INDIRAB 2,5 IU/0,5 ML KUDUZ ASISI ICEREN 1 FLAKON

INDIRAB 2,5 IU/0,5 ML KUDUZ ASISI ICEREN 1 FLAKON Kullanma Talimatı - Nasıl kullanılır - Ne için kullanılır - Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler - Yan Etkileri - Fiyatı - Saklanması

İlaç Hakkında Kısa Bilgi

BARKOD8699783960018
ETKİN MADDEKUDUZ ASISI INAKTIF
FİRMA ADIGEN İLAÇ VE SAĞLIK ÜRÜNLERİ SAN.VE TİC. A.Ş.
REÇETENORMAL RECETE
İTHAL-İMALİTHAL
FİYAT KARARNAMESİ GEREĞİGERI ODEMESI OLMAYAN URUNLER
BİRİM / CİNSİIU/ML
AMBALAJ MİKTARI1
ATC KODUJ07BG01
NFC KODU Soğuk Zincire Tabi İlaç (Buzdolabında 2-8 °C’de saklayınız.)

ATC Sınıflandırması

J – SİSTEMİK KULLANIM İÇİN ANTİENFEKTİF PREPARATLAR
J07 – AŞILAR
J07B – VİRAL AŞILAR
J07BG – KUDUZ AŞILARI
J07BG01 – KUDUZ, İNAKTİVE, TÜM VİRÜS

İlacın kısa özeti

ENTYVIO® 300 mg İnfüzyonluk Çözelti Konsantresi İçin Toz

Steril

Intravenöz infüzyon (damar içine akıtma) için

 • Etkin madde: Vedolizumab
 • Yardımcı madde(ler): L-histidin, L-histidin monohidroklorür, L-arginin hidroklorür,

Sukroz, Polisorbat 80

▼Bu ilaç ek izlemeye tabidir. Bu üçgen yeni güvenlilik bilgisinin hızlı olarak belirlenmesini sağlayacaktır. Meydana gelen herhangi bir yan etkiyi raporlayarak yardımcı olabilirsiniz. Yan etkilerin nasıl raporlanacağını öğrenmek için 4.bölümün sonuna bakabilirsiniz.

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

 • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
 • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında:

 1. ENTYVIO nedir ve ne için kullanılır?
 2. ENTYVIO’yu kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
 3. ENTYVIO nasıl kullanılır?
 4. Olası yan etkiler nelerdir?
 5. ENTYVIO’nun saklanması

Başlıkları yer almaktadır.

Nedir ve ne için kullanılır?

1.ENTYVIO nedir ve ne için kullanılır?

ENTYVIO, lastik tıpa ve plastik kapaklı cam şişe içinde sunulan beyaz ila kırık beyaz arası renkte konsantre infüzyon çözeltisi için tozdur.

Her ENTYVIO paketi bir flakon (şişe) içerir.

ENTYVIO etkin madde olarak vedolizumab içerir. Vedolizumab, monoklonal antikorlar (MAb) olarak bilinen bir biyolojik ilaçlar grubuna dahildir. Vedolizumab, Ülseratif Kolit ve Crohn Hastalığında enflamasyona (yangı, iltihaplanma) yol açan beyaz kan hücreleri yüzeyindeki bir proteini bloke eder ve bu şekilde enflamasyon miktarı azalır.

ENTYVIO yetişkinlerde aşağıdaki durumların belirti vebulgularının tedavisinde kullanılır:

 • orta dereceli ila şiddetli düzeyde aktif Ülseratif Kolit
 • orta dereceli ila şiddetli düzeyde aktif Crohn Hastalığı.

Ülseratif Kolit

Ülseratif Kolit, kalın bağırsağın iltihabi bir hastalığıdır. Eğer ülseratif kolitiniz varsa size ilk olarak başka ilaçlar verilecektir. Bu ilaçlara iyi yanıt veremezseniz veya toleranssız olursanız, doktorunuz, hastalığınızın belirti ve bulgularını azaltmak için size ENTYVIO verebilir.

Crohn Hastalığı

Crohn Hastalığı, sindirim kanalının iltihabi bir hastalığıdır. Eğer Crohn hastalığınız varsa size ilk olarak başka ilaçlar verilecektir. Bu ilaçlara iyi yanıt veremezseniz veya toleranssız olursanız, doktorunuz, hastalığınızın belirti ve bulgularını azaltmak için size ENTYVIO verebilir.

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

2. ENTYVIO’yu kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

ENTYVIO’yu aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer;

 • Vedolizumaba veya bu ilacın içeriğinde yer alan maddelerin (Kullanma Talimatı başlığı altında listesi yer almaktadır) herhangi birine karşı alerjiniz varsa.
 • Şiddetli aktif enfeksiyonunuz varsa; örneğin tüberküloz (verem), kan zehirlenmesi, şiddetli gastroenterit (ishalle seyreden mide barsak iltihabı), sinir sistemi enfeksiyonu

ENTYVIO’yu aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

Bu ilacı ilk kez kullandığınızda ve tedaviniz süresince ve ayrıca dozlar arasında aşağıdaki durumlardan herhangi biri söz konusu olursa derhal doktorunuza veya hemşirenize söyleyiniz:

 • Bulanık veya çift görme, konuşma güçlüğü, bir kol veya bacakta güçsüzlük, yürüme şeklinizde değişiklik veya dengeniz ile ilgili sorunlar, geçmeyen uyuşma, hislerde azalma veya hislerin kaybolması, hafıza kaybı veya zihin karışıklığı yaşarsanız. Bunlar, progresif multifokal lökoensefalopati (PML) adıyla bilinen ciddi ve ölümle sonuçlanma olasılığı bulunan bir beyin hastalığının belirtileri olabilir.
 • Enfeksiyonunuz varsa veya enfeksiyonunuzun olabileceğini düşünüyorsanız, üşüme, titreme, geçmeyen öksürük veya yüksek ateşiniz başlarsa. Bazı enfeksiyonlar ciddi olabilir ve tedavi edilmezse olasılıkla yaşamı tehdit edici düzeyde bile olabilir.
 • Bir alerjik reaksiyonun veya infüzyona karşı başka bir reaksiyonun; hırıltı, solunum güçlüğü, kurdeşen, kaşıntı, şişlik veya sersemlik hali gibi belirtilerini yaşarsanız. Bunlar infüzyon sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir. Daha fazla bilgi için bölüm 4’teki infüzyon ve alerjik reaksiyonlar kısmına bakınız.
 • Herhangi bir aşı olacaksanız veya yakın zamanda bir aşı olduysanız. ENTYVIO, aşılamaya verdiğiniz yanıtı etkileyebilir.
 • Kanseriniz varsa doktorunuza söyleyiniz. Buna rağmen size ENTYVIO uygulanıp uygulanamayacağına doktorunuz karar verecektir.
 • Kendinizi daha iyi hissetmiyorsanız, zira aşırı aktif Crohn Hastalığı olan bazı kişilerde vedolizumabın etki göstermesi 14 haftayı bulabilir.

ENTYVIO’nun yiyecek ve içecek ile kullanılması

Bu konuda veri bulunmamaktadır.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Eğer hamile iseniz, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız ya da hamile kalmayı planlıyorsanız, ENTYVIO ile tedaviye başlamadan önce doktorunuz ile konuşunuz.

ENTYVIO’nun hamile kadınlardaki etkileri bilinmemektedir. Dolayısıyla, doktorunuz ile birlikte ilacın size olan faydasının, size veya bebeğinize dair olası risklere kıyasla açıkça üstün olduğu karar vermediğiniz sürece, bu ilacın hamilelik sırasında kullanımı önerilmez.

Eğer hamile kalma potansiyeli olan bir kadınsanız, ENTYVIO kullanırken hamile kalmaktan kaçınmanız tavsiye edilir. Tedavi süresince ve son tedaviden sonra en az 4.5 ay boyunca yeterli ve uygun doğum kontrolü uygulamanız gerekmektedir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emziriyorsanız veya emzirmeyi planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. ENTYVIO’nun anne sütüne geçip geçmediği ve eğer geçiyorsa bunun bebeğiniz üzerinde ne tür etkileri olacağı bilinmemektedir.

Araç ve makine kullanımı

Bu ilacın taşıt, araç ve makine kullanımı üzerinde hafif bir etkisi olabilir. Az sayıda hasta ENTYVIO kullandıktan sonra sersemlik hali hissetmiştir. Eğer sersemlik hali hissederseniz araç veya makine kullanmayınız.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

ENTYVIO, bağışıklık sisteminizi baskılayan başka biyolojik ilaçlarla (infliksimab ve adalimumab gibi) birlikte verilmemelidir çünkü bunun etkisi bilinmemektedir.

Eğer önceden natalizumab (Crohn Hastalığı ve multipl skleroz tedavisinde kullanılan biyolojik bir ilaç) veya rituksimab (kronik lenfositik lösemi, non-Hodgkin lenfoma gibi belirli kanser tipleri ve romatizmal eklem iltihabı tedavisinde kullanılan biyolojik bir ilaç) kullandıysanız doktorunuza söyleyiniz. Size ENTYVIO uygulanıp uygulanamayacağına doktorunuz karar verecektir.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir