Kawasaki Hastalığı Nedir?

5 Yaşından Küçük Çocuklarda Görülen ve Nedeni Bilinmeyen Kawasaki Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri, Risk Faktörleri ve Tedavisi
5 Yaşından Küçük Çocuklarda Görülen ve Nedeni Bilinmeyen Kawasaki Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri, Risk Faktörleri ve Tedavisi

Giriş ve Hastalığın Tanımı

Giriş

Kawasaki sendromu olarak da bilinen Kawasaki hastalığı (KH), esas olarak 5 yaşından küçük çocukları etkileyen, nedeni bilinmeyen akut ateşli bir hastalıktır. Hastalık ilk olarak 1967’de Tomisaku Kawasaki tarafından Japonya’da tanımlanmış ve Japonya dışındaki ilk vakalar 1976’da Hawaii’de rapor edilmiştir. Klinik belirtiler ateş, kızarıklık, el ve ayaklarda şişme, göz beyazlarında tahriş ve kızarıklıktır. , boyundaki şişmiş lenf bezleri ve ağız, dudaklar ve boğazda tahriş ve iltihaplanma.

Kawasaki Hastalığı Nedir?

Kawasaki hastalığı, vücutta kan taşıyan küçük ila orta boy kan damarlarının duvarlarında çocuklarda şişmeye (iltihaba) neden olur. Kawasaki hastalığı genellikle kalbe oksijen açısından zengin kan sağlayan koroner arterlerin iltihaplanmasına yol açar.

Kawasaki hastalığı, ağız, burun, göz ve boğaz içindeki bezlerde (lenf düğümleri) ve mukoza zarlarında da şişmeye neden olduğu için daha önce mukokutanöz lenf nodu sendromu olarak adlandırılıyordu.

Kawasaki hastalığı olan çocuklarda yüksek ateş, cilt soyulması ile şişmiş eller ve ayaklar, kırmızı gözler ve dil olabilir. Ancak Kawasaki hastalığı genellikle tedavi edilebilir ve çoğu çocuk, başlangıçtan itibaren 10 gün içinde tedavi görürlerse ciddi problemler olmadan iyileşir.

Belirtileri

Belirtileri Nelerdir?

Kawasaki hastalığı tanısı konmak için, bir çocuğun beş veya daha fazla gün boyunca genellikle 39 C’den daha yüksek bir ateşi ve aşağıdaki belirti ve semptomlardan en az dördü görülmelidir.

Diğer Semptomlar;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir