Akdeniz Diyeti Nedir?: Faydaları ve Zararları Nelerdir?, Neler Yenir?

Akdeniz Diyeti: Nedir, Faydaları ve Riskleri Nelerdir, Hangi Yiyeceklerden Oluşur?
Akdeniz Diyeti: Nedir, Faydaları ve Riskleri Nelerdir, Hangi Yiyeceklerden Oluşur?

Tanımı ve Giriş

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyeti, adını Akdeniz’e yakın ülkelerdeki beslenme biçiminden almaktadır. Tek amacı olmamakla birlikte kişinin kilo vermesi temel amacıdır. Birçok kişi genel sağlığı iyileştirmek için bu diyeti tavsiye ediyor. Aslında 2010 yılı için UNESCO onu insanlığın somut olmayan mirası listesine dahil etti.

DMed olarak kısaltılan bu diyette çok sayıda sebze, tahıl ve yeşillik bulunur. Öte yandan et, özellikle kırmızı et tüketimi, zaman zaman dahil edilebilmekle birlikte maksimuma indirilmektedir. Tatlılar da yemek planında çok sınırlıdır.

Akdeniz Diyetine Giriş

Diyet yapmanın farklı nedenleri olabilir. Bazıları kilo vermek için, bazıları tıbbi tedavilerinin bir parçası olarak vb. sebep ne olursa olsun, hepsi fiziksel sağlıkla ilgilidir, bu nedenle en iyi diyeti seçmek çok önemlidir. Bu nedenle birçok beslenme uzmanı Akdeniz diyetini en iyisi olarak görmektedir.

Akdeniz diyeti nedir? Vücuda sağladığı faydalar nelerdir? Sonra cevapları göreceğiz. Bu diyeti kullananlar için herhangi bir risk olup olmadığına da bakacağız.

Akdeniz Diyetinin Faydaları

Getirdiği pek çok fayda sayesinde dünya çapında tanınmış farklı kurumlar Akdeniz diyetinin kullanılmasını önermektedir. Peki neden, biraz daha yakından inceleyelim:

Kardiyovasküler hastalıkları önleyin

İspanyol Kardiyoloji Dernekleri, Akdeniz diyetinin faydaları başlıklı bir çalışma yayınladı. Bu, bu beslenme planına uymayanlarla karşılaştırıldığında, DMed gıdalar kullanılarak yapılan bir değerlendirmenin sonuçlarını göstermektedir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir