Ginkgo Biloba Nedir?: Özellikleri, Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Şifalı Ağaç Ginkgo Biloba nedir? Özellikleri,Kullanımı,Faydaları ve Zararları
Şifalı Ağaç Ginkgo Biloba nedir? Özellikleri,Kullanımı,Faydaları ve Zararları

Giriş ve Tanımı

Giriş

Çin’de Ginkgo biloba olarak bilinen, yaklaşık 2000 yıllık uzun bir geçmişi olan bir şifalı ağaç vardır.

Fitoterapinin ardındaki tüm potansiyeli, yani bitkilerin sağlığımızdaki yararını bazen görmezden gelmemiz inanılmaz. Ginkgo Biloba’nın bilmeniz gereken bir dizi faydası vardır. Bu yazıda, bu otantik şifalı bitkinin tüm potansiyelini ortaya çıkartarak onu nasıl güvenle kullanabileceğinizi açıklayacağız.

Ginkgo Biloba Nedir?

Ginkgo (Ginkgo biloba, Japonya’nın kırk kalkan ağacı veya ceviz) yaşayan en eski ağaç türlerinden biridir ve yaprakları çok çeşitli hastalıklar için yaygın olarak kullanılır ve bu da onu etkili bir ilaç yapar. Şu anda bazı özellikleri araştırılıyor olsa da birçok faydası olduğunu söyleyebiliriz.

Bilimsel adı: Ginkgo biloba
Tür: Ginkgo biloba; L., Mant. Pl., cilt. 2 s. 313, 1771
Aile: Ginkgoaceae
Bölüm: Ginkgophyta
Sınıf: Ginkgoopsida
Krallık: Plantae

Ginkgo Biloba’nın Besin Değerleri

100 gram başına miktar:

Kalori: 182
Toplam yağ: 1.7g
Doymuş yağ asitleri: 0.3 g
Çoklu doymamış yağ asitleri: 0.6 g
Kolesterol: 0mg
Sodyum: 7mg
Potasyum: 510mg
Karbonhidratlar: 38 gr
Protein: 4.3g

Ginkgo Biloba’nın Özellikleri

 • Yaprakları antioksidan özelliklere sahiptir.
 • Ginkgo Biloba tohumları çok sayıda balgam söktürücü özelliğe sahiptir, bu nedenle soğuk algınlığı, bronşit ve hatta astım ataklarıyla mücadelede yaygın olarak kullanılır.
 • Yaprakları, kan dolaşımını ve eklem iltihabını hafifleten veya iyileştiren özelliklere sahiptir.
 • Bazı çalışmalar, nöronal alanda faydaları olabileceğini ve hafızayı iyileştirebileceğini iddia ediyor.
 • Yaprakları mesane iltihabı, vajinal kandidiyaz ve idrar kaçırmada rahatlama sağlar.
 • Tohumlar antiseptik özelliklere sahiptir. Bu nedenle genellikle enfeksiyonlar ve bakterilerle savaşmak için kullanılır.
 • Ginkgo Biloba, vertigodan muzdarip olanlar için faydalıdır.

Ginkgo Biloba’nın Faydaları

Bu bitkinin tüm özellikleri ile; Hem tohumlarından hem de yapraklarından çeşitli sağlık yararlarını vurgulayabiliriz. Çoğu ürünün yaprakların özelliklerine göre üretildiğini ve faydalarının bitkinin bu kısmında yoğunlaştığını akılda tutmak önemlidir. Daha sonra, size Gingko Biloba’nın hangi hastalıklara yardımcı olabileceğini anlatacağız.

Dolaşım bozukluklarıyla savaşır

Tromboz, periferik arter hastalığı vb. gibi zayıf kan akışıyla ilgili olabilecek birkaç durum vardır. Ginkgo Biloba yaprağı özleri, kan akışını iyileştiren özelliklere sahiptir. Aslında tıbbi özelliklerinin dolaşım bozukluklarıyla mücadeleye odaklandığı söylenebilir.

Bacak ve eklem ağrılarını hafifletir

Bacak ağrısı yaşlıların patolojisi değildir. Aslında, belki biraz fiziksel efordan sonra hepimiz eklem rahatsızlıklarıyla karşılaşabiliriz. Bazı araştırmalara göre, bu bitkinin özellikleri bacaklardaki krampları ve soğuk hissini rahatlatabilir.

Konsantrasyon ve hafızayı geliştirir

Nörolojide bu bitkiyi bir süreliğine almanın beyne fayda sağladığını, verimli bir çalışma belleğine katkıda bulunduğunu iddia eden çalışmalar var. Tabii ki, beyne kan akışının verimlilik yüzdesi bir araştırma kaynağıdır. Aslında Ginkgo Biloba’nın demans hastalarına etkisi ve Alzheimer riskini azaltıp azaltmadığı hala araştırılıyor.

Ruh halini iyileştirir

Stres ve kaygı, neşemizi çalabilir. Bazı araştırmalara göre, Ginkgo Biloba toplumun ortasındaki davranışları etkiler. Daha iyi bir ruh haline sahip olmamızı sağlar.

Kaygıyı iyileştirir

Bu, Journal of Psychiatric Research’te birkaç hasta üzerinde bir test veya deneyin yapıldığı ve Ginkgo Biloba kullananların sadece plasebo alanlara göre çok daha iyi hissettikleri tespit edilen bir çalışma ile işaret edildi.

Balgam ve mukus

Balgamla mücadelede çok faydalıdır. Fitoterapi uzmanları tarafından mükemmel bir balgam söktürücü olarak kabul edilmektedir.

Bu geleneksel Çin tıbbı bitkisine birçok fayda sağlanmış olmasına ve hatta “mucizevi” bir bitki olarak sınıflandırılmasına rağmen, faydaları hakkında ortak bir görüş yoktur. Bunun nedeni, ilgili olduğu tüm sağlık alanlarında etkinliğini doğrulamak için hala çalışmaların yapılmasıdır. Öte yandan, bazı tıbbi ürünler, şifa seviyesini artırmak için Ginkgo’yu diğer bitkilerle birleştirir.

Ginkgo Biloba Nasıl Kullanılır?

Çay, kapsül, ampul ve jel formunda kullanılabilir. Ancak ağızdan alınması durumunda tavsiye edilen miktarın üzerine çıkılması uygun değildir. Hamile kadınların hem hamilelik sırasında hem de emzirme döneminde etkisine dair kesin bir çalışma olmadığı için doktorlarına danışmaları tavsiye edilir. Ginkgo’yu aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz.

Kapsüllerde

En çok kullanılan formatlardan biridir, her kapsülde kabul edilebilir miktarda mg bulunur ve kan dolaşımında ve hafızada fayda sağlayabilir. Tablet şişesi üzerindeki endikasyonlara uyulması ve dozun aşılmaması uygundur.
kabarcıklar. Bu tür bir formatın yönetimi de çok kolaydır. Ginkgo bazlı ampuller, eklemlerdeki iltihaplanma ve diğer koşullarla mücadele edebilir.

İnfüzyon (kuru bitki)

İnfüzyon yapmak için küçük bir yaprak almanız gerekir. Su kaynatılır, ardından kapatılır ve yaprak daldırılır, birkaç dakika dinlenmeye bırakılır. Günde iki kez yapabilirsiniz, ancak 14 günü geçmemelidir. Bal ile tatlandırabilirsiniz. Bu tür çayın kalıcı olarak alınmaması gerektiğini unutmamak önemlidir.

Jel

Bu format, onu topikal olarak bacaklara uygulamanıza izin verir, böylece eklemlerde veya alt ekstremitelerde anında rahatlama elde edebilirsiniz. Sporcular tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ginkgo Biloba’nın Faydaları

Bu bitkinin çeşitli sağlık yararları olduğu açıktır. Hatta bazı araştırmalara göre demans gibi ciddi sorunlara karşı önlem kaynağı olabiliyor. Tabii ki, bu alanlardaki etkinlik derecesini kanıtlamak için hala bazı çalışmalar var. Şüphesiz Ginkgo bize birçok avantaj sağlıyor. Bu şifalı bitkinin avantajlarını ve dezavantajlarını tartabilmeniz için en önemlilerinden bazılarını özetlemek istiyoruz.

 • Kaygı ile savaşmak için bir müttefiktir
 • Hafıza faydaları sağlar
 • Dolaşım sistemini iyileştirir
 • Eklemlerin ve krampların rahatlamasına katkıda bulunur
 • Vertigo ve baş dönmesini azaltır
 • Uzun yıllardır kullanılan çok güvenli bir üründür.

Ginkgo’nun Zararları ve Kontrendikasyonları

Bulantı, kusma ve ishal gibi bazı yan etkiler görülebilir. Ancak bu yan etkiler çok yaygın değildir.
Ginkgo etkilerini gösteren herhangi bir çalışma olmadığı için reşit olmayanlar için önerilmez.
Hamileler veya emziren kişiler tarafından yutulamaz. Bu tip hastalarda tüketimin etkilerini ortaya çıkarmak için çalışmalar halen devam etmektedir.

Yorum yapın