Maymun Çiçeği Nedir, Belirtileri nelerdir, Tedavisi var mı?

Maymun Çiçeği Hastalığı: Nedir,Belirtileri nelerdir,Ölümcül müdür,nasıl bulaşır,tedavisi var mı?
Maymun Çiçeği Hastalığı: Nedir,Belirtileri nelerdir,Ölümcül müdür,nasıl bulaşır,tedavisi var mı?

Ortaya Çıkışı ve Hastalığın Tanımı

Hastalığın Ortaya Çıkışı

Maymun Çiçeği ilk olarak 1958’de araştırma için tutulan maymun kolonilerinde çiçek benzeri bir hastalığın iki salgını meydana geldiğinde keşfedildi, bu nedenle ‘maymun çiçeği‘ adı verildi. İnsanlarda ilk maymun çiçeği vakası 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde (DRC) kaydedildi. ) çiçek hastalığını ortadan kaldırmak için yoğun bir çaba döneminde. O zamandan beri, diğer bazı orta ve batı Afrika ülkelerindeki insanlarda maymun çiçeği hastalığı görülmüştür. Maymun çiçeği hastalığı görülen diğer ülkeler şunlardır: Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Liberya, Nijerya, Kongo Cumhuriyeti ve Sierra Leone. Enfeksiyonların çoğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde.

Maymun Çiçeği Nedir?

Maymun çiçeği, esas olarak orta ve batı Afrika’nın yağmur ormanı ülkelerinde görülen, çiçek hastalığına benzer nadir bir hastalıktır. Hastalık 1958’de laboratuvar maymunlarında keşfedildi. Afrika’daki hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar daha sonra bir dizi Afrika kemirgeninde ortopoksvirüs enfeksiyonunun kanıtlarını buldu. Virüs, doğal konakçı olabilecek bir Afrika ağaç sincabından izole edilmiştir. Laboratuvar çalışmaları, maymun çiçeğinin fareleri, sıçanları ve tavşanları da enfekte edebileceğini gösterdi. 1970 yılında, maymun çiçeği ilk kez insanlarda rapor edildi. Haziran 2003’te, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çayır köpeklerinde ve insanlarda maymun çiçeği bildirilmiştir.

Nedenleri

Maymun Çiçeğinin Nedeni Nedir?

Maymun Çiçeğine Orthopoxvirus virüs grubuna ait olan Monkeypox (Maymun Çiçeğin) virüsü neden olur. İnsanlarda enfeksiyonlara neden olan bu virüs grubunun diğer üyeleri arasında Variola (çiçek hastalığı), Vaccinia (çiçek hastalığı aşısı için kullanılır) ve Sığır çiçeği virüsleri bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir