İyi bir uyku için uyku kalitesini artırmanın 10 yolu

Yeterince uyumak sağlık, mutluluk ve üretkenlik için gereklidir. Çoğumuz her gece yeterince uyumuyoruz, bu da günlük hayatımızı olumsuz etkiliyor. İyi uyuyan insanlar fiziksel ve zihinsel olarak daha sağlıklı ve daha uyanık olurlar.

Yeterince uyumak sizi birçok yönden sağlıklı kılar. İyi uyuyan kişilerin kalp hastalığı, diyabet, kanser ve diğer hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür. Doktorlar, optimal sağlık için her gece en az yedi saat uyumanızı bile tavsiye ediyor. Yeterince uyumak aynı zamanda gün içinde daha enerjik hissetmenizi sağlar. Bu, egzersizi daha etkili hale getirir ve bu da sizi birçok yönden daha sağlıklı yapar.

Yeterince uyumamak, fiziksel olarak sağlıklı görünseniz bile zihinsel olarak sağlığınızı etkiler. Uyku, zihinsel sağlığınızın önemli bir parçasıdır. Dinlenmiş ve güvende hissetmek için her gece bol bol uyumanız gerekir. Ek olarak, yeterli uyku almak konsantrasyon ve ruh hali ile yardımcı olur. Yeterince uyuyamayan insanlar bunalmış, endişeli ve depresif hissetme riski altındadır.

Herkes yeterli kalitede uykuyu yaşamında bir öncelik haline getirmelidir. Düzenli olarak yeterli kalitede uyku almak, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olmanıza yardımcı olur.

Uyku yoksunluğu, belirli görevlere konsantre olma veya bazı durumlarda bir şeyleri hatırlayamama gibi ciddi sonuçlar doğurabilir ve hatta bazı durumlarda depresyona yol açabilir.

Uykusuzluğun çeşitli tetikleyicileri olabilir, örneğin: stres, duygusal sorunlar, çevremizin dışındaki faktörler…

Ancak, doğal uyku döngünüze geri dönmenize ve uyku kalitenizi artırmanıza yardımcı olacak küçük alışkanlıklar vardır.

İşte uyurken dinlenmenizi iyileştirmenize yardımcı olacak ipuçları

Bu ipuçlarını takip ederseniz, günün son saatlerinde iç biyolojik saatinizin nasıl çalıştığını, ne zaman yiyip içmeniz gerektiğini bilmenin ne kadar önemli olduğunu görecek, hatta yatmadan önce rahatlamak için bazı yöntemler göreceksiniz. gününüzde fark yaratacaksınız.

1-Gece çalışmayın.

Gece çalışmayın
Gece çalışmayın

Vücudunuzu düzende tutmanın en iyi yolu, sabahları önemli işleri yapmaktır.

İnternette küçük aramalar yapmak veya bir dergi okumak gibi basit bir gerçek bile uykuya dalma yeteneğinizi etkileyebilir, bu yüzden sabırsız olmayın ve ertesi sabah için park halinde bırakın.

Gün içinde egzersiz yapmak metabolizmanıza yardımcı olacak, vücudunuz kortizol gibi stres seviyelerini düşürecek hormonlar üretecek ve vücut ısınızı düzenleyecektir.

2- Uyku saatinizi sıfırlayın.

Uyku saatinizi sıfırlayın
Uyku saatinizi sıfırlayın

Hızlı uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız, doğal uyku saatinizi öğrenmenizde fayda vardır.

Kalp atış hızınız ve doğal uyku döngünüz ancak her gün aynı saatte yatar ve uyanırsanız sağlıklı olacaktır.

Bir rutin oluşturmak uyku kalitenizi artırmak için çok önemlidir, aynı zamanda sizi bekleyen gün için dinlenmiş ve enerjik hissetmenizi de sağlayacaktır.

Yatmak için makul bir zaman, her gün tutabileceğiniz ve çalışma programınızla çelişmeyen bir zaman belirleyerek başlayın.

3- Doğal ışığın içeri girmesine izin verin.

Doğal ışığın içeri girmesine izin verin
Doğal ışığın içeri girmesine izin verin

Uykunuzu iyileştirmenin bir başka yolu da güneş ışığına maruz kalmanızı düzenlemektir. Melatonin, güneş ışığı alarak aldığımız doğal bir hormondur ve doğal uyku döngünüzü oluşturmanın ve sürdürmenin anahtarıdır.

Beyniniz karanlıkta daha fazla melatonin üretir, bu da sizi uykulu yapar. Güneş ışığı alan bir yerdeyseniz, beyniniz daha az melatonin üretecek ve kendinizi daha uyanık ve uyanık bulacaksınız.

Sabahları ışığın girdiği bir pencerenin yanında oturmayı deneyin ya da işe gitmeden önce bir an için güneşi içinize çekin.

4- Yatmadan iki saat önce parlak ekranlardan kaçının.

Yatmadan iki saat önce parlak ekranlardan kaçının.
Yatmadan iki saat önce parlak ekranlardan kaçının.

Uyumaya hazır olduğunuzda, yatak odanız mümkün olduğunca karanlık olmalıdır. Ortamınız ne kadar karanlık olursa, vücudunuz o kadar fazla melatonin üretir ve uykunuz o kadar derin olur.

Bu nedenle, yatmadan en az iki saat önce telefon, tablet veya bilgisayar gibi mobil cihazlardan uzak durmak çok önemlidir. Işık uykunuzu bozabilir ve elektronik cihazların yaydığı ışık özellikle zararlıdır.

Ayrıca ekranda gördüğünüz her şey beyninizi harekete geçirmeye yardımcı olur, o anda istediğinizin tam tersi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir