Tüberküloz (Verem Hastalığı) nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Bir Bakterinin Neden Olduğu Tüberküloz Hastalığı Nedir, Belirtileri, Önlenmesi ve Tedavisi
Bir Bakterinin Neden Olduğu Tüberküloz Hastalığı Nedir, Belirtileri, Önlenmesi ve Tedavisi

Hastalığın Tanımı

Tüberküloz nedir?

Tüberküloz‘a (TB), Mycobacterium tuberculosis adı verilen bir bakteri neden olur. Bakteriler genellikle akciğerlere saldırır, ancak verem bakterileri vücudun böbrek, omurga ve beyin gibi herhangi bir bölümüne saldırabilir. Tüberküloz bakterisi ile enfekte olan herkes hasta olmaz. Sonuç olarak, Tüberküloz ile ilgili iki durum mevcuttur: Gizli Tüberküloz enfeksiyonu (LTBI) ve Tüberküloz hastalığı. Düzgün tedavi edilmezse verem hastalığı ölümcül olabilir.

Yayılması

Tüberküloz nasıl yayılır?

Tüberküloz bakterileri hava yoluyla bir kişiden diğerine yayılır. Akciğerlerde veya boğazda verem hastalığı olan bir kişi öksürdüğünde, konuştuğunda veya şarkı söylediğinde verem bakterileri havaya karışır. Yakındaki insanlar bu bakterileri soluyabilir ve enfekte olabilir.

Tüberküloz aşağıdaki şekillerde yayılmaz:

 • Birinin elini sıkmak
 • Yiyecek veya içecek paylaşmak
 • Yatak çarşaflarına veya klozet kapaklarına dokunmak
 • Diş fırçalarını paylaşmak
 • Öpüşmek

Bir kişi verem bakterilerini soluduğunda, bakteriler akciğerlere yerleşebilir ve büyümeye başlayabilir. Oradan kan yoluyla böbrek, omurga ve beyin gibi vücudun diğer bölümlerine geçebilirler.

Akciğerlerdeki veya boğazdaki verem hastalığı bulaşıcı olabilir. Bu, bakterilerin diğer insanlara yayılabileceği anlamına gelir. Vücudun böbrek veya omurga gibi diğer kısımlarındaki Tüberküloz genellikle bulaşıcı değildir.

Tüberküloz hastalığı olan kişilerin, bunu her gün birlikte vakit geçirdikleri insanlara bulaştırma olasılığı daha yüksektir. Buna aile üyeleri, arkadaşlar ve iş arkadaşları veya okul arkadaşları dahildir.

Gizli Tüberküloz Enfeksiyonu ve Tüberküloz Hastalığı

Tüberküloz bakterisi ile enfekte olan herkes hasta olmaz. Sonuç olarak, Tüberküloz ile ilgili iki durum mevcuttur: Gizli Tüberküloz enfeksiyonu ve Tüberküloz hastalığı.

Gizli Tüberküloz Enfeksiyonu

Tüberküloz bakterileri sizi hasta etmeden vücutta yaşayabilir. Buna Gizli Tüberküloz enfeksiyonu denir. Tüberküloz bakterilerini soluyan ve enfekte olan çoğu insanda, vücut bakterilerin büyümesini durdurmak için onlarla savaşabilir.

Gizli Tüberküloz enfeksiyonu olan kişilerde:

 • Semptom yoktur
 • Kişiler kendisini hasta hissetmez
 • Tüberküloz bakterilerini başkalarına yayamaz
 • Genellikle pozitif bir Tüberküloz cilt testi reaksiyonu veya Pozitif Tüberküloz kan testi vardır
 • Gizli Tüberküloz enfeksiyonu için tedavi görmezlerse Tüberküloz hastalığı geliştirebilirler

Gizli Tüberküloz enfeksiyonu olan birçok kişide hiçbir zaman Tüberküloz hastalığı gelişmez. Bu kişilerde tüberküloz bakterileri hastalığa neden olmadan ömür boyu hareketsiz kalır. Ancak diğer insanlarda, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde bakteriler aktif hale gelir, çoğalır ve verem hastalığına neden olur.

Gizli Tüberküloz enfeksiyonu olan birçok kişide hiçbir zaman Tüberküloz hastalığı gelişmez. Bu kişilerde tüberküloz bakterileri hastalığa neden olmadan ömür boyu hareketsiz kalır. Ancak diğer insanlarda, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde bakteriler aktif hale gelir, çoğalır ve verem hastalığına neden olur.

Tüberküloz Hastalığı

Bağışıklık sistemi büyümelerini engelleyemezse verem bakterileri aktif hale gelir. Tüberküloz bakterileri aktif olduğunda (vücudunuzda çoğaldığında), buna Tüberküloz hastalığı denir. Tüberküloz hastalığı olan insanlar hastadır. Ayrıca bakterileri her gün birlikte vakit geçirdikleri insanlara da bulaştırabilirler.

Gizli Tüberküloz enfeksiyonu olan birçok kişide hiçbir zaman Tüberküloz hastalığı gelişmez. Bazı insanlar, enfekte olduktan kısa bir süre sonra (haftalar içinde), bağışıklık sistemleri verem bakterileriyle savaşmadan önce verem hastalığı geliştirir. Diğer insanlar yıllar sonra bağışıklık sistemleri başka bir nedenle zayıfladığında hastalanabilirler.

Bağışıklık sistemleri zayıf olan kişilerde, özellikle HIV enfeksiyonu olanlarda verem hastalığına yakalanma riski, normal bağışıklık sistemine sahip kişilere göre çok daha yüksektir.

İşaretler ve Belirtiler

Tüberküloz hastalığının belirtileri, Tüberküloz bakterilerinin vücutta nerede büyüdüğüne bağlıdır. Tüberküloz bakterileri genellikle akciğerlerde büyür (pulmoner tüberküloz). Akciğerlerde verem hastalığı gibi semptomlara neden olabilir.

 • 3 hafta veya daha uzun süren kötü öksürük
 • Göğüste ağrı
 • Kan veya balgam tükürme (akciğerlerin derinliklerinden balgam)

Tüberküloz hastalığının diğer belirtileri şunlardır:

 • Zayıflık veya yorgunluk
 • Kilo kaybı
 • İştahsızlık
 • Titreme
 • Ateş
 • Heceleri terlemeBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.