Gebeliğin İleri Dönemlerinde Yapılan Testler Hangileridir?

Hamilelikte daha sonra hangi testler yapılır?

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde yapılan testler arasında glukoz taraması ve B grubu streptokok (GBS) taraması yer alır.

Glikoz tarama testi nedir?

Bu test, kanınızdaki glikoz veya şeker seviyesini ölçer. Yüksek kan şekeri seviyesi, hamilelik sırasında sorunlara neden olabilen gestasyonel diyabetin bir işareti olabilir. Bu test için özel bir şeker karışımı içersiniz. Bir saat sonra kan örneği alınır ve laboratuvara gönderilir. Kan şekeri seviyeniz yüksekse, sonuçları doğrulamak için başka bir tür glikoz testi yaptıracaksınız.

Glikoz taraması ne zaman yapılır?

Bu test genellikle hamileliğin 24-28. haftaları arasında yapılır. Diyabet için risk faktörleriniz varsa veya geçmiş bir hamilelikte gestasyonel diyabet geçirdiyseniz, bu test hamileliğin ilk üç ayında yapılabilir.

GBS nedir?

GBS vücutta yaşayan birçok bakteriden biridir. Genellikle yetişkinlerde ciddi hastalığa neden olmaz ve bir CYBE değildir.

GBS neden hamile kadınlar için bir endişe kaynağıdır?

Kadınlarda GBS en sık vajina ve rektumda bulunur. Bu, GBS’nin doğum sırasında hamile bir kadından fetüsüne geçebileceği anlamına gelir. Bu nadirdir ve anne doğum sırasında antibiyotik tedavisi almadığında 100 bebekten 1 veya 2’sinde olur. Anne tedavi gördüğünde yenidoğanın hastalanma şansı çok daha düşüktür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir