Keto Diyeti Nedir:Nasıl yapılır, Neler Yenir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Keto diyeti, nasıl yapılır Faydalar ve Riskler
Keto diyeti, nasıl yapılır Faydalar ve Riskler

Giriş ve Diyetin Tanımı

Giriş

Karbonhidratları mümkün olduğunca ortadan kaldırmak veya azaltmak ve yağlara ve proteinlere gitmek olan keto diyeti veya ketojenik diyetin öncülü, giderek daha popüler hale gelen bir trend.

Bu düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı beslenme planı, düşük karbonhidratlı diyetlerle birçok benzerliğe sahiptir. Son zamanlarda bazı spor dallarında yükselişi gözlenmekte ve günümüzde kilo vermek için yaygın olarak kullanılan bir alternatiftir.

Çok sayıda çalışmanın ketojenik diyetin kilo vermenize yardımcı olduğunu gösterdiği doğru olsa da, gerçek şu ki herkes için önerilmez. Bu nedenle, başlamaya karar vermeden önce, nelerden oluştuğunu, nasıl yapıldığını, yararlarını ve risklerini bilmek uygundur.

Keto diyeti nedir?

Keto diyeti terimi, ketojenik diyetin yani ketojenik diyetin adaptasyonudur. Ana görevi, enerji rezervlerinin eksikliğine yanıt olarak karaciğerde üretilen metabolik bileşikler olan keton cisimlerinin yaratılması olan bir gıda modelini ifade eder.

Bu diyet, karbonhidratların büyük ölçüde azaltılması ve bunların yerine yağların konulması ile ilgilidir, bu da vücudu ketozis adı verilen ve enerji rezervleri tükenen vücudun onları yakıt olarak kullanmak için yağlara başvurmak zorunda kaldığı metabolik bir duruma maruz bırakır. .

Keto diyeti kan şekerini ve insülin seviyelerini düşürür ve vücudun metabolizmasında karbonhidratların yerini yağ ve ketonların aldığı bir geçişe neden olur.

Keto Diyet’nin Mantığı

Vücut glikozu süt, şeker veya meyve gibi basit karbonhidratlardan veya tahıllar, un, makarna veya baklagiller gibi karmaşık karbonhidratlardan alır.

Kanda dolaşan, karaciğerde veya kaslarda glikojen şeklinde depolanan glikoz, başta beyin ve kalp olmak üzere tüm vücudun ana enerji kaynağıdır. Bu nedenle, glikoz veya glikojen eksikliği var olduğu sürece, insan vücudu yağ rezervlerini kullanmaz.

Bu bağlamda keto diyeti, karbonhidrat alımını azaltmak ve %50 ila %60 yağ, %20 ila %30 protein ve %10 veya daha az karbonhidrat oranlarında protein ve sağlıklı yağ içeriğini artırmaktan oluşur.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.