GLUCOTARD 850 MG 100 FILM TABLET

GLUCOTARD 850 MG 100 FILM TABLET Kullanma Talimatı - Nasıl kullanılır - Ne için kullanılır - Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler - Yan Etkileri - Fiyatı - Saklanması

İlaç Hakkında Kısa Bilgi

BARKOD 8699828090984
ETKİN MADDE METFORMIN HCL
FİRMA ADI KOÇAK FARMA İLAÇ VE KİMYA SANAYİ A.Ş.
REÇETE NORMAL RECETE
İTHAL-İMAL İMAL
FİYAT KARARNAMESİ GEREĞİ FIYAT KORUMALI OLUP, DEPOCU FIYATI 13,17 TL VE ALTINDA OLANLAR
BİRİM / CİNSİ MG
AMBALAJ MİKTARI 100
ATC KODU A10BA02
NFC KODU A16026
SGK EŞDEĞER KODU E040A
SGK ETKİN MADDE KODU SGKFDG

ATC Sınıflandırması

A – SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA
A10 – DİYABETTE KULLANILAN İLAÇLAR
A10B – ORAL KAN ŞEKERİ DÜŞÜRÜCÜ İLAÇLAR
A10BA – BİGUANİDİNLER
A10BA02 – METFORMİN + GLİKLAZİT,METFORMİN HİDROKLORÜR,METFORMİN

İlacın Kısa Özeti

Glucotard 850 mg film tablet

Ağızdan alınır.
• Etkin maddeler: Her film kaplı tablet, etkin madde olarak 850 mg metformin hidroklorür içerir.
• Yardımcı maddeler: Povidon K30, magnezyum stearat, hidroksipropil metil selüloz, saf su.

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu kullanma talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
• Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
• Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında:

 1. Glucotard nedir ve ne için kullanılır?
 2. Glucotard’ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
 3. Glucotard nasıl kullanılır?
 4. Olası yan etkiler nelerdir?
 5. Glucotard’ın saklanması
  Başlıkları yer almaktadır.

Nedir ve ne için kullanılır?

• Glucotard oral antidiyabetikler (biguanidler) olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahildir. Bu tür ilaçlar şeker hastalığını (diyabet) tedavi etmede kullanılırlar.
• Beyaz renkli, yuvarlak, bombeli film tablettir.
• Her bir film kaplı tablet 850 mg metformin hidroklorür içeren 100 tabletlik blister ambalajlarda kullanıma sunulmuştur.
• İnsülin pankreas tarafından üretilen ve dolaşıma verilen bir hormon olup vücudunuzun kandaki glukozu (şeker) almasını sağlar. Vücudunuz glukozu enerji üretmek için kullanır veya ileride kullanmak için depolar.
Eğer şeker hastalığınız varsa, pankreasınız yeterli insülini üretmiyor veya vücudunuz üretilen insülini düzenli kullanamıyordur. Bu durum kanınızda yüksek düzeyde glukoz bulunmasına neden olur. Glucotard kanınızdaki glukoz düzeyini mümkün olduğunca normal düzeye düşürmeye yardımcı olur.
• Glucotard, tek başına diyet ve egzersizin kan şekeri düzeyini kontrol etmede yetersiz kaldığı özellikle fazla kilolu tip 2 diyabetli hastaları (insülinden bağımsız diyabet olarak adlandırılan, bir tür şeker hastalığı) tedavi etmede kullanılır.
• Erişkinler, Glucotard’ı tek başına veya şeker hastalığını tedavi etmede kullanılan diğer ilaçlarla (ağızdan alınan ilaçlar veya insülin) birlikte kullanabilir.
• 10 yaş ve üzeri çocuklar ve ergenler Glucotard’ı tek başına veya insülinle birlikte kullanabilir.
• Yalnız yaşam tarzı değişikliğinin glukoz değerlerini normal sınırlarda tutmakta yetersiz kaldığı durumda, en az bir risk faktörü olan prediyabetik bireylerde tip 2 diabetes mellitusun önlenmesi.

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Glucotard’ı aşağıdaki durumlarda kullanmayınız:
Eğer;
• Metformin veya Glucotard’ın bileşiminde bulunan yardımcı maddelerden herhangi birine karşı (yardımcı maddeler listesine bakınız) alerjiniz varsa,
• Karaciğer problemleriniz varsa
• Böbrek fonksiyonlarınızın ciddi olarak azalması durumunda
• Ağır hiperglisemi (yüksek kan şekeri), bulantı, kusma, ishal, hızlı kilo kaybı, laktik asidoz (laktik asidoz riski aşağıda açıklanmıştır) ya da ketoasidoz gibi durumların eşlik ettiği kontrol altına alınamayan bir şeker hastalığınız varsa, Ketoasidoz “keton cisimcikleri” denilen maddelerin kanda birikip diyabetik komaya yol açabileceği bir tablodur. Belirtileri mide ağrısı, hızlı ve derin soluk alıp verme, uykululuk hali veya olağandışı meyvemsi bir nefes kokusudur.
• Böbrekler tarafından atılması gereken asit iyonlarının birikmesi veya aşırı bikarbonat iyonunun kaybedilmesi durumu varsa (metabolik asidoz),
Metabolik asidoz belirtileri; bilinç dağınıklığı, durgunluk, uyku bozukluğu, kusma, bulantı, baş ağrısı ile karakterize bir durumdur Bu belirtilerin sizde görülmesi halinde lütfen doktorunuz ile irtibata geçiniz.
• Uzun süreli veya şiddetli ishal veya üst üste birkaç kez kusma gibi durumlardan dolayı vücudunuzda çok fazla su kaybı (dehidrasyon) olmuşsa,
Dehidratasyon; böbrek sorunlarına yol açabilir, bu da sizde laktik asidoz oluşma riskine yol açabilir (Lütfen aşağıdaki “DİKKATLİ KULLANINIZ” bölümüne bakınız).
• Akciğer ya da bronş sisteminizi veya böbreklerinizi etkileyen ciddi bir enfeksiyon riskiniz varsa,
Ciddi enfeksiyonlar böbrek sorunlarına yol açabilir ve bu durum sizde laktik asidoz riski doğurabilir (Lütfen aşağıdaki “DİKKATLİ KULLANINIZ” bölümüne bakınız).
• Akut kalp yetmezliğinden tedavi görüyorsanız veya yakın bir geçmişte kalp krizi geçirmişseniz, kan dolaşımı ile ilgili ciddi problemleriniz (şok gibi) varsa veya nefes almada güçlük çekiyorsanız, kan veya dokularda mikroorganizma ya da patojenlerin bulunma riski ile oluşan sistemik bir hastalığınız (septisemi) varsa Bu durum dokular için oksijen kaynağının eksikliğine yol açabilir, bu da sizde laktik asidoz oluşma riski oluşturabilir (Lütfen aşağıdaki “Glucotard’ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ” bölümüne bakınız).
• Çok miktarda alkol tüketiyorsanız,
• Emziriyorsanız.
Aşağıdaki durumlarda GLUCOTARD kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz:
Eğer:
• Bir tür ilaç olan iyotlu kontrast maddelerin kan dolaşımınıza verilmesinin gerektiği XRay cihazı veya görüntüleme ile ilgili herhangi bir işleme girecekseniz,
• Büyük bir cerrahi girişim geçirecekseniz, işlemden veya girişimden önce ve sonra belli bir zaman döneminde GLUCOTARD kullanmayı kesmelisiniz.
Doktorunuz bu süre içinde farklı bir tedaviye ihtiyacınız olup olmayacağına karar verecektir.
Doktorunuzun talimatlarına harfiyen uymanız önemlidir.

Glucotard’ı aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız:
Eğer;
Lütfen özel bir risk olarak laktik asidoza dikkat ediniz.
GLUCOTARD, özellikle de böbrekleriniz düzenli çalışmıyorsa, laktik asidoz denilen çok seyrek görülen fakat ciddi bir yan etkiye neden olabilir. Laktik asidoz riski, kontrol altında tutulmayan şeker hastalığı, ciddi enfeksiyonlar, uzun süreli açlık ya da alkol alımıyla, vücuttan su kaybı olması durumunda (dehidrasyon; daha fazla bilgi aşağıda verilmiştir), karaciğer problemlerinde, yetersiz oksijen tedariğine yol açan herhangi bir tıbbi durumda (örn; akut ciddi kalp hastalıkları) artmaktadır.
Bu nedenle yukarıdaki durumlardan herhangi birini fark etmeniz durumunda derhal doktorunuzla konuşmalısınız.
Ciddi kusma, ishal, ateş veya ısıya maruz kalmanız durumunda ya da normalden daha az su içtiğinizde vücudunuzdan su kaybı (dehidrasyon) oluşabilir. Bu durumda geçici süreliğine GLUCOTARD’ı kesmelisiniz ve derhal doktorunuzla konuşmalısınız.
Aşağıdaki laktik asidoz belirtilerinden herhangi biri ile karşılaşmanız durumunda bu durumun koma durumuna ilerleyebileceğini göz önünde bulundurarak acilen
GLUCOTARD kullanımını durdurmalısınız ve derhal doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.
Laktik asidoz belirtileri;

 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Kas krampları
 • Ciddi yorgunluk ile beraber genel olarak kendini iyi hissetmeme durumu
 • Nefes almada zorluk
 • Vücut sıcaklığının azalması
 • Kalp atışının azalması

Yukarıdaki sıralanan durumlardan herhangi birini fark etmeniz durumunda derhal doktorunuzla konuşmalısınız. Laktik asidoz acil tıbbi bir durumdur ve hastane koşullarında tedavi edilmesi gerekmektedir. Herhangi bir cerahi girişimden önce ya da cerahi girişim sonrasında bir süreliğine GLUCOTARD kullanımını durdurmalısınız. GLUCOTARD ile tedaviye ne zaman başlayacağınıza doktorunuz karar verecektir. GLUCOTARD tek başına hipoglisemiye (kan şekeri düzeyinin çok düşük olması) neden olmaz. Buna karşılık GLUCOTARD’ı şeker hastalığı tedavisinde kullanılan ve hipoglisemiye neden olabilen diğer ilaçlarla (sülfonilüreler, insülin, meglitinidler gibi) birlikte kullanıyorsanız hipoglisemi oluşma riski mevcuttur. Eğer sizde halsizlik, sersemlik, terlemede artış, hızlı kalp atışı, görme bozuklukları veya konsantrasyon bozukluğu gibi hipoglisemi belirtileri oluşursa, bu durumu düzeltmek için şeker içeren yiyecek ve içecekler tüketmek yardımcı olacaktır. GLUCOTARD ile tedaviniz süresince, doktorunuz böbrek fonksiyonunuzu yılda en az bir kez olmak üzere kontrol edecektir, eğer yaşlı bir hasta iseniz ya da böbrek fonksiyonlarınızda kötüleşme varsa bu süre daha sık olacaktır. Bu uyanlar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

GLUCOTARD’ın yiyecek ve içecek ile kullanılması:

GLUCOTARD, yemekler ile birlikte veya yemeklerden sonra alınabilir. GLUCOTARD’ı kullanırken aşırı alkol kullanımından kaçınmalısınız. Çünkü bu durum laktik asidoz riskini arttırabilir (bkz. Bölüm 2. GLUCOTARD’ı aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız).

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamileliğiniz süresince, şeker hastalığınızı tedavi etmek için insüline gerek duyarsınız. Hamileyseniz, hamile olma ihtimalinizin olduğunu düşünüyorsanız veya hamile kalmayı planlıyorsanız, GLUCOTARD kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz; bu durumda doktorunuz tedavinizi değiştirebilir. 5 Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Emzirme İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Emziriyorsanız veya bebeğinizi emzirmeyi planlıyorsanız GLUCOTARD kullanmayınız.

Araç ve makine kullanımı

GLUCOTARD tek başına hipoglisemiye (kan şekeri düzeyinin çok düşük olması) neden olmaz. Bu nedenle GLUCOTARD araç ve makine kullanma yeteneğinizi etkilemez. Buna karşılık GLUCOTARD’ı hipoglisemiye neden olabilen diyabet tedavisinde kullanılan diğer ilaçlarla (sülfonilüreler, insülin, meglitinidler) birlikte kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız. Hipoglisemi belirtileri; halsizlik, sersemlik, terlemede artış, hızlı kalp atışı, görme bozuklukları veya konsantrasyon bozukluğudur. Bu belirtileri hissetmeye başlarsanız araç ve makine kullanmayınız.

GLUCOTARD’ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

GLUCOTARD’ın içeriğinde bulunan yardımcı maddelere karsı aşırı bir duyarlılığınız yoksa bu maddelere bağlı olumsuz bir etki beklenmez.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Bir tür ilaç olan iyotlu kontrast maddelerin kan dolaşımınıza verilmesinin gerektiği X-Ray cihazı veya görüntüleme ile ilgili herhangi bir işleme girecekseniz enjeksiyon öncesi veya enjeksiyon esnasında GLUCOTARD kullanmayı kesmelisiniz. Doktorunuz tedavinizi ne zaman keseceğinize ve GLUCOTARD ile tedavinize ne zaman başlayacağınıza karar verecektir. Herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınızsa lütfen doktorunuza bunlar hakkında bilgi veriniz. Kan şekeri veya böbrek fonksiyon testlerinizin daha sık yapılması veya doktorunuzun GLUCOTARD dozunu ayarlaması gerekebilir.

Özellikle aşağıdaki ilaçlar ile beraber GLUCOTARD kullanımında bu konunun doktorunuz tarafından dikkatlice değerlendirilmesi gerekmektedir;

• İdrar üretimini artıran ilaçlar (diüretikler),

• Ağrı ve enflamasyonun tedavisinde kullanılan ilaçlar (ibuprofen ve selekoksibin gibi NSAİİ ve COX-2- inhibitörleri),

• Ağrı ve enflamasyonun tedavisinde kullanılan ilaçlar (ibuprofen ve selekoksibin gibi NSAİİ ve COX-2- inhibitörleri),

• Yüksek kan basıncının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar (ADE inhibitörleri ve anjiyotensin II reseptörü antagonistleri),

• Astım tedavisinde kullanılan beta-2-agonistleri (salbutamol veya terbutalin adı verilen ilaçlar),

• Astım ya da şiddetli cilt iltihabı gibi çeşitli durumların tedavisinde kullanılan kortikosteroid grubu ilaçlar,

• Özellikle böbrek fonksiyonunuzda azalma gibi bir durum olmak üzere kanınızda GLUCOTARD miktarını değiştirebilen ilaçlar (verapamil, rifampisin; simetidin, 6 dolutegravir, ranolazin, trimetoprim, vandetanib, izavukonazol, krizotinib, olaparib gibi)

• Diyabet tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Nasıl kullanılır?

GLUCOTARD sağlıklı bir yaşam tarzının yararlarının yerini alamaz. İlacınızı kullanırken doktorunuzun size tavsiye ettiği diyeti ve düzenli egzersizleri uygulamaya da devam ediniz.
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
• Doktorunuz farklı bir tavsiyede bulunmadıkça erişkinlerde standart başlangıç dozu günde iki veya üç kez 500 mg veya 850 mg GLUCOTARD’dır. Alınabilecek en fazla günlük dozu üçe bölünmüş şeklinde 3000 mg’dır.
• İnsülin de kullanıyorsanız, doktorunuz GLUCOTARD’a nasıl başlamanız gerektiğini size anlatacaktır.
• Diyabetin önlenmesi için kullanımı: Standart başlangıç dozu yemekler ile birlikte veya yemeklerden sonra günde 2 doza bölünmüş şekilde 1000 ila 1700 mg metformin hidroklorürdür. Hastanın tedaviye devam edip etmeme ihtiyacını değerlendirmek için glisemik durumu ve aynı zamanda risk faktörleri düzenli aralıklarla takip edilmelidir.
İzleme:
Doktorunuz kan glukoz düzeylerinizi düzenli olarak takip edecek ve kan glukoz düzeyinize göre GLUCOTARD’ın dozunu belirleyecektir.
Tedaviniz süresince doktorunuz en az yılda bir kez böbreklerinizin nasıl çalıştığını kontrol etmek isteyecektir. Eğer böbrekleriniz normal çalışmıyorsa doktorunuz böbreklerinizi daha sık kontrol etmek isteyebilir.
Uygulama yolu ve metodu:
GLUCOTARD, yemekler ile birlikte veya yemeklerden sonra alınabilir. GLUCOTARD’ı yemeklerle birlikte veya yemekten sonra almanız bu ilacın sindirim sisteminizi etkileyen yan etkilerinin oluşmasını önler.
Tabletleri çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz.
GLUCOTARD tableti yeterli miktarda su ile yutunuz.
• Günde bir doz GLUCOTARD alıyorsanız, sabah alınız (kahvaltıda).
• Günde iki bölünmüş doz GLUCOTARD alıyorsanız, sabah (kahvaltıda) ve akşam (akşam yemeğinde) alınız.
• Günde üç bölünmüş doz GLUCOTARD alıyorsanız, sabah (kahvaltıda), öğleyin (öğle yemeğinde) ve akşam (akşam yemeğinde) alınız.
Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanım:
GLUCOTARD’ın 10 yaş ve üzeri çocuklarda ve ergenlerde standart başlangıç dozu günde bir kez 500 mg veya 850 mg’dır. Alınabilecek en fazla doz, iki veya üçe bölünmüş doz şeklinde 2000 mg’dır. 10 ve 12 yaş arası çocukların tedavisi, bu yaş grubunda yeterli deneyim olmadığından sadece doktorunuzun özel önerisi üzerine tavsiye edilir.

İzleme: Çocuk ve ergenlerde kullanılması gereken GLUCOTARD dozunu kan şekeri düzeyinize göre doktorunuz belirleyecektir. Düzenli olarak doktorunuzla görüşünüz.

Yaşlılarda kullanımı: Yaşlanmayla birlikte böbreklerinizin fonksiyonları bozulabilir. Doktorunuz kullanmanız gereken GLUCOTARD dozunu böbrek fonksiyonlarınıza göre ayarlayacaktır. Düzenli olarak doktorunuzla görüsünüz.

İzleme: Doktorunuz kullanmanız gereken GLUCOTARD dozunu kan şekeri düzeyinize göre belirleyecektir. Düzenli olarak doktorunuzla görüşünüz. Doktorunuz yılda en az bir kez böbreklerinizin nasıl çalıştığını kontrol etmek isteyecektir.

Özel kullanım durumları

Böbrek yetmezliği: Böbrek fonksiyonlarınızın azalması durumunda doktorunuz daha düşük bir dozda ürün reçete edecektir. Yaşlı kişilerde, böbrek fonksiyonlarının azalma potansiyeli nedeniyle GLUCOTARD dozu, böbrek fonksiyonlarına göre ayarlanmalıdır. Böbrek fonksiyonlarının düzenli kontrolü gereklidir. Karaciğer yetmezliği: Karaciğer yetmezliği olan hastalarda GLUCOTARD kullanılmamalıdır. Eğer GLUCOTARD’ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla GLUCOTARD kullandıysanız:

Kullanmanız gerekenden daha fazla GLUCOTARD kullandıysanız, sizde laktik asidoz oluşabilir. Laktik asidozun belirtileri kusma, kas krampları ile karın ağrısı (abdominal ağrı), şiddetli yorgunluk ile genel olarak kendini iyi hissetmeme durumu ve nefes almada güçlüktür. Diğer belirtileri ise vücut sıcaklığının düşmesi ve kalp atışının yavaşlamasıdır. Bahsedilen laktik asidoz belirtilerinin sizde görülmesi halinde GLUCOTARD kullanımını hemen kesmelisiniz ve doktorunuz ile irtibata geçmelisiniz. Çünkü laktik asidoz komaya neden olabilir ve bu durum acil tıbbi müdahale gerektirir. GLUCOTARD’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

GLUCOTARD’ı kullanmayı unutursanız:

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız. İlacınızı almayı unutursanız, unuttuğunuz dozu atlayarak bir sonraki dozunuzu normal zamanında alınız.

GLUCOTARD ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler:

Doktorunuz tedaviyi kesmenizi söylemedikçe GLUCOTARD’ı almayı bırakmayınız.

Yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, GLUCOTARD’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralamıştır:
Çok yaygın : 10 hastanın en az 1 inde görülebilir.
Yaygın : 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
Yaygın olmayan : 100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Seyrek : 1.000 hastanın birinden az fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Çok seyrek : 10.000 hastanın birinden az görülebilir.
Bilinmiyor : Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor

Çok yaygın:

 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Karın ağrısı,
 • İştah kaybı.

Bu istenmeyen etkiler, genellikle tedavinin başlangıcında görülür. Önlem olarak, metforminin bölünmüş günlük dozlarda kullanılması ve yemek sırasında veya yemek sonrasında alınması önerilir. Eğer bu belirtiler devam ederse, GLUCOTARD kullanımını hemen kesmelisiniz ve size en yakın hastaneye başvurmalısınız.

Yaygın:

 • Tat almada bozukluk (ağızda metalik tat),
 • Asteni,
 • Baş dönmesi ve sersemlik hali,
 • Baş ağrısı.

Çok seyrek:

Laktik asidoz. Laktik asidoz, özellikle böbrekleriniz düzenli çalışmıyorsa çok seyrek görülen; fakat ciddi bir rahatsızlıktır. Eğer bu durum sizde oluşursa, acil tedaviye gerek duyabilirsiniz. Laktik asidozun belirtileri kusma, kas krampları ile karın ağrısı (abdominal ağrı), şiddetli yorgunluk ile genel olarak kendini iyi hissetmeme durumu ve nefes almada güçlüktür. Diğer belirtileri ise vücut sıcaklığının düşmesi ve kalp atışının yavaşlamasıdır. Bu belirtilerin görülmesi durumunda acil tıbbi müdahale gerekebilir çünkü laktik asidoz koma durumu oluşturabilir. Bu durumda GLUCOTARD kullanımını hemen kesmelisiniz ve size en yakın hastaneye başvurmalısınız.

– Metabolik asidoz (bilinç dağınıklığı, durgunluk, uyku bozukluğu, kusma, bulantı ve baş ağrısı ile karakterize bir durum).

– Karaciğer fonksiyon testlerindeki anormallikler

– Hepatit (karaciğer iltihabı olup yorgunluk, iştah kaybı, kilo kaybı, cildin veya gözün beyaz kısımlarının sararması)

Bu durum oluştuğunda GLUCOTARD kullanımını durdurunuz ve doktorunuza söyleyiniz.

– Kolestatik hepatit (sarılık, açık renkli dışkı, kaşıntı, halsizlik, iştahsızlık ile karekterize bir durum).

– Kan pıhtılaşma bozuklukları, kansızlık (hemolitik anemi)

– Kanda düşük B12 vitamin düzeyi Hipoglisemi (titreme, terleme, dudakta ve dilde karıncalanma, solukluk, çarpıntı ve huzursuzluk ile kendini gösteren kan şekerinin normalden düşük olması).

– Cilt üzerinde kızarıklık oluşması (eritem), kaşıntı, kurdeşen gibi cilt reaksiyonları

– Parlak, mor renkli papüllerden oluşan döküntülerle belirgin deri rahatsızlığı.

– Kilo kaybı ve zayıflama (kaşeksi), iştah azalması (anoreksi).

Değişik yaş grupları:

Çocuklar ve ergenlerde:

Çocuk ve ergenlerden elde edilen sınırlı bilgi, yan etkilerin erişkinlerde bildirilen yan etkilere içerik ve şiddet yönünden benzer olduğunu göstermektedir. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan etkilerin raporlanması

Kullanma talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak doğrudan ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız

Nasıl Saklanmalı?

GLUCOTARD’ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25°C altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra GLUCOTARD’ı kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz GLUCOTARD’ı kullanmayınız.
Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.

Ruhsat sahibi : Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.
Mahmutbey Mah. Kuğu Sk. No:18
Bağcılar / İSTANBUL
Tel. : 0212 4103950 Faks: 0212 4476165

Üretim yeri: Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi
Karaağaç Mah. 11. Sk. No: 5
Kapaklı / Tekirdağ
Bu kullanma talimatı …/…/… tarihinde onaylanmıştır.

Kullanma Talimatı

GLUCOTARD 850 MG 100 FILM TABLET Kullanma Talimatını görmek için tıklayın.

SGK Ödüyor mu?

Ödeme Durumu: İlaç, SGK tarafından ödenmektedir.
Ayakta Ödenme Durumu: Ödenir
Yatan Hasta Ödenme Durumu: Ödenir

Fiyatı nedir?

GLUCOTARD 850 MG 100 FILM TABLET fiyatı: 31,71 TL’dir.

Muadil İlaçlar

DIABEST 1000 mg film tablet (100 film tablet)

DIABEST 850 mg film tablet (100 film tablet)

DIAFORMIN 1000 mg 100 film tablet

DIAFORMIN 850 mg 100 film tablet

GLANGE 1000 mg 100 tablet

GLANGE 850 mg 100 tablet

GLIFOR 1000 mg 100 film tablet

GLIFOR 850 mg 100 film tablet

GLIFOR SR 1000 mg uzatılmış salınımlı 112 tablet

GLIFOR SR 1000 uzatılmış salınımlı 56 tablet

GLIFOR SR 1000 uzatılmış salınımlı 84 tablet

GLIFOR SR 500 uzatılmış salınımlı 112 tablet

GLIFOR SR 500 uzatılmış salınımlı 56 tablet

GLINEXT 1000 mg 112 mr film tablet

GLINEXT 1000 mg 112 mr film tablet 

GLINEXT 1000 mg 112 mr film tablet 

GLINEXT 500 mg 112 mr film tablet

GLINEXT 500 mg 112 mr film tablet { Neutec Inhaler }

GLINEXT 500 mg 112 mr film tablet { Neutec Toplam Kalite }

GLINEXT 850 mg 112 mr film tablet { Inventim }

GLINEXT 850 mg 112 mr film tablet { Neutec Inhaler }

GLINEXT 850 mg 112 mr film tablet { Neutec Toplam Kalite }

GLUCOPHAGE 1000 mg 100 film tablet

GLUCOPHAGE 1000 mg 100 film tablet {Merck}

GLUCOPHAGE 500 mg 100 film tablet

GLUCOPHAGE 850 mg 100 film tablet

GLUCOPHAGE 850 mg 100 film tablet {Merck}

GLUCOTARD 850 mg 100 film tablet

GLUFORCE 1000 mg 100 film tablet

GLUFORCE 850 mg 100 film tablet

GLUKOFEN 1000 mg 100 film tablet

GLUKOFEN RET.850 mg 100 tablet

INSUFOR 1000 mg 100 film tablet

INSUFOR 500 mg 100 film tablet

INSUFOR 500 mg film tablet (30 tablet)

INSUFOR 850 mg 100 film tablet

MATOFIN 1000 mg 100 film tablet

MATOFIN 1000 mg 100 XR tablet

MATOFIN 500 mg 100 XR tablet

MATOFIN 850 mg 100 film tablet

MEFODAY MR 1000 mg 112 film kaplı tablet

MEFODAY MR 500 mg 112 film kaplı tablet

MEFODAY MR 850 mg 112 film kaplı tablet

METFORIX 1000 mg 100 film tablet (100 adet)

METFORIX 850 mg film tablet (100 tablet)

METFULL 1000 mg 100 efervesan tablet

METFULL 500 mg 100 efervesan tablet

METFULL 850 mg 100 efervesan tablet

METODEL 1000 mg 100 film tablet

METODEL 850 mg 100 film tablet

METVEL 1000 mg 100 film kaplı tablet

METVEL 850 mg 100 film kaplı tablet

Etkin Maddeler

Metformin Hcl

Metformin, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olan bir antidiyabetik ilaçtır.
Metformin bir anti-diyabetik ilaçtır (biguanid). Karaciğerdeki glikoz üretimini azaltarak, bağırsaklardan şeker (glikoz) emilimini geciktirerek ve vücudun insüline duyarlılığını artırarak çalışır.
Metforminin yaygın yan etkileri: Mide bulantısı, Kusma, İshal, Gaz

Metformin için uzman tavsiyesi

 • Kan şekeri seviyesini kontrol etmek ve kalp krizi gibi diyabet komplikasyonları riskini azaltmak için size
 • Metformin reçete edildi.
 • Diğer diyabet ilaçlarına kıyasla bu ilaçla kilo alma ve düşük kan şekeri olasılığı daha düşüktür.
 • Hipoglisemi (düşük kan şekeri seviyesi), diğer antidiyabetik ilaçlarla, alkolle birlikte alındığında veya bir yemeğin ertelenmesi/atlanması durumunda ortaya çıkabilir. Anında rahatlama için yanınızda bir şeker kaynağı taşıyın.
 • Metformin, kanda laktik asit fazlalığı olan laktik asidoz adı verilen nadir fakat ciddi bir duruma neden olabileceğinden, derin veya hızlı nefes alma, kalıcı mide bulantısı, kusma ve mide ağrısı yaşarsanız derhal doktorunuza bildirin.
 • Metforminin uzun süreli kullanımı, kansızlığa, yorgunluğa, soluk cilde, nefes darlığına veya baş ağrısına neden olabilen B12 vitamini eksikliğine yol açabilir. Takviyeye ihtiyaç duyabileceğiniz için bunlardan herhangi birini yaşarsanız doktorunuza bildirin.
 • Bu ilacı alırken doktorunuz kan şekeri seviyenizi ve böbrek fonksiyonlarınızı düzenli olarak izleyecektir.

Soru ve Cevaplar

Metformin tam olarak ne yapar?

Tip 2 diyabetli kişiler, yeterli insülin üretemez veya vücutları tarafından üretilen insüline normal şekilde yanıt veremezler. Bu olduğunda, kandaki şeker/glikoz konsantrasyonu artar. Metformin, kandaki artan şeker seviyelerini azaltmak için çeşitli şekillerde hareket eder. Metformin, karaciğerden glikoz üretimini azaltır ve vücut organlarının ve kaslarının insüline karşı duyarlılığını arttırırken, yemek yedikten sonra bağırsaktan glikoz emilimini azaltır. Bu, kandan glikoz alımını iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca vücudunuzun doğal olarak ürettiği insüline daha iyi yanıt vermesine yardımcı olur.

Metformin kilo kaybına neden olur mu?

Evet, Metforminin aşırı kilolu veya obez kişilerde kilo kaybına neden olduğu gösterilmiştir. Ayrıca diyabet riski taşıyan aşırı kilolu ve obez kişilerde hafif bir kilo kaybına neden olabilir. Ayrıca insüline duyarlı veya dirençli hastalarda da kilo kaybı görülebilir. Ancak, bu ilacı kilo vermek için kendi başınıza almaya başlamayın. Bunun için doktorunuza danışınız.

Metformin almanın faydaları nelerdir?

Metformin, kan şekeri yüksek olan hastalara verilen ilk ilaçlardan biridir. Kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olur. Pankreas tarafından üretilen insüline vücudun tepkisini arttırır, karaciğer tarafından üretilen şeker miktarını azaltır ve bağırsaklar tarafından emilen şeker miktarını azaltır. Diğer oral antidiyabetik ilaçların aksine, Metformin tek başına alındığında pankreasın daha fazla insülin salgılamasını engellediği için nadiren kan şekerinin düşmesine neden olur. Kan şekerini düşürmek için harika bir ilaç olmasının yanı sıra kilo alımını kontrol etmeye de yardımcı olur.

Metformin uykunuzu getirebilir mi?

Metformin genellikle uyku hali yaratmaz ve iyi tolere edilir. Ancak Metformin kullanımı nadiren uyku bozukluklarına ve uykusuzluğa neden olabilir. Uyku hali, özellikle böbrekleriniz düzgün çalışmıyorsa ortaya çıkan, laktik asidoz adı verilen çok ciddi bir yan etkiye bağlı olabilir. Metformin alırken uykulu veya yorgun hissederseniz doktorunuzla iletişime geçin.

Metformin nasıl alınır?

Metformin’i yemekle birlikte veya yemekten sonra alınız. Tabletleri ezmeyin veya çiğnemeyin ve bir bardak su ile yutmayın. Doktorunuz günde bir tablet verdiyse, sabahları kahvaltıyla birlikte almayı tercih edin. Size günde iki tablet reçete edildiyse, birini sabah ve diğerini akşam yemeğiyle birlikte alın. Sabah ve akşam olmak üzere günde üç doz olması durumunda öğle yemeği ile birlikte alınabilir. Metformin’i yemeklerle birlikte almak hazımsızlık, mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı ve iştahsızlık gibi sindirim sorunlarını azaltacaktır.

Yorum yapın