Saç bakımı: Saçınızı haftada ne sıklıkta yıkamanız gerektiğini öğrenin

Haftada ne sıklıkla saçınızı yıkamanız gerektiği sorusunun farklı cevapları var. Görünüşe göre, bu aktiviteyi yapmak kafa derisine çok sık zarar veriyor, bu yüzden saçınızı yıkamayı abartmamanız gerekiyor.

Saç Hijyeni Gereklidir, İhmal Edilmez

SAÇ HİJYENİ GEREKLİDİR, İHMAL EDİLMEZ
SAÇ HİJYENİ GEREKLİDİR, İHMAL EDİLMEZ

Saçların uzaması ve güzel görünmesi için temizlik gereklidir. Bu nedenle, bu tımarın uzatılması, terk edilmesi veya dikkatsizce yapılması gerekmez. Ama bunu da çok sık yapmayın!

Kişisel bakım uzmanlarını ikiye bölen bir konu. Yıkama sıklığı neye bağlıdır? Ne kadar kirlendiğine bağlı. Ofisteki saç teli, kumsaldaki saç teli ile aynı değildir.

Buna karşılık, saç tipi etkiler. Saçlar için birçok kişisel hijyen ürünü vardır, ancak hepsi aynı değildir. Düz, kıvırcık, yağlı, kuru, kısa veya çok uzun saçlar için hijyen kriteri aynı değildir.

Yağ Bezlerinin Etkinlikleri

YAĞ BEZLERİNİN ETKİNLİKLERİ
YAĞ BEZLERİNİN ETKİNLİKLERİ

Kafa derisi bu bezlerin çoğuna ev sahipliği yapar: Cildi pürüzsüz tutmak için yeterli yağın salınmasından sorumludurlar. Her saç, bu bezlerden birinin bulunduğu folikül adı verilen bir noktadan çıkar.

Bu bezlerin salgıladığı yağlı maddeye “sebum” denir. Bu sebum miktarı birkaç faktöre bağlıdır: genetik, hormonlar, çevre, terleme vb. Bu detaya dikkat etmek gerekiyor.

Dermatologlar bir şey konusunda uyarıyorlar: saçınızı çok sık yıkamak yağ maddelerini yok eder. Sonuç, bu durumda kırılgan ve donuk saçlara sahip bir kafa derisi, kuru saçtır.

Aksine saçın temizlenmemesi yağ bezlerinin salgıladığı yağlı maddelerin birikmesine neden olur. Sebum toza, kire karışır ve saçı yapışkan ve çirkin hale getirir.

Yukarıdakilerden bir sonuç çıkarılabilir: Tüm insanlar aynı sıklıkta saç yıkama gerektirmez. Her durum farklıdır, her saçın ne kadar yağlı olduğunu göz önünde bulunduran yönlerden biridir.

Haftada Kaç Kez Saçınıza Bakmak Zorundasınız?

HAFTADA KAÇ KEZ SAÇINIZA BAKMAK ZORUNDASINIZ?
HAFTADA KAÇ KEZ SAÇINIZA BAKMAK ZORUNDASINIZ?

Bu sorunun cevabı şudur: Kuru saçlarda daha az sıklıkta, yağlı saçlarda her gün yıkamanız gerekir. Ayrıca şampuan ve diğer ürünlerin kullanımında da bir detay var.

Yağlı saçlar sıklıkla yıkanabilir, ancak haftada sadece birkaç kez şampuanlayın. Aynı şekilde saç düzleştirici kullanımına ara vermek gerekir; saçtaki yağı buharlaştırır.

Yorum yapın