TAMOL COLD 20 TABLET

TAMOL COLD 20 TABLET Kullanma Talimatı - Nasıl kullanılır - Ne için kullanılır - Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler - Yan Etkileri - Fiyatı - Saklanması

İlaç Hakkında Kısa Bilgi

BARKOD 8699516013745
ETKİN MADDE PARASETAMOL + PSODOEFEDRIN HCL + DEKSTROMETORFAN HBR
FİRMA ADI SANDOZ İLAÇ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
REÇETE KONTROLE TABI RECETE
İTHAL-İMAL İMAL
FİYAT KARARNAMESİ GEREĞİ FIYAT KORUMALI OLUP, DEPOCU FIYATI 13,17 TL VE ALTINDA OLANLAR
BİRİM / CİNSİ MG
AMBALAJ MİKTARI 20
ATC KODU R05X

ATC Sınıflandırması

R – SOLUNUM SİSTEMİ
R05 – ÖKSÜRÜK VE SOĞUK ALGINLIĞI PREPARATLARI
R05X – DİĞER SOĞUK ALGINLIĞI PREPARATLARI

İlacın kısa özeti

TAMOL COLD Tablet

Ağız yoluyla alınır.
Etkin maddeler: 500 mg parasetamol, 30 mg psödoefedrin hidroklorür, 15 mg dekstrometorfan hidrobromür
Yardımcı maddeler: Mısır nişastası, povidon, stearik asit, silicic asit (Aerosil), mikrokristal selüloz, magnezyum stearat

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu kullanma talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

  • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
  • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
  • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
  • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
  • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlacınız hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında:

  1. TAMOL COLD nedir ve ne için kullanılır?
  2. TAMOL COLD’u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
  3. TAMOL COLD nasıl kullanılır?
  4. Olası yan etkiler nelerdir?
  5. TAMOL COLD’un saklanması
    Başlıkları yer almaktadır

Nedir ve ne için kullanılır?

  • TAMOL COLD tabletin her bir tableti etkin madde olarak 500 mg parasetamol, 30 mg psödoefedrin hidroklorür ve 15 mg dekstrometorfan hidrobromür içerir. Parasetamol, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Dekstrometorfan, öksürüğün sıklık ve şiddetini azaltır. Psödoefedrin, üst solunum yollarındaki ödemi (hücre ve dokularda anormal bir şekilde sıvı toplanması) azaltır, sinüs (yüz kemiklerindeki hava boşlukları) salgılarının atılımını artırır ve ağız boşluğu ile kulağı bağlayan ve kulak borusundaki hava basıncıyla atmosfer basıncının dengesini sağlayan östaki borusunun genellikle alerji, soğuk algınlığı veya diğer bir üst solunum yolu enfeksiyonundan (iltihap oluşturan mikrobik hastalık) kaynaklanan tıkanıklığını giderir.
  • TAMOL COLD, 20 tabletlik ambalajlarda bulunur.
  • TAMOL COLD, ateş, ağrı ve öksürük, burun akıntısı ve tıkanıklığı ile seyreden soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların belirtilerinin tedavisinde kullanılır.

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

TAMOL COLD’u aşağıdaki durumlarda kullanmayınız:
Eğer;

  • İçeriğindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı hassasiyetiniz varsa,
  • Yüksek tansiyonunuz (hipertansiyon) ve yüksek kalp atım hızının (taşikardi) eşlik ettiği hastalığınız varsa,
  • Koroner arter (kalbi besleyen damar) hastalığınız varsa,
  • Sara(epilepsi) hastalığınız varsa,
  • Fazla çalışan tiroidiniz varsa,
  • Göz tansiyonun artması (glokom) durumunda,
  • Feokromositoma olan hastalarda (böbreküstü bezlerinde oluşan bir tümör olup, adrenalin miktarında artışa sebep olabilmektedir),
  • Alkol, depresyon (ruhsal bunaltı) ilacı olan monoaminoksidaz (MAO) inhibitörlerini, merkezi sinir sistemi depresanı (baskılayıcı) ilaçlar kullandıktan sonra 2 hafta süresince,
  • Kronik obstrüktif (KOAH-Uzun süreli tıkayıcı tipte) akciğer hastalığınız varsa,
  • Bronşiyal astım hastası iseniz,
  • Zatürre (pnömoni) iseniz,
  • Solunum yetmezliği ya da solunum depresyonunuz (solunum baskılanması) varsa,
  • Ağır karaciğer fonksiyon bozukluğu (Child-Pugh kategorisi > 9) /akut hepatitiniz (karaciğer iltihabı) varsa,
  • Ağır böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa,
  • Sempatomimetik (Sempatik sinir sisteminin uyarılmasıyla ortaya çıkan etkilere benzer etki oluşturan ilaçlar) veya seratonerjik ilaçlar (serotonin benzeri etki oluşturan ilaçlar) kullanıyorsanız,
  • Şeker hastalığı (Diabetes mellitus) olanlarda,
  • 12 yaş ve altındaki çocuklarda,
  • Depresyon tedavisinde kullanılan, Monoaminoksidaz inhibitörleri adı verilen ilaçlardan kullanıyorsanız veya bu ilaçlarla gördüğünüz tedavinin kesilmesini takiben henüz 2 hafta geçmediyse,
  • Mesane ya da bağırsaklarında tıkanıklık varsa,
  • Midenizde daralmaya neden olan peptik ülseri varsa,
  • Herediter yapısal hiperbilirubineminiz (Morbus Moulengracht- karaciğer hücrelerinin bilirubin adındaki maddeyi gerektiği gibi işleme koymadığı ya da yeteri kadar temizleyemedikleri zaman ortaya çıkan, kanda bilürübin denilen maddenin yükselmesine neden olan, doğumsal ve genetik bir hastalık) varsa.

TAMOL COLD’u aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız:
Eğer;

  • Kansızlığınız (anemi) varsa,
  • 60 yaş üzerindeyseniz,
  • Kalp ritim bozukluğunuz varsa,
  • Parasetamol içeren başka ilaçlar kullanıyorsanız,
  • Deride kızarıklık, döküntü veya bir deri reaksiyonu görüldüğü takdirde,
  • Alkol alıyorsanız günlük 2 gramdan fazla parasetamol almamalısınız (4 TAMOL COLD tablet),
  • Karaciğer enzimlerinde yükselme ve gelip geçici sarılıkla seyreden kalıtsal bir hastalık olan Gilbert sendromunuz varsa,
  • Kan şekeri metabolizmasında etkili olan glukoz-6-fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği olan (kırmızı kan hücrelerini oksidasyon reaksiyonları denen hasar verici durumdan koruyan proteinin eksikliği) hastalarda seyrek olarak hemolitik anemi (kırmızı kan hücrelerinin yıkımı) görülebilir.
  • Kemik iliğinde işlev bozukluğu varsa,
  • 3-5 gün içinde yeni şikayetlerin oluşması ya da ağrının ve/veya ateşin azalmaması halinde TAMOL COLD kullanmaya son veriniz ve bir doktora danışınız.
  • Önerilenden daha uzun süre kullanılması durumunda karaciğerde hasara neden olabilir.
  • Günlük dozlarda uzun süreli kullanım veya tek bir defada yüksek doz alımı sonucu nadiren de olsa karaciğer zehirlenmesine (hepatotoksisite) neden olabilir.
  • Sarılık (hepatit) veya virüslerin neden olduğu sarılık (viral sarılık) gibi nedenlerle oluşan karaciğer enfeksiyonlarında, parasetamol kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.
  • Daha önce size uzamış QT sendromu (kalpte ciddi ritim bozukluğu ve ani ölümlere yol açabilen bir durum) ve Torsades de Pointes tanısı (yaşamı tehdit eden düzensiz kalp ritmi) konduysa veya bu hastalıkların sizde olduğundan şüpheleniliyorsa,
  • Eğer bu ilaçları kullanıyorsanız: bazı antidepresanlar, göz veya barsak bozukluklarının tedavisinde kullanılan atropin, alfa blokörler içerebilen yüksek tansiyon ilaçları, yüksek kan basıncı ve astım tedavisinde kullanılan ilaçlar, duygu durum bozuklukları tedavisinde kullanılan moklobemid, migren tedavisinde kullanılan ergotamin veya metiserjit, doğum sırasında rahim kasılmalarına yardımcı olan oksitosin,
  • Psödoefedrin ile iskemik kolit (kalın bağırsağa giden kan akımında azalmaya bağlı oluşan hasar) bildirimleri olmuştur. Şayet karın ağrısı, makattan kanama ya da iskemik kolitin diğer semptomları gelişirse, psödoefedrin derhal durdurulmalı ve doktora başvurulmalıdır.
  • Serebral ateroklorez (beyinde görülen damar sertiği),
  • İdiyopatik ortostatik hipotansiyon (nedeni bilinmeyen oturur ya da yatar pozisyondan ayağa kalkarken görülen kan basıncı düşüklüğü),
  • Seyrek olarak psödoefedrin dahil olmak üzere sempatik sistemi uyaran ilaçlarla beynin arka bölümünde iyileşebilen daralma (posterior geri dönüşlü ensefalopati (PRES)) ve beyin damarlarında iyileşebilen daralma (geri dönüşlü serebral vazokonstriksiyon sendromu (RCVS)) bildirilmiştir. Bildirilen semptomlar ani başlangıçlı şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve görme bozukluğudur. Olguların çoğu uygun tedavi ile birkaç günde düzelmiştir. PRES/RCVS belirti ve semptomları gelişmesi halinde prödoefedrin hemen kesilmelidir.
  • Prostat bezinizde büyüme varsa (prostat hipertrofisi-hiperplazisi) kullanımından kaçınınız. Kullanılması durumda 5 günden daha uzun süre kullanmayınız.
  • Uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır. 5 günden uzun süre kullanılmamalıdır.
  • Akciğer hastalığınız varsa,
  • Karaciğer hastalığınız varsa,
  • Böbrek hastalığınız varsa,
  • Beyin hasarınız varsa,
  • Alkol kullanıyorsanız,
  • Sürekli öksürük veya astım ya da kronik bronşit gibi nefes problemleri varsa,
  • Çok fazla balgam oluşumu varsa.



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.