NASOVINE NAZAL SPREY

NASOVINE NAZAL SPREY Kullanma Talimatı - Nasıl kullanılır - Ne için kullanılır - Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler - Yan Etkileri - Fiyatı - Saklanması

İlaç Hakkında Kısa Bilgi

BARKOD8681030790097
ETKİN MADDEKSILOMETAZOLIN HCL
FİRMA ADIAVİXA İLAÇ SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ.
REÇETENORMAL RECETE
İTHAL-İMALİMAL
FİYAT KARARNAMESİ GEREĞİFIYAT KORUMALI OLUP, DEPOCU FIYATI 21,71 TL VE ALTINDA OLANLAR
BİRİM / CİNSİMG
AMBALAJ MİKTARI10
ATC KODUR01AA07

ATC Sınıflandırması

R – SOLUNUM SİSTEMİ
R01 – BURUN PREPARATLARI
R01A – DEKONJESTANLAR VE DİĞER TOPİKAL BURUN PREPARATLARI
R01AA – KOMBİNE OLMAYAN SEMPATOMİMETİKLER
R01AA07 – KSİLOMETAZOLİN

İlacın kısa özeti

RACE PLUS 2.5 mg/12.5 mg TABLET

Ağızdan alınır.

 • Etkin maddeler: 5 mg ramipril ve 12.5 mg hidroklorotiazid
 • Yardımcı maddeler: Hidroksipropil metilselüloz (3cps), mikrokristalin selüloz, prejelatinize nişasta, sodyum stearil fumarat.
   

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

 • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
 • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.
   

Bu Kullanma Talimatında

1. RACE PLUS nedir ve ne için kullanılır?
2. RACE PLUS’ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. RACE PLUS nasıl kullanılır?
4. Olası yan etküer nelerdir?
5. RACE PLUS’ın saklanması

Başlıkları yer almaktadır.

Nedir ve ne için kullanılır?

1. RACE PLUS NEDİR VE NE İÇİN KULLANILIR?

 • RACE PLUS kan basıncının düşürülmesine yardımcı olan iki farklı etkin madde (ramipril ve hidroklorotiazid) içeren bir ilaçtır.
  Bu etkin maddelerden ramipril Anjiyotensin Dönüştürücü Enzim İnhibitörleri (ADE İnhibitörleri) adı verilen bir ilaç grubuna dahildir. Bu etkin madde kalp ve kan damarları üstünden etkisini göstererek kan basıncını düşürür.
  Diğer etkin madde olan hidroklorotiazid ise, tiazid sınıfından idrar söktürücü (diüretik) ilaçlar grubuna aittir. Böbrekler üzerine etki ederek, idrara çıkma sıklığını arttırır ve bu yolla kan basıncını düşürür. Her iki maddenin tansiyon düşürücü etkileri birbirini tamamlamaktadır.
 • RACE PLUS, oblong, bir yüzü çentikli ve “+5” baskılı beyaz, beyaza yakın 28 tablet içeren blister ambalajda kullanıma sunulmuştur. Piyasada RACE PLUS 5 mg/25 mg tablet adlı, 28 tablet içeren diğer formu da bulunmaktadır.
 • RACE PLUS, iki etkin maddenin birbirini tamamlayan tansiyon düşürücü etkilerinden yararlanmanın gerektiği yüksek kan basıncı (esansiyel hipertansiyon) tedavisinde kullanılmaktadır. Doktorunuz size RACE PLUS’ı, ilacın içerdiği iki etkin maddenin birbirini tamamlayan etkilerinden yararlanarak, tansiyonunuzu düşürmek için reçete etmiştir.

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

2. RACE PLUS’I KULLANMADAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

RACE PLUS’ı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer,

 • RACE PLUS’ın içindeki etkin maddeler olan ramipril ve hidroklorotiyazide veya başka bir
 • ADE inhibitörüne veya tiazid grubundan diğer idrar söktürücülere karşı veya sülfonamid grubu antibiyotiklere karşı veya ilacın içerdiği diğer maddelerden birine karşı aşırı duyarlılığınız (alerjiniz) varsa,
 • Daha önce anjiyoödem (ciltte veya solunum yollarında şişme) geçirdiyseniz,
 • Şiddetli böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa,
 • Diyalize giriyorsanız veya herhangi bir tip kan filtrasyonu yaptırıyorsanız. Kullanılan makineye göre RACE PLUS sizin için uygun olmayabilir.
 • Böbreklerinize gelen kan akımını azaltacak bir damar darlığınız var ise,
 • Vücudunuzda tuz dengesiyle ilgili belirgin bir bozukluk varsa (potasyum, sodyum veya kalsiyum düzeylerinde düşme gibi)
 • Şiddetli karaciğer fonksiyon bozukluğunuz varsa,
 • Şeker hastalığı (diyabet) ya da böbrek yetmezliğiniz varsa ve aliskiren isimli yüksek tansiyon ilacını kullanıyorsanız
 • Diyabet hastasıysanız ve buna bağlı böbrek bozukluğunuz varsa, RACE PLUS’ı anjiyotensin reseptör antagonisti içeren tansiyon düşürücü bir ilaç ile beraber kullanmayınız.
 • Hamileyseniz,
 • Bebeğinizi emziriyorsanız,
   

RACE PLUS kullanmayınız.

RACE PLUS’ın çocuklarda kullanımıyla ilgili yeterli deneyim bulunmamaktadır. RACE PLUS çocuklarda kullanılmamalıdır..

RACE PLUS’ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

RACE PLUS ile tedavi devamlı tıbbi gözetim gerektirir. Eğer,

 • Tedavi sırasında yüz, kol veya bacaklar, dudaklar, dil veya boğazda şişme, solunum güçlüğü, çarpıntı ve yutma güçlüğü (anjiyoödem) veya karın ağrısı (ağrıyla beraber bulantı veya kusma da olabilir) ortaya çıkması halinde; tedaviyi hemen kesiniz ve size en yakın hastanenin acil servisine başvurunuz.
 • Şiddetli tansiyon yüksekliğiniz varsa. Doktorunuz tedavinin başlangıç döneminde sizi yakından takip etmek isteyebilir.
 • Kalp yetmezliğiniz varsa. Doktorunuz tedavinin başlangıç döneminde sizi yakından takip etmek isteyebilir.
 • Daha önceden, üfürüm veya blok gibi, kalp veya kalp kapakçıklarıyla ilgili herhangi bir sorununuz olduysa. Doktorunuz tedavinin başlangıç döneminde sizi yakından takip etmek isteyebilir.
 • Kalp, karaciğer veya böbrek problemleriniz varsa dikkatli kullanmanız gerekir.
 • Daha önce diüretiklerle (idrar söktürücü ilaçlar) tedavi gördüyseniz.. Doktorunuz tedavinin başlangıç döneminde sizi yakından takip etmek isteyebilir.
 • Kusma veya ishal nedeniyle vücudun su kaybetmesi ya da tuzun ileri derecede kısıtlandığı bir diyet uygulanması nedeniyle ortaya çıkmış, tuz dengesiyle ilgili sorunlarınız olduysa (sodyum veya potasyum düzeylerinde yükselme veya düşme gibi).
 • Kalp veya beyin damarlarınızda daralmaya veya tıkanmaya bağlı olarak kan akımıyla ilgili bir sorun varsa. Doktorunuz tedavinin başlangıç döneminde sizi yakından takip etmek isteyebilir.
 • İleri yaştaysanız. Doktorunuz tedaviye başlamadan önce böbrek işlevlerinizi değerlendirmek isteyebilir.
 • Böbreklerinizle ilgili bir sorununuz varsa. Doktorunuz RACE PLUS’ı reçetelemeden önce böbrek işlevlerinizi değerlendirecek ve tedavi sırasında da sizi izlemeye devam edecektir. Böbreklerle ilgili sorunlarınız varsa, doktorunuzun ilacın dozunu yeniden ayarlaması gerekebilir.
 • Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan anjiyotensin reseptör antagonisti (AIIRA) ya da aliskiren içeren ilaçlarla birlikte kullanıyorsanız tek başına kullanıma göre tansiyon düşüklüğü (hipotansiyon), kanda potasyum seviyesinde artış (hiperkalemi) ve böbrek fonksiyonunda azalma riskine ait kanıtlar bulunmaktadır.. Bu ilaçların birlikte kullanımı önerilmez.
 • Doku hücrelerinin aralarındaki boşlukları dolduran esnek yapılı bir protein olan kollajenin yapısına girdiği dokuları ilgilendiren Lupus veya skleroderma gibi bir hastalığınız varsa. Doktorunuz, özellikle birlikte böbrek problemleriniz de varsa ve başka ilaçlar kullanıyorsanız, kan ve idrar takibi yapmak isteyebilir.
 • Eğer arı ve böcek sokmasına karşı alerjiyi azaltma amacıyla tedavi görüyorsanız
 • Doktorunuz tedavi sırasında kan sodyum, potasyum, kalsiyum, ürik asit ve glukoz düzeylerinizin düzenli olarak takip edilmesini ve vücudunuzu enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz kan hücrelerinin sayısında muhtemel bir düşüşü tespit edebilmek için kan testleri isteyebilir.
 • Ameliyat olmanız veya size anestezi uygulanması gerekirse, doktorunuza veya diş hekiminize RACEPLUS kullandığınızı söyleyiniz; tedavinizin aldığınız ilaca uygun şekilde değiştirilmesi gerekebilir.
 • RACE PLUS’ın içerdiği hidroklorotiyazid, geçici görme bozukluğuna (miyopi) veya göz tansiyonuna (akut kapalı açılı glokom) neden olabilir. RACE PLUS kullanmaya başladıktan sonraki ilk birkaç saat ila birkaç hafta içinde görme keskinliğinizde azalma veya göz ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkarsa, ilacı kullanmayı bırakınız ve bir an önce gerekli tedaviye başlanabilmesi için doktorunuza başvurunuz. Tedaviye hemen başlanmaması kalıcı görme kaybına neden olabilir. Daha önce penisiline veya sülfonamide alerji öyküsü olanlarda bu durumun ortaya çıkma riski daha yüksektir.
   

Bu uyanlar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız..

Uyarılar ve önlemler

RACEPLUS’ı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 • Cilt kanseri geçirdiyseniz veya tedavi sırasında beklenmedik bir cilt lezyonu geçirirseniz. Hidroklorotiyazid ile tedavi, özellikle yüksek dozlarda uzun süreli kullanımı, bazı cilt ve dudak kanseri tiplerinin (melanom dışı cilt kanseri) riskini artırabilir. RACEPLUS kullanırken cildinizi güneş ve UV ışınlarına maruziyetten koruyun.
   

RACE PLUS’ın yiyecek ve içecek ile kullanılması

RACE PLUS kullanımı sırasında alkol alımı baş dönmesine ve sersemlik hissine yol açabilir. RACE PLUS kullanırken ne kadar alkol alabileceğiniz konusunda sorularınız var ise doktorunuza danışınız. Çünkü RACE PLUS’ın kan basıncını düşürücü etkisini alkol artırabilir.

Besinler RACE PLUS’ın emilimini etkilemez. Tabletleri, yemekler sırasında veya yemekten önce ya da sonra, yeterli miktarda sıvı ile doktorunuzun önerdiği miktarda yutunuz..

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer hamile kalmayı düşünüyorsanız (veya hamile iseniz) mutlaka doktorunuza söyleyiniz. İlacı kullanırken etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanılması gerekir.

Hamileyseniz RACE PLUS almamalısınız. Hamilelik süresince kullanım bebeğinize zarar verebilir.

RACE PLUS kullanırken hamile kalırsanız hemen doktorunuza söyleyiniz. Planlanan gebelik öncesinde uygun alternatif bir tedaviye geçiş yapılmalıdır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme sırasında RACE PLUS ile tedavi edilmeniz gerekiyorsa, bebeği az miktarda anne sütüne geçen ramiprilden korumak için, süt vermeyi bırakmanız gerekir.

Emzirme döneminde RACE PLUS’ı kullanmamalısınız.

Araç ve makine kullanımı

RACE PLUS kullanırken baş dönmesi hissedebilirsiniz. Daha çok RACE PLUS’a başlarken veya yüksek doza geçtiğinizde baş dönmesi hissedebilirsiniz. Eğer baş dönmesi yaşarsanız araç veya makine kullanmayınız.

RACE PLUS’ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

RACE PLUS ‘ın içeriğinde bulunan yardımcı maddelere karşı duyarlılığınız yoksa bu maddelere bağlı olumsuz bir etki beklenmez..

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

RACE PLUS’ın etkisini azaltabileceğinden aşağıdaki ilaçlardan birini alıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz:

 • Ağrı ve yangıyı azaltmak için kullanılan ibuprofen ve indometazin, aspirin gibi ilaçlar (non-steroidal antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler)
 • Düşük kan basıncı, şok, kalp bozukluğu, astım veya alerji tedavisi için kullanılan efedrin, noradrenalin ve adrenalin gibi ilaçlar. Doktorunuz kan basıncınız ölçmek isteyecektir.
   

Birlikte kullanıldığında yan etkilerin görülme olasılığı artabileceğinden, aşağıdaki ilaçlardan birini alıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz:

 • Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan anjiyotensin reseptör antagonisti (AIIRA) ya da aliskiren içeren ilaçlar (tek başına kullanımına göre tansiyon düşüklüğü (hipotansiyon), kanda potasyum seviyesinde artış (hiperkalemi) ve böbrek fonksiyonu değişiklikleri açısından riski artırır)
 • Ağrı ve yangıyı azaltmak için kullanılan ibuprofen ve indometazin, aspirin gibi ilaçlar (non steroidal antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler)
 • Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar (kemoterapi)
 • Nakil sonrası organ reddini önlemek için kullanılan siklosporin gibi ilaçlar
 • Furosemid gibi diüretikler (idrar söktürücüler)
 • ACTH (böbreküstü bezlerini tedavi etmek için kullanılır)
 • Amfoterisin B (mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır)
 • Kanınızdaki potasyum miktarını artıran spironolakton, triamteren, amilorid, potasyum tuzları ve heparin (kan inceltici) gibi ilaçlar
 • Yangı tedavisinde kullanılan prednizolon gibi steroid ilaçları
 • Allopurinol (kanınızdaki ürik asit miktarını düşürmek için kullanılır)
 • Prokainamid (kalp ritim bozuklukları için)
 • Kortikosteroidler, karbenoksolon, büyük miktarlarda meyan kökü, müshiller (uzun süreli kullanımda) ve idrarla potasyum kaybettirici diğer ajanlar: Kan potasyum düzeyinin düşme riski artar.
 • Digitalis içeren kalp ilaçları (örn. digoksin): Tuz dengesindeki değişiklikler sonucu (örn. Kan potasyum ve magnezyum düzeylerinin düşmesi) digitalisin zehirli olma durumu (toksisite) riski artar.
 • Metildopa (yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaç): Hemoliz (kırmızı kan hücrelerinin yıkımı) meydana gelebilir.
 • Ağızdan uygulanan iyon değiştiriciler (örn: kolestiramin): Hidroklorotiazidin emilimi azalır.
 • Kürar tipi kas gevşeticiler: Kas gevşetici etki kuvvetlenebilir ve daha uzun süreli olabilir.
 • Karbamazepin (sara hastalığı tedavisinde kullanılır).
   

RACE PLUS ile etkileşime girebileceğinden aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz:

 • Şeker hastalığı tedavisinde kullanılan ağız yoluyla kullanılan şeker düşürücüler ve insülin gibi ilaçlar (RACE PLUS tedavisi sırasında kan şekeri düzeylerinizi yakından takip ediniz)
 • RACE PLUS ile birlikte vildagliptin (ağız yoluyla kullanılan bir şeker düşürücü) ya da temsirolimus, everolimus, sirolimus gibi (kanser ve organ nakli tedavisinde kullanılır) ilaçlar kullanıyorsanız, anjiyoödem (yüz, dudaklar, gözler veya boğazda şişme) gelişme riski artabilir.
 • Lityum (ruh sağlığı problemleri için kullanılır). RACE PLUS, kanınızdaki lityum miktarını artırabilir. Doktorunuz kanınızdaki lityum miktarını yakından takip etmek isteyecektir.
 • Kinin (sıtma tedavisinde kullanılır)
 • İyot içeren ilaçlar (radyolojik görüntüleme işlemlerinde kullanılır)
 • Penisilin (iltihap giderici ilaç)
 • Ağızdan alınan kan inceltici ilaçlar (varfarin gibi)
   

Laboratuvar ve tanı testleri üstündeki etkisi

Paratiroid fonksiyon testleri: Hidroklorotiazid böbreklerden kalsiyum geri emilimini uyarır kan kalsiyum düzeyinin yükselmesine neden olabilir. Paratiroid fonksiyon testlerini yaparken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir