Yumurtalık kanserini tespit etmenize yardımcı olacak belirtiler

Yumurtalık kanserini tespit etmenize yardımcı olacak belirtiler
Yumurtalık kanserini tespit etmenize yardımcı olacak belirtiler

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Her yıl 20.000’den fazla kadına yumurtalık kanseri teşhisi konuyor. Genellikle sessiz katil olarak bilinen yumurtalık kanseri, kadınlarda en sık görülen beşinci kanser türüdür.

Sadece orta yaşlı kadınlarla ilgili olmayan, tespit edilmesi çok zor bir kanser türüdür. Herhangi bir kanser türüne neden olan semptomların göz ardı edilemeyeceğini hepimiz biliyoruz, ancak belki de konu jinekolojik kanser olduğunda, bildiğimiz tipik semptomların çoğu çok genel olabilir.

Ama merak etmeyin,aşağıda kadınların bu korkunç hastalıktan muzdarip olduklarında yaşadıkları en yaygın 9 semptomu açıklayacağız. Bu semptomlar, tespitin ilk aşamasından son aşamasına kadar ortaya çıkabilir ve şiddetli karın ağrısı, pelvik ağrı veya düzensiz adet döngüleri arasında değişebilir.

Aşağıda size gösterdiğimiz belirtilere dikkat edin ve şüphe duyduğunuzda mutlaka bir doktora başvurun.

Sık sırt ağrısı

Sık sırt ağrısı
Sık sırt ağrısı

Sırt ağrısına neden olan pek çok neden vardır, ancak bu ağrıları fiziğinizdeki veya diyetinizdeki bazı düzensizliklerden dolayı çekmediğinizden eminseniz, örneğin: bağ gerilmesi, osteoporoz, artrit… doktora git.

Yumurtalık kanseri olmayan kadınlarda çok yaygın bir semptom olmasına rağmen, sırt ağrısı endişe kaynağı olabilir. Bu nedenle, belirgin bir sebep olmaksızın zamanla kötüleşen sırt ağrılarına dikkat edin.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.