Hamilelikte Yapılan Rutin Testler Hangileridir?

Bazı laboratuvar testleri hamilelik sırasında rutin kontrollerin bir parçasıdır. Bu testlerden bazıları kan örneği ile yapılır. Diğerleri vajina, serviks veya rektumdan alınan bir idrar numunesi veya doku numunesi kullanır. Bu testler, sizin ve fetüsünüz için komplikasyon riskini artırabilecek koşulları bulmanıza yardımcı olabilir. Bu testlerin tespit ettiği birçok sorun hamilelik sırasında tedavi edilebilir.

Hamileliğin erken döneminde hangi testler yapılır?

Aşağıdakiler dahil olmak üzere hamileliğin erken döneminde birkaç rutin laboratuvar testi yapılır:

  • Tam kan sayımı (CBC)
  • Kan grubu ve Rh faktörü
  • İdrar tahlili
  • İdrar kültürü

Ayrıca, hamile kadınlar tipik olarak hamileliğin erken dönemlerinde belirli hastalıklar ve enfeksiyonlar için test edilir:

  • Kızamıkçık
  • Hepatit B ve Hepatit C
  • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE)
  • İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV)
  • Tüberküloz (TB)

Tam kan sayımı testi ne için?

Bir Tam kan sayımı, kanınızı oluşturan farklı hücre türlerinin sayısını sayar. Kırmızı kan hücrelerinin sayısı, belirli bir anemi tipine sahip olup olmadığınızı gösterebilir. Beyaz kan hücrelerinin sayısı, kanınızda kaç tane hastalıkla savaşan hücre olduğunu gösterebilir. Trombosit sayısı, kanın pıhtılaşmasıyla ilgili bir sorununuz olup olmadığını ortaya çıkarabilir.

Kan grubu için test yapılacak mı?

Evet, hamileliğin ilk üç ayında kan grubunuzu öğrenmek için A tipi veya B tipi gibi bir kan testi yaptıracaksınız. Ayrıca kanınız Rh faktörü için test edilecektir.

İdrar tahlili nedir?

Bir idrar tahlili, idrarınızın bir testidir.

İdrar yolu hastalığınız olup olmadığını görmek için kırmızı kan hücreleri beyaz kan hücreleri, idrar yolu enfeksiyonunuz (İYE) olup olmadığını görmek için glikoz, çünkü yüksek kan şekeri seviyeleri şeker hastalığının bir işareti olabilir

Bu test aynı zamanda kanınızdaki protein miktarını da ölçer ve bu miktar hamileliğin sonraki dönemlerindeki seviyelerle karşılaştırılabilir. Yüksek protein seviyeleri, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde veya bebek doğduktan sonra ortaya çıkabilecek ciddi bir komplikasyon olan preeklampsiyi işaret edebilir.

İdrar kültürü nedir?

Bu test, idrarınızda İYE belirtisi olabilecek bakterileri arar. Bazen İYE’ler semptomlara neden olmaz. İdrarınız hamileliğin erken döneminde ve daha sonra hamilelikte test edilecektir. Test idrarınızda bakteri gösterirse, antibiyotiklerle tedavi edileceksiniz. Tedaviyi bitirdikten sonra, bakterilerin gidip gitmediğini görmek için tekrar test yaptırabilirsiniz.

Kızamıkçık testi neden yapılır?

Kızamıkçık (bazen Alman kızamığı olarak da adlandırılır), bir kadın hamilelik sırasında enfekte olursa doğum kusurlarına neden olabilir. Kanınız, kızamıkçık ile enfekte olup olmadığınızı veya bu hastalığa karşı aşı olup olmadığınızı gösterebilir. Daha önce bu enfeksiyonu geçirdiyseniz veya kızamıkçık aşısı olduysanız, hastalığa karşı bağışıklığınız vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir