus bozukluğu),
• Özellikle yemekten sonra üst karın ağrısı (intestinal diyafram hastalığı belirtisi),
• Çarpıntı,
• Göğüs ağrısı,
• Kaşıntılı, kırmızı ve yanma hissi olan döküntü (egzema belirtileri),
• Deri üzerinde oluşan kızarıklık (eritem),
• Saç dökülmesi (alopesi),
• Kaşıntı (prurit),
• İdrarda kan tespit edilmesi (hematüri).
• Sıklığı bilinmeyen yan etkiler:
• İskemik kolit
• Konfüzyon
• Halusinasyon
• Duygu bozukluğu
• Halsizlik
• Optik nörit

KALİDREN’i birkaç haftadan daha uzun süre kullanırsanız, gözden kaçan yan etkilerin görülmediğinden emin olunması açısından düzenli kontroller için doktorunuzu görmelisiniz.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan etkilerin raporlanması
Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.

Nasıl saklanmalı?

5. KALİDREN’in saklanması

KALİDREN’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
30°C altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Rutubetten koruyunuz.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra KALİDREN’i kullanmayınız.
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz KALİDREN’i kullanmayınız.

Ruhsat sahibi: Yavuz İlaç Ecza Deposu Medikal Ürünler San. ve Tic. A.Ş.
Ümraniye / İstanbul

Üretim yeri: My Farma İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Tepeören-Tuzla / İstanbul

Kullanma Talimatı

KALİDREN 50 MG 20 FILM TABLET Kullanma Talimatını görmek için tıklayın.

SGK Ödüyor mu?

Ödeme Durumu: İlaç, SGK tarafından ödenmektedir.
Ayakta Ödenme Durumu: Ödenir
Yatan Hasta Ödenme Durumu: Ödenir

Fiyatı nedir?

KALIDREN 50 MG 20 FILM TABLET fiyatı: 23,57TL’dir.

Muadil İlaçlar

CATAFLAM 50 MG 20 DRAJE

CLODIFEN 100 MG UZATILMIS SALIMLI TABLET (10 TABLET)

CLODIFEN 75 MG/3 ML I.M. AMPUL (5 AMPUL)

CLOFAST 50 MG ORAL COZELTI HAZIRLAMAK ICIN TOZ (30 SASE)

DICLOFIX 25 MG 30 EFERVESAN TABLET

DICLOFIX 50 MG 20 EFERVESAN TABLET

DICLOFLAM 50 MG KAPLI TABLET (20 KAPLI TABLET)

DICLOMEC 75 MG / 3 ML IM ENJEKSIYONLUK COZELTI ICEREN 10 AMPUL

DICLOMEC 75 MG / 3 ML IM ENJEKSIYONLUK COZELTI ICEREN 4 AMPUL

DICLOMEC SR 100 MG 10 TABLET

DICLOMEC SR 75 MG 10 TABLET

DICLOMEC SR 75 MG 20 TABLET

DICLOPONAC 50 MG KAPLI TABLET (20 TABLET)

DIFENAK 100 MG 10 TABLET

DIFENAK 100 MG 30 TABLET

DIFENJECT 75 MG/3 ML IM ENJEKSIYONLUK 10 AMPUL

DIFLODOL 50 MG KAPLI TABLET (20 TABLET)

DIKLES 75 MG/3 ML IM AMPUL (10 AMPUL)

DIKLES 75 MG/3 ML IM AMPUL (4 AMPUL)

DIKLOJIK 75 MG 3 ML 10 AMPUL

DIKLOJIK 75 MG 3 ML 4 AMPUL

DIKLOPAIN 75MG/3ML IM ENJEKSIYONLUK COZELTI (10 AMPUL)

DIKLORON 100 MG 10 RETARD FILM TABLET

DIKLORON 25 MG 30 ENTERIK FILM TABLET

DIKLORON 50 MG 20 ENTERİK KAPLI FİLM TABLET

DIKLORON 75 MG/3 ML I.M. ENJEKSIYONLUK COZELTI (10 AMPUL)

DIKLORON 75 MG/3 ML I.M. ENJEKSIYONLUK COZELTI (4 AMPUL

DIKLORON SR 75 MG FILM TABLET (10 TABLET)

DOLOREX 50 MG KAPLI TABLET

FEOPTIDIN 75 MG / 3 ML IM ENJEKSIYONLUK COZELTI (10 ADET)

KALIDREN 50 MG 20 FİLM TABLET

MIYADREN 75 MG/3 ML 10 AMPUL

MIYADREN 75 MG/3 ML 4 AMPUL

MIYADREN RETARD 100 MG 10 MIKROPELLET KAPSUL

MIYADREN RETARD 100 MG 10 TABLET

MIYADREN RETARD 100 MG 30 TABLET

RAPIDUS 50 MG 20 FİLM KAPLI TABLET

RODINAC 75 MG/3 ML IM ENJEKSIYON ICIN COZELTI ICEREN 10 AMPUL

RODINAC 75 MG/3 ML IM ENJEKSIYON ICIN COZELTI ICEREN 4 AMPUL

TURKTIPSAN DIKLOFENAK SODYUM 75 MG/3 ML IM ENJEKSIYONLUK COZELTI 10 AMPUL

TURKTIPSAN DIKLOFENAK SODYUM 75 MG/3 ML IM ENJEKSIYONLUK COZELTI 4 AMPUL

VOLTAFLAM 100 MG 10 ENTERIK FILM TABLET

VOLTAFLAM 100 MG 30 ENTERIK FILM TABLET

VOLTAREN %1 5 FLASTER

VOLTAREN 100 MG 10 SUPOZITUAR

VOLTAREN 100 MG 5 SUPOZITUAR

VOLTAREN ENTERIK KAPLI 25 MG 30 TABLET

VOLTAREN ENTERIK KAPLI 50 MG 20 TABLET

VOLTAREN IM 75 MG 3 ML 10 AMPUL

VOLTAREN IM 75 MG 3 ML 5 AMPUL

VOLTAREN RETARD 100 MG 10 TABLET

VOLTAREN RETARD 100 MG 30 TABLET

VOLTAREN SR 75 MG 10 TABLET

VOLTAREN SR 75 MG 20 TABLET

Etkin Maddeler

Diklofenak

Ağrıyı gidermek için diklofenak kullanılır. Baş ağrısı, hafif migren, kas ağrısı, diş ağrısı, romatoid artrit, ankilozan spondilit, osteoartrit veya ağrılı adet görme gibi durumlarda ağrıyı giderir.
Diklofenak, steroid olmayan bir anti-inflamatuar ilaçtır (NSAID). Ağrı ve iltihaplanmaya (kızarıklık ve şişme) neden olan belirli kimyasal habercilerin salınımını engelleyerek çalışır.
Diklofenak’ın yaygın yan etkileri: Mide bulantısı, Baş ağrısı, Baş dönmesi, Kusma, Gaz, Kabızlık, İshal, Karın ağrısı, Hazımsızlık, Gastrointestinal kanama, Gastrointestinal ülser, Döküntü, Uygulama yerinde tahriş, Enjeksiyon yerinde ağrı

Uzman Tavsiyesi

Diklofenak için uzman tavsiyesi

 • Ağrı ve iltihabı hafifletmek için size Diklofenak reçete edildi.
 • Mide rahatsızlığını önlemek için yiyecek veya sütle birlikte alınız.
 • Doktorunuzun önerdiği doz ve süreye göre alınız. Uzun süreli kullanım mide kanaması ve böbrek sorunları gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.
 • Baş dönmesine, uyuşukluğa veya görme bozukluklarına neden olabilir. Araba sürerken veya konsantrasyon gerektiren herhangi bir şey yaparken dikkatli olun.
 • Diklofenak kullanırken aşırı uyuşukluğa neden olabileceğinden ve mide problemleri riskinizi artırabileceğinden alkol tüketmekten kaçının.
 • Kalp hastalığı veya felç geçmişiniz varsa doktorunuzu bilgilendirin.
 • Bu ilacı uzun süreli tedavi için alıyorsanız, doktorunuz böbrek fonksiyonunuzu, karaciğer fonksiyonunuzu ve kan bileşenlerinin düzeylerini düzenli olarak izleyebilir.

Soru ve Cevaplar

S. Diklofenak iyi bir ağrı kesici midir?

Diklofenak ağrı ve iltihabı gidermede etkilidir. Burkulma, incinme ve diğer yaralanmalar gibi çeşitli ağrı türlerinde kullanılır. Ameliyattan sonra çeşitli artrit, gut, ağrı ve iltihaplanma türlerinde de faydalıdır.

S. Diklofenak narkotik midir?

Hayır, Diklofenak uyuşturucu değildir. Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ilaç grubuna aittir.

S. Diklofenak kafanızı mı karıştırıyor?

Hayır, Diklofenak seni uçurmaz. Suistimal (uyuşturucu arama davranışı) potansiyeli yoktur ve fiziksel veya psikolojik bağımlılığa neden olmaz. Ancak kendinizi iyi hissetmiyorsanız, doktorunuza danışın.

S. Diklofenak böbreklerinize zarar verebilir mi?

Diklofenak’ın uzun süreli kullanımı ve yüksek dozları idrarda protein veya kan ve ağrılı idrara çıkma gibi böbrek sorunlarına neden olabilir. Böbrek problemleri geliştirme riski en yüksek olan hastalar, susuz kalmış, kalp yetmezliği, böbrek fonksiyonu bozukluğu, hipertansiyon, yaşlılar, aşırı idrara çıkmaya neden olan ilaçlar (diüretikler) veya böbrek fonksiyonu üzerinde önemli etkisi olan ilaçları içerir. Bu nedenle, bu tür hastalar için böbrek fonksiyonlarının izlenmesi önerilir.

S. Diklofenak uyuşukluğa sebep olabilir mi?

Diklofenak uyuşukluğa ve ayrıca baş dönmesine, yorgunluğa (yorgunluğa) ve görme bozukluklarına neden olabilir. Ancak, çok yaygın değildir ve herkesi etkilemeyebilir. Bu belirtilerle karşılaşırsanız, ağır makine kullanmaktan veya kullanmaktan kaçının.

S. Diklofenak hakkında bilmem gereken en önemli bilgi nedir?

Diklofenak’ın kalp krizi veya felç geçirme şansınızı artırabileceğini bilmek önemlidir. Daha yüksek dozlar alıyorsanız ve ilacı daha uzun süredir kullanıyorsanız risk daha fazladır. Ayrıca Diklofenak almak mide ve bağırsakta ülserlere, kanamaya veya deliklere neden olabilir. Bu sorunlar, tedavi sırasında herhangi bir zamanda uyarıcı semptomlar olmadan ortaya çıkabilir ve hatta ölüme neden olabilir. Bu nedenle, bu tür sorunlarla karşılaşırsanız derhal doktorunuza danışın.

S. Diklofenak hamilelik sırasında alınabilir mi?

Bebeğiniz üzerinde zararlı etkilere neden olabileceğinden hamileliğinizin son 3 ayında Diklofenak kullanmamalısınız. Diklofenak kullanımı da doğumun azalmasına (erken doğum) yol açabilir. Bu nedenle, hamileliğin ilk 6 ayında da Diklofenak kullanmaktan kaçınılması tavsiye edilir. Bazı durumlarda, Diklofenak hamile kadınlara ancak faydaları hamile kadınlarda kullanımıyla ilgili risklerden ağır basıyorsa reçete edilebilir. Emin değilseniz, kullanımıyla ilgili olarak doktorunuza danışın.

Yorum yapın