C vitamini hakkında bilmeniz gerekenler

C vitamini hakkında üç soru
C vitamini hakkında üç soru

C vitamini hakkında bilmeniz gerekenler

C vitamini hayatta kalmak için gereklidir, ancak soğuk algınlığıyla savaşmaya yardımcı olur mu? Ve eğer öyleyse: Ne kadar C vitamini önerilir? Neden insan vücudu birçok hayvan ve bitki gibi basitçe C vitamini üretemiyor? Üç soru, burada okuyabileceğiniz cevaplar.

Neredeyse herkes, ister doğal kaynaklardan isterse takviyeler yoluyla olsun, muhtemelen bir noktada soğuk algınlığı için C vitamini almıştır. Ama bu gerçekten ne kadar faydalı? Ve günlük almamız gereken C vitamini miktarı ne kadardır?

Soğuk algınlığının artık bir şansı olmaması için C vitamini alarak bağışıklık sistemi “güçlendirilebilir” mi?

C vitamini her zaman soğuk algınlığı için mucize bir tedavi olarak lanse edilir. C vitamininin birçok metabolik süreç ve dolayısıyla bağışıklık sistemimiz için gerekli olduğu tartışılmaz. Bununla birlikte, bilimsel bir bakış açısıyla, bol miktarda C vitamini alarak bağışıklık sistemini gerçekten “güçlendirebileceği” fikrine büyük eleştiri ile bakılmalıdır.

Beslenme uzmanı Profesör Martin Smollich, dengeli bir bağışıklık sistemini yakıtlı bir araba ile karşılaştırır: Depoda yeterli benzin olduğu sürece, araba gidecektir. İçine daha fazla gaz koyarsanız daha hızlı veya daha iyi çalışmaz. İnsan vücudunda normal bir diyetle “C vitamini deposu”nun tamamen boşaldığı bir durum neredeyse hiç yoktur.

C vitamini takviyesinin bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkilerini ve soğuk algınlığı insidansını inceleyen birçok bilimsel çalışma ve meta-analiz bulunmaktadır. Ne yazık ki, genel bir tavsiyeye yol açabilecek istenen sonucu göstermezler. Ama yardımcı oluyor mu? Ancak, soğuk algınlığı semptomları olduğunda C vitamini takviyesi alan veya sıcak limon içen birçok insanın öznel olarak daha iyi hissetmesini nasıl açıklayabilirsiniz? Psikonöroimmünolog Profesör Christian Schubert burada ikna edici cevaplar bulmuştur: Güncel bilgilere göre bağışıklık sistemi ve psişe birbiriyle etkileşir ve “ortak bir dil” konuşur. Tek başına bir ürüne verdiğimiz önem, yani soğuk algınlığı için C vitamini almak, o kadar çok güç ve anlam üretir ki, organizma muazzam bir etki yaşar. Vücutta oluşan “destek hissi” bağışıklık sistemini ve öldürücü hücrelerin etkinliğini güçlendirir. Bir besin takviyesi alımı da dahil olmak üzere her türlü gıda alımının da bir sosyal bağlamı vardır. Olumlu ve destekleyici olarak algılanan bir ortam, herhangi bir “süper gıdayı” “ruh gıdasına” dönüştürebilir. Sonuç: C vitamininin soğuk algınlığı üzerindeki etkisi bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa bile alınması yardımcı olabilir. Bağışıklık sisteminin aşı anlamında “güçlendirilmesi” mümkün değildir, ancak iyi hissettiren bir etki oldukça olasıdır.

İnsanlarda C vitamini alımı için dünya çapında bir referans değeri var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir