Akdeniz Diyeti Nedir?: Faydaları ve Zararları Nelerdir?, Neler Yenir?

Akdeniz Diyeti: Nedir, Faydaları ve Riskleri Nelerdir, Hangi Yiyeceklerden Oluşur?
Akdeniz Diyeti: Nedir, Faydaları ve Riskleri Nelerdir, Hangi Yiyeceklerden Oluşur?

Tanımı ve Giriş

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyeti, adını Akdeniz’e yakın ülkelerdeki beslenme biçiminden almaktadır. Tek amacı olmamakla birlikte kişinin kilo vermesi temel amacıdır. Birçok kişi genel sağlığı iyileştirmek için bu diyeti tavsiye ediyor. Aslında 2010 yılı için UNESCO onu insanlığın somut olmayan mirası listesine dahil etti.

DMed olarak kısaltılan bu diyette çok sayıda sebze, tahıl ve yeşillik bulunur. Öte yandan et, özellikle kırmızı et tüketimi, zaman zaman dahil edilebilmekle birlikte maksimuma indirilmektedir. Tatlılar da yemek planında çok sınırlıdır.

Akdeniz Diyetine Giriş

Diyet yapmanın farklı nedenleri olabilir. Bazıları kilo vermek için, bazıları tıbbi tedavilerinin bir parçası olarak vb. sebep ne olursa olsun, hepsi fiziksel sağlıkla ilgilidir, bu nedenle en iyi diyeti seçmek çok önemlidir. Bu nedenle birçok beslenme uzmanı Akdeniz diyetini en iyisi olarak görmektedir.

Akdeniz diyeti nedir? Vücuda sağladığı faydalar nelerdir? Sonra cevapları göreceğiz. Bu diyeti kullananlar için herhangi bir risk olup olmadığına da bakacağız.

Akdeniz Diyetinin Faydaları

Getirdiği pek çok fayda sayesinde dünya çapında tanınmış farklı kurumlar Akdeniz diyetinin kullanılmasını önermektedir. Peki neden, biraz daha yakından inceleyelim:

Kardiyovasküler hastalıkları önleyin

İspanyol Kardiyoloji Dernekleri, Akdeniz diyetinin faydaları başlıklı bir çalışma yayınladı. Bu, bu beslenme planına uymayanlarla karşılaştırıldığında, DMed gıdalar kullanılarak yapılan bir değerlendirmenin sonuçlarını göstermektedir.

DMed’in kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Ayrıca felçleri önleme özelliğine de sahiptir.

Genel sağlığınızı iyileştirin

Şili’de yapılan bir araştırma da sağlığımız için DMed’i takip etmenin ne kadar olumlu olduğunu vurguluyor. Akdeniz Diyetinin Sağlığa Faydalarına İlişkin Güncel Kanıtlar başlıklı bu yayın, Akdeniz diyeti gibi uygun bir diyet sayesinde birçok kronik sağlık sorununun önlenebileceğini ve tedavi edilebileceğini doğrulamaktadır.

Bağırsak geçişini iyileştirin

Bağırsak geçişini iyileştirme, kabızlık gibi durumları ortadan kaldırma yeteneği, sebzelerde, tahıllarda ve diğer gıdalarda bulunan çok miktarda tüketilen lif sayesinde bu diyetle mümkündür.

Beyin fonksiyonlarınıza katkıda bulunun

DMed’in yiyecekleri, özellikle hafızası sayesinde beynin işleyişi iyileştirilir. Ve sadece eskisinden çok daha fazla şeyi hatırlamamıza izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda acı çektiğimiz nöronal dejenerasyonu yavaşlatıyor ve bilişsel kapasitenin çok daha uzun süre korunmasına izin veriyor.

Diyabeti sınırlayın

Akdeniz diyeti yemek planında yer alan besinler diyabette iki amaca hizmet eder. Bir yandan kandaki şeker miktarını düzenlediği için diyabetin ortaya çıkmasını engeller. Öte yandan, kişi zaten diyabetten muzdaripse, bunun neden olduğu semptomların azalmasına da yardımcı olur.

Akdeniz Diyetinde Neler Yenir?

Aşağıda Akdeniz diyetine dahil edilebilecek ve dahil edilemeyecek yiyecekleri ayrıntılı olarak göreceğiz. Bunu yapmak için Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesi tarafından sağlanan bilgilere güveneceğiz. Bu diyetin öncülerinin, çok yemek yemenizi ve aynı zamanda kilo vermenizi veya kilo vermenizi sağladığını vurguladığını belirtmekte fayda var.

Sebzeler

Bunların sayısı ne olursa olsun hepsi dahil edilebilir.

Hububat

Ayrıca dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Lif

Doğal kaynaklı olduğu sürece günlük öğünlere eklenebilir.

Sıvı yağ

Bu diyetteki en önemli noktalardan biridir. Sadece zeytinyağı kullanılabilir. Çünkü doğal olmasının yanı sıra çok sağlıklıdır.

Balık

Miktarı sınırlamadan yenebilecek birkaç gıdadan biridir.

Etler

Kırmızı et tamamen yasak değildir ancak tüketimi çok sınırlıdır. Aslında, beslenme uzmanı Julia Farré, yemekten kaçınmanın daha iyi olduğuna dikkat çekiyor.

Tatlı

Burada çok miktarda şeker içeren tatlılara ve diğer ürünlere atıfta bulunuyoruz. Onları yememek veya en azından tüketimini mümkün olduğunca sınırlamak daha iyidir.

Süt Ürünleri

Hem süt hem de ondan yapılan ürünler diyetten çıkarılmalıdır.

Yumurtalar

Bunlar için aynı şey kırmızı et veya süt ürünleri için de geçerlidir. Sadece çok ara sıra yenilebilirler.

Gördüğümüz gibi, Akdeniz diyetinde çok sayıda onaylanmış gıda var. Bu olumlu çünkü her zaman aynı şeyi yemek zorunda değilsiniz.

Akdeniz Diyetinin Zararları ve Kontrendikasyonlar

Akdeniz diyeti çok sağlıklıdır, bu nedenle kimse için kontrendike değildir. Ancak sağlığın her zaman korunması için gözden kaçırılmaması gereken bazı noktalar vardır. Örneğin, bazı mineraller yalnızca kırmızı et, süt ürünleri veya yumurta yoluyla elde edilir, ancak diyet alımlarını sınırladığı için seviyeleri düşebilir.

Ek olarak, DMed genellikle özellikle yemeklere eşlik etmek için şarap tüketimini içerir. Ancak, alkol içerlerse bazı kişilerin sağlığı tehlikeye girebilir. Alkolizme eğilimi olan, alkol veya hamile kadınlar tarafından komplike hale gelen bir durumdan muzdarip olanlar böyledir. Bu durumlarda alkol alımından kaçınılmalıdır.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli husus, diyette kullanılan yağ miktarı ile ilgilidir. Zeytin olsa bile, defalarca tüketilirse veya miktarı çok fazlaysa, Akdeniz diyetinde aranılanın aksine kilo alımına neden olabilir.

Son olarak

Yukarıdakilerin tümü için Akdeniz diyetine başlamadan önce bir beslenme uzmanına danışmanız önerilir. Bu sayede her kişinin durumuna ve şartlarına göre ne gibi önlemler alınması gerektiğini bilmek mümkün olacaktır.

Yorum yapın