AUGMENTIN-BID 200/28 MG 70 ML ORAL SUSPANSIYON HAZ. ICIN KURU TOZ

AUGMENTIN-BID 200/28 MG 70 ML ORAL SUSPANSIYON HAZ. ICIN KURU TOZ Kullanma Talimatı - Nasıl kullanılır - Ne için kullanılır - Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler - Yan Etkileri - Fiyatı - Saklanması

İlaç Hakkında Kısa Bilgi

KAMU FİYATI26,04 TL
KAMU ÖDENEN23,36 TL
KAMU İSKONTOSU0.00%
BARKOD8699522285754
ETKİN MADDEAMOKSISILIN + KLAVULANIK ASIT
FİRMA ADIGLAXOSMİTHKLİNE İLAÇLARI SAN. VE TİC. A.Ş.
REÇETENORMAL RECETE
İTHAL-İMALİMAL
FİYAT KARARNAMESİ GEREĞİFIYAT KORUMALI OLUP, DEPOCU FIYATI 21,71 TL VE ALTINDA OLANLAR
BİRİM / CİNSİMG
AMBALAJ MİKTARI70
ATC KODUJ01CR02
NFC KODUA01031
SGK EŞDEĞER KODUE004F
SGK ETKİN MADDE KODUSGKEQK

ATC Sınıflandırması

J – SİSTEMİK KULLANIM İÇİN ANTİENFEKTİF PREPARATLAR
J01 – SİSTEMİK KULLANIM İÇİN ANTİBAKTERİYELLER
J01C – BETA LAKTAM ANTİBAKTERİYELLER, PENİSİLİNLER
J01CR – BETA LAKTAMAZ İNHİBİTÖRLERİ DAHİL PENİSİLİN KOMBİNASYONLARI
J01CR02 – AMOKSİSİLİN VE ENZİM İNHİBİTÖRÜ

İlacın kısa özeti

Augmentin Bid 200 MG+28 MG/5 ML Oral Süspansiyon Hazırlamaka için Kuru Toz

Ağızdan alınır.

 • Etkin madde: Her 5 mL’de 200 mg amoksisilin aktivitesine eşdeğer 229,58 mg amoksisilin trihidrat ve 28,5 mg klavulanik asit aktivitesine eşdeğer 33,95 mg potasyum klavulanat (üretiminde inek sütünden elde edilen hammadde kullanılmaktadır) içerir (ko-amoksiklav 200/28).
 • Yardımcı maddeler: Ksantan sakızı, aspartam, süksinik asit, kolloidal silika, hidroksipropilmetilselüloz, portakal esansı (61027E, üretiminde kunduz koku bezi kullanılmaktadır), portakal esansı (9/027108, üretiminde kunduz koku bezi kullanılmaktadır), ahududu esansı, golden şurup esansı (052927/Ap0551), silikon dioksit. 

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu kullanma talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin içim önemli bilgiler içermektedir.

 • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
 • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız. 

Bu kullanma talimatında:

1. Augmentin nedir ve ne için kullanılır?
2. Augmentin’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. Augmentin nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler nelerdir?
5. Augmentin’in saklanması

Başlıkları yer almaktadır.

Nedir ve ne için kullanılır?

1. Augmentin nedir ve ne için kullanılır?

Augmentin, enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir ve enfeksiyona neden olan bakterileri öldürerek işlev görür. Amoksisilin (amoksisilin trihidrat olarak) adı verilen bir penisilin ve amoksisilinin inaktive olmasını engelleyerek işlev gören klavulanik asit (potasyum klavulanat olarak) olmak üzere iki etkin bileşen içerir.

Potasyum klavulanat üretiminde inek sütünden elde edilen hammadde kullanılmaktadır.

Augmentin, sulandırıldığında 70 mLve 100 mL süspansiyon elde edilen kuru toz halinde çocuk korumalı kapak içeren şeffaf cam şişelerde bulunmaktadır. Beraberinde 5 mL’lik bir adet ölçü kaşığı bulunur.

Augmentin, aşağıdaki durumlarda duyarlı organizmaların neden olduğu bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılır:

 • Tekrarlayan bademcik iltihabı, bakterilerin neden olduğu sinüzit, akut orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Kronik bronşitin akut alevlenmeleri, akciğer iltihabı gibi alt solunum yolu enfeksiyonları
 • İdrar yolu iltihabı, üretra iltihabı, böbreklerin bakteriyel iltihabı, kadın üreme sistemi (genital sistem) enfeksiyonları, belsoğukluğu (gonore) gibi üreme organları ve idrar yolları ile ilgili enfeksiyonlar
 • Bağ dokusu iltihabı (selülit), hayvan ısırmaları gibi deri ve yumuşak doku enfeksiyonları
 • Diş abseleri gibi diş ve dişeti ile ilgili enfeksiyonlar
 • Kemik ve eklem enfeksiyonları (Osteomiyelit gibi)

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

2. Augmentin’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Augmentin’i aşağıdaki durumlarda kullanmayınız:

Eğer çocuğunuzda aşağıdaki durumlar varsa, ona Augmentin vermeyiniz:

 • Çocuğunuzun amoksisiline, klavulanik aside, penisiline veya bu ilacın içindeki yardımcı maddelerin herhangi birine karşı alerjisi varsa (yardımcı maddeler, bu Kullanma Talimatının başında belirtilmektedir).
 • Çocuğunuz diğer herhangi bir antibiyotiğe karşı ciddi alerjik reaksiyon geçirdiyse. Bu reaksiyon deri döküntüsünü veya yüz ya da boğazda şişmeyi içerebilir.
 • Çocuğunuz daha önce bir antibiyotik kullanımını takiben sarılık veya karaciğer sorunu geçirdiyse.
 • Antibiyotiğe bağlı kalın bağırsak iltihabı (kolit) gözlendiğinde, Augmentin tedavisi derhal kesilmeli, çocuğunuz bir doktor tarafından değerlendirilmeli ve uygun tedaviye başlamalıdır. Bu durumda çocuğunuza bağırsakların hareketlerini önleyen (anti-peristaltik) ilaçlar vermeyiniz. 

Yukarıdakilerden herhangi biri çocuğunuz için geçerliyse, çocuğunuza Augmentin vermeyiniz. Emin değilseniz, çocuğunuza Augmentin vermeden önce çocuğunuzun doktoruna veya eczacısına danışınız.

Augmentin’i aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız:

Eğer çocuğunuzda aşağıdaki durumlar varsa, ona Augmentin vermeden önce çocuğunuzun doktoruna danışınız:

 • Çocuğunuz kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar kullanıyorsa,
 • Çocuğunuzun karaciğer sorunları varsa,
 • Çocuğunuzun böbrek sorunları varsa,
 • Çocuğunuzun glandüler ateşi varsa (Epstein Barr virüsünün yapmış olduğu boğaz ağrısı, yorgunluk ve ateş ile ortaya çıkan enfeksiyoz mononükleoz diye adlandırılan bir hastalık),
 • Düzenli olarak idrara çıkmıyorsa. 

Ayrıca:

 • Çocuğunuzun “enfeksiyoz mononükleoz” adı verilen bir hastalığı varsa veya böyle bir hastalığının olduğundan şüpheleniliyorsa doktorunuzu bilgilendiriniz (Augmentin kullanımını takiben görülen kızamık benzeri döküntü enfeksiyöz mononükleoz ile ilişkili olabilir). O takdirde doktorunuz çocuğunuza başka bir tedavi uygulayacaktır.
 • Augmentin’i doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca kullanınız. Uzun süreli kullanımı zamanla duyarlı olmayan organizmaların aşırı çoğalmasına neden olabilir.
 • Çocuğunuzun idrar miktarında azalma varsa, idrar miktarının düzenlenmesi için uygun miktarda sıvı almasını sağlayınız.
 • Augmentin, aspartam içerir. Eğer çocuğunuzun fenilketonürisi varsa, Augmentin onun için zararlı olabilir. 

Yukarıdakilerden herhangi birinin çocuğunuz için geçerli olup olmadığından emin değilseniz, çocuğunuza Augmentin vermeden önce çocuğunuzun doktoruna veya eczacısına danışınız.

Bazı durumlarda doktorunuz, çocuğunuzun enfeksiyonuna neden olan bakteri tipini araştırabilir. Sonuçlara bağlı olarak, çocuğunuza Augmentin’in farklı bir dozu veya farklı bir ilaç verilebilir.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa çocuğunuz için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Dikkat etmeniz gereken durumlar

Augmentin, önceden var olan bazı durumları kötüleştirebilir veya ciddi yan etkilere neden olabilir. Bunlar arasında alerjik reaksiyonlar, konvülsiyonlar (nöbetler) ve kalın bağırsak iltihabı yer alır. Herhangi bir sorunun ortaya çıkma riskini azaltmak için, çocuğunuz Augmentin kullanırken belirli belirtilere karşı dikkatli olmalısınız. Bölüm 4’teki “Dikkat etmeniz gereken durumlar” kısmına bakınız.

Kan ve idrar testleri

Eğer çocuğunuz için kan testleri (alyuvar durumu testleri veya karaciğer fonksiyonu testleri) veya idrar testleri (glukoz için) yapılıyorsa, çocuğunuzun Augmentin kullandığını doktorunuzun veya hemşirenizin bilmesini sağlayınız. Bunun nedeni, Augmentin’in bu tip testlerin sonuçlarını etkileyebilmesidir.

Augmentin’in yiyecek ve içecek ile kullanılması

Augmentin, mide ve bağırsak rahatsızlıkları olasılığını en aza indirmek için yemekle birlikte alınmalıdır.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Augmentin kullanan bir yetişkinseniz ve hamileyseniz, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız veya hamile kalmayı planlıyorsanız, doktorunuzu bilgilendiriniz.

Diğer antibiyotiklerde de olduğu gibi Augmentin, bağırsaktaki faydalı bakterileri etkileyebilir ve doğum kontrolü için kullanılan ilaçların bağırsaktan emilimini azaltabilir. Bu nedenle, tedavi süresince alternatif, etkili ve güvenilir bir doğum kontrol yöntemi uygulanmalıdır.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Bu ilacı almak üzere olan çocuğunuz hamile veya emziriyorsa, hamile olabileceğini düşünüyorsa veya çocuk sahibi olmayı planlıyorsa, bu ilacı almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Araç ve makine kullanımı

Augmentin yan etkilere neden olabilir ve belirtiler sizi araç kullanımına elverişsiz hale getirebilir.

Kendinizi iyi hissetmediğiniz sürece araç veya makine kullanmayınız.

Augmentin’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

 • Augmentin, aspartam içerir ve bu nedenle fenilalanin için bir kaynak içermektedir. Fenilketonürisi olan insanlar için zararlı olabilir. Vücudunu düzgün bir şekilde hareket ettirememesi nedeniyle nadir bir genetik bozukluk olan “fenilketonüri” (PKU) adı verilen bir durumla doğan çocuklar için zararlı olabilir.
 • Augmentin süspansiyonun içeriğinde bulunan tatlandırıcılar maltodekstrin (glukoz) ve benzil alkol içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından çocuğunuzun bazı şekerlere karşı tahammülsüzlüğü (intoleransı) olduğu söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz. Bu ilacın her ml’sinde 0,00124 mg benzil alkol bulunmaktadır. Benzil alkol alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve solunum problemleri dahil olmak üzere ciddi yan etki riskiyle ilişkilendirilmiştir. Küçük çocuklarda “nefes darlığı sendromu” olarak bilinir. Doktorunuz tarafından tavsiye edilmedikçe yeni doğmuş bebeğinize (4 haftaya kadar) bu ilacı vermeyiniz. Doktorunuz veya eczacınız tarafından tavsiye edilmedikçe küçük çocuklarda (3 yaşından küçük) bir haftadan fazla kullanmayınız. 

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Eğer çocuğunuz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsa, son zamanlarda kullandıysa veya kullanacaksa lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Augmentin aşağıda belirtilen ilaçlar ile etkileşebilmektedir:

 • Çocuğunuz Augmentin’le birlikte allopurinol (eklemlerde iltihap ve ağrıya neden olan ürik asit artışı ile karakterize gut hastalığı için kullanılır) alıyorsa, alerjik deri reaksiyonu gelişme olasılığı artabilir.
 • Çocuğunuz probenesid alıyorsa (gut hastalığı için kullanılır), doktoru Augmentin dozunu ayarlama kararı verebilir.
 • Çocuğunuz Augmentin’le birlikte kan pıhtılaşmasını önlemeye yardım eden ilaçlar (varfarin gibi) alıyorsa, fazladan kan testleri yaptırması gerekebilir.
 • Augmentin, metotreksatın (kanser ya da romatizma hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir ilaç) etki gösterme biçimini etkileyebilir.
 • Augmentin, mikofenolat mofetilin (organ nakillerinde kullanılan bir ilaç) etki gösterme biçimini etkileyebilir.
 • Diğer antibiyotiklerde de olduğu gibi Augmentin, bağırsaktaki faydalı bakterileri etkileyebilir, doğum kontrolü için kullanılan ilaçların bağırsaktan emilimini azaltabilir. Bu nedenle tedavi süresince alternatif, etkili ve güvenilir bir doğum kontrol yöntemi uygulanmalıdır. 

Eğer çocuğunuz reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsa veya son zamanlarda kullandıysa lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Nasıl kullanılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir